Užijte si film Víkend na chatě | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Užijte si film Víkend na chatě

18. 6. 2020

Stará láska nerezaví a dávné křivdy se jen tak nehojí – rčení jehož pravdivost stoupá s mírou vypitého alkoholu. Tahle komedie o partě přátel, jež se po letech znovu schází na chatě na víkendové oslavě, vás o tom přesvědčí.

Vzpomínky někdy bolí

Roky nevázaného mládí vystřídaly nažehlené konvence střední třídy a blížící se polokulaté narozeniny společné kamarádky Mitzi tak snadno zavdají příčinu k návštěvě chaty, kde kdysi všichni pařili jako náctiletí. Jednoduchá zápletka dává vyniknout brilantně napsaným dialogům, vrstevnatosti postav i notoricky známým písničkám.

Režisérka Jenni Toivoniemi o svém filmu

Před mnoha lety se mnoho mých přátel z mládí rozvedlo a najednou se lidé na večírcích kolem mě znovu chovali, jako by byli teenageři. Mnoho z nich se překvapivě dalo dohromady s lidmi, se kterými chodili nebo chtěli chodit jako teenageři. Odmítání stárnutí a touha po bezstarostném mládí, které však ve skutečnosti nikdy neexistovalo, mě fascinuje. Myslím, že všichni jsme současně několika různými verzemi sebe sama a potřebujeme nostalgii pro návraty ke svým bývalým identitám.

V mém filmu se skupina starých přátel sejde na ostrově, aby znovu uspořádali narozeninovou oslavu pro 35letou Mitzi, která bude stejně dobrá jako před deseti lety. Ne všichni tam ale zrovna chtějí být, včetně samotné oslavenkyně. Během rekonstruování veselých oslav začínají na povrch vyplouvat stará dramata.

Nemůžu sice popřít svůj smysl pro temný humor a averzi k sentimentalitě, ale myslím, že je důležité natočit film, který je v jádru laskavý a humanistický. Chci, aby můj film působil jako dobrý rozhovor se starým přítelem: takový, při kterém si uvědomíte něco nového o sobě a své minulosti, který je brutálně upřímný, ale přesto vás utěší. „Vidím tě. Musíš přestat strkat hlavu do písku. Chováš se hloupě. Jsi úžasný člověk. Všechno bude v pořádku. Nebo pro to aspoň uděláme maximum.“


publikováno: 18. 6. 2020, v rubrice Rodina
Štítky: film

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+