Trénujte svého psa moderním způsobem | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Trénujte svého psa moderním způsobem

18. 11. 2022

Každý pes má právo a povinnost se snažit, učit s radostí a uspět každý den. Zásadní je, že vlídné slovo, pohlazení nebo pamlsek nejsou pro psa odměna, není to pro něj přirozená motivace se snažit a učit. Více objasní František Jaroš, zakladatel Klubu moderního psa (2021) a autor PSÍ BIBLE (2021). Zabývá se vytvářením srozumitelného prostředí pro psa domácího.

Existují čtyři základní motivace potravinový a lovecký pud, frustrace a negativní posílení. Pro 90 % psů je přirozenou motivací získávání potravy čili naším úkolem je vymyslet a naplánovat tak, aby pes potravu, a to celou svou denní dávku, během daného dne dostal.

Pro začátek si to jednoduše představte tak, že místo současného trápení psa pamlsky, pes dostane granule ze své denní krmné dávky. Uděláme to tak, že si naplánujeme, jak pes svou krmnou dávku během dne získá, a podle toho si ji rozdělíme. Samozřejmě tak, že ji postupně během dne získá celou, nikdy nehladoví. Je to pro psa rozhodně lepší, než 1× denně plná miska a během dne manipulace, naučená bezmoc a komplikace s pamlsky.

Pro psa není přirozenou motivací a potřebou procházka bez programu

Pes nepotřebuje procházku. Nikdo nikdy ještě neviděl nějakou šelmu, aby se šla sama od sebe jen tak projít. A každý pes prostě nemá potřebu hrát si s jakýmkoliv jiným psem, to jenom my si myslíme, že to je pro něj zábava. A je úplně jedno, jestli proběhla tzv. socializace nebo ne. U lidí proběhla super socializace ve škole a stejně si vybíráme, koho na sebe necháme, nebo nenecháme sáhnout. Nutit psa do kontaktu s jinými psy je pro něj týrání a podle toho se taky bude chovat.

Existuje jediná pravda: PES ZA TO NIKDY NEMŮŽE

Nedává smysl trestat psa za to, že se nechová, jak si představujeme, když jsme ho tomu chování předtím nenaučili. A to platí vždy a všude. Když pes nespolupracuje, je úplně jedno, co si o tom myslí majitel. Prostě psa nenaučil správné chování. Trest je vlastně vyjádření jeho vlastní neschopnosti. Typické jsou věty a výčitky jako „nedělej to, nesmíš, co to děláš, co jsem ti říkal, co jsem tě učil“ apod. Ještě horší je pocit, že pes potřebuje vést a majitel musí být vůdce. Nikdy to není o síle, ale o inteligenci. Pes by s námi měl spolupracovat a komunikovat, protože se mu to vyplatí, a nikdy proto, že se chce vyhnout trestu. I pro člověka je mnohem přirozenější spolupracovat, protože se to vyplatí, než spolupracovat s cílem vyhnout se trestu.

Základ moderního tréninku přitom spočívá ve výcviku mořských savců. Kosatku ani delfína nemáte na vodítku, a přesto je můžete místo špatného chování prostě naučit chování správnému. A to uděláte jen tak, že dobré chování se jim doopravdy vyplatí a provedete je všemi fázemi učení. Nejdřív fáze vysvětlení, potom upevnění a teprve potom zatížení chování.

  • Více o tom, jak vytvořit komunikovat a spolupracovat se svým psem srozumitelně najdete na www.psibible.cz

www.klubmodernihopsa.cz


publikováno: 18. 11. 2022, v rubrice Rodina
Štítky: pes

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+