Užijte si letní dovolenou! | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Užijte si letní dovolenou!

27. 6. 2019

Znáte to – máte zarezervovanou a zaplacenou dovolenou, vypsanou dovolenku v práci, nakoupeno několikero plavek dle aktuálních trendů, ale něco vás neustále vytrhává z prázdninové a relaxační nálady. Podle psychologů totiž většina z nás jednoduše neumí odpočívat. Přinášíme vám proto 5 ověřených tipů, které vám pomohou připravit se na dovolenou, nastavit všechny smysly na ničím nerušený oddych, a hlavně si ji bezstarostně užít.

Připravte tělo na zvýšenou zátěž

Byť se to může jevit jako paradox, je to skutečně tak. Dovolená pro naše tělo představuje zvýšenou zátěž, ať chceme či nechceme. Naše tělo je vlivem cestování vystaveno řadě nástrah, jako je klimatizace v letadle nebo autě, cestovní nervozita, neznámá a exotická jídla, sport a pobyt. Ty navíc na slunci mohou nepřipravenému organismu způsobit nemalé problémy. Několik týdnů před odletem či odjezdem je proto vhodné zvýšit příjem vitamínů, hlavně betakarotenu, vitamínu B, C a rovněž probiotik.

Nechte svoji mysl oddychovat

Před odjezdem na dovolenou si takzvaně „vyčistěte“ pracovní kalendář, dokončete aktuální rozpracované projekty, oznamte klientům i kolegům svoji nepřítomnost a je-li to možné domluvte si za sebe zástupce. Poproste kamarádku nebo sousedku, aby vám chodila pravidelně zalévat květiny a před odjezdem ukliďte byt, abyste se nevrátili do nepořádku. Jen tak si vaše mysl oddychne a odpoutá se od povinností, které by vás mohly zneklidňovat během volných dní.

Dejte si pauzu od technologií

Namísto sledování a projíždění sociálních sítích nebo chatování si raději ve chvíli volna přečtete knihu, ke které se nemůžete už třeba od Vánoc dostat. Oddych od technologií prospěje mysli i unaveným očím a pomůže vám utéct z virtuální reality, kterou by vám vaši přátelé pravidelně servírovali fotkami z kanceláře, schůzek, víkendu i ranních doprav­ních kolon.

Neplánujte si příliš mnoho aktivit

Snažíte se za dobu pobytu procestovat celé pobřeží, vyzkoušet všechny plážové atrakce, každý večer vyrazit do jiného baru, protancovat noc a od rána obdivovat památky? To je možná důvod, proč se z dovolené vracíte domů unaveni a vystresováni. Určete si tři až čtyři hlavní aktivity, které chcete absolvovat a ty si rozložte po dobu celého pobytu. Nebudete tak v časovém presu a zvolený program si můžete upravit podle aktuální nálady, vůle i kondice.

Pečujte o své zdraví

Bezstarostná nálada může vést k nepozornosti a snadno vám mohou uniknout varovné signály těla, které na změnu prostředí reaguje citlivě. Přibalte si do kufru léky proti střevním problémům a bolestem i krém na zklidnění spálené pokožky (např. bariérový 2Derm REHA Special). Léto není jen obdobím, kdy si vychutnáváme slunce a pláže, ale i obdobím, kdy kromě rizika spálení kůže vzrůstá i riziko intimních problémů a infekcí, které dovedou znepříjemnit každou dovolenkovou idylu. Samozřejmostí v hygienické tašce by proto měl být i intimní sprchový gel, případně zklidňující krém nebo tablety na řešení už vzniklého problému (např. Idelyn Beliema).

TIP LÉKAŘE: „Kvasinkové a bakteriální infekce si u žen, které jimi trpí vyžadují relativně přísný režim. Musí například dávat pozor na neprodyšné oblečení a měnit si vždy mokré plavky za suché. Důležité je udržet populaci laktobacilů v pochvě, která udrží ostatní škodlivé bakterie ve správném množství, tedy nepřemnožené. Přirozenou mikroflóru můžeme podpořit i používám vhodných kosmetických přípravků, jako je třeba Beliema Expert Intim Gel a Krém, které obsahují prospěšné prebiotické složky. Původ infekce je často identifikován nesprávně, a tak i zvolená léčba nemusí být účinná. Proto je dobré používat na léčbu produkt, který řeší jak bakteriální, tak i kvasinkovou infekci,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Tomáš Fait.


publikováno: 27. 6. 2019, v rubrice Rodina
Štítky: dovolená, gynekologie, odpočinek

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+