Vánoční trhy 2023 v centru Prahy | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Vánoční trhy 2023 v centru Prahy

1. 12. 2023

Centrum Prahy se již tuto sobotu rozzáří mnoha světélky, která připomenou začátek adventu. Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, které jsou největšími trhy v České republice, začnou už v sobotu 2. prosince a potrvají do 6. ledna 2024. Svým návštěvníkům nabídnou pochutiny zejména z českých zdrojů, především pak svařené víno z ryze moravských hroznů odrůdy svatovavřinecké a české klobásy. Ve stáncích nebudou chybět tradiční vánoční ozdoby z dílen z celé země. Atmosféru doladí tradiční zvyky a pestrý program na obou náměstích.

Kouzelná atmosféra Vánoc s pohádkovou Popelkou

„Americká CNN sestavila přehled dvaceti nejlepších vánočních trhů na světě a ty na Staroměstském náměstí v Praze zařadila mezi pět nejhezčích, což nás velmi těší a zavazuje zároveň. Každý rok chceme přinést něco nového tak, aby návštěvníci měli chuť znovu přijít nasát sváteční atmosféru. Pořádek v centru města je pro nás velké téma, a proto jsme nově zajistili sběrače kelímků nebo posílení uklízecí čety. Za nejdůležitější však považujeme vytvoření kouzelné atmosféry Vánoc, která zůstane v srdcích návštěvníků ještě dlouho poté. Prostor Vánočních trhů by měl být místem, kde se budou lidé setkávat a u dobrého jídla a pití společně sdílet své zážitky, příběhy a radosti. Návštěvníci také najdou na Václavském náměstí zcela nové prodejní stánky ve tmavším dřevěném provedení, do kterých jsme letos investovali,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, a.s., která je organizátorem trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

Ekologie a čistota

Organizátoři největších vánočních trhů každý rok vyhodnocují podněty od návštěvníků. Nově proto budou na odpadkových koších připevněny tzv. sběrače na nápojové kelímky. Návštěvníci trhů je najdou u každého koše a bude do nich možné jednoduše použitý kelímek zasunout. Organizátoři také posílí úklidové čety, které budou oblečené v bílých kombinézách se žlutou vestou a 100% kompostovatelné kelímky budou také sbírat přímo od lidí. „Nově jsme zvolili plně rozložitelná brčka a příbory od české firmy Refork. Brčka i příbory jsou vyrobené z dřevěných odpadů a dalších přírodních materiálů a svým zpracováním zachovávají maximální komfort při konzumaci. Rozhodli jsme se pro českou firmu, abychom podpořili domácí trh. To platí i v případě moravského vína (Chateau Valtice), českých klobás a dalších výrobků,“ upřesňuje Jan Dell, ředitel společnosti Taiko, a. s.

Vánoční strom rozzáří ekologické hvězdy a motivy ptáčků připomenou 50 let od premiéry legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku

Vánoční strom

Vánoční strom letos přijel na Staroměstské náměstí z obce Pertoltice na Liberecku. Vyrostl za padesát let na soukromém pozemku do výšky 24 metrů. „Smrk z Pertoltic byl určený k pokácení z bezpečnostních důvodů, nyní se však na své cestě stává symbolem pražských Vánoc. Po svátcích strom dostane nový život, kdy jeho dřevo poslouží v rámci žákovské truhlářské výroby pro dobrou věc. Jsem rád, že můžeme společně podpořit tuto krásnou tradici a oslavit Vánoce v srdci našeho hlavního města,” uvádí Michal Hroza, pražský radní pro oblast infrastruktury.

Na stromě se rozzáří 60 obřích vánočních 2D hvězd ve třech motivech (velikost 80–100cm), které letos poprvé vytiskla 3D tiskárna z recyklovatelného plastu. Ozdobí je také červené i zlaté koule a rozsvítí se na něm přes 11 kilometrů světelných řetězů a 100 tisíc LED diodových žárovek. O kácení a převoz stromu se postarala společnost Technologie hlavního města Prahy, která vztyčila strom na Staroměstském náměstí v noci z 27. na 28. listopadu. Strom bude svítit každý den od 10 do 01 hodin. Rozsvěcovat se bude s animací na melodii Tří oříšků pro Popelku (autor Karel Svoboda) každý den vždy v půl od 16.30 do 21.30. (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30)

Na Václavském náměstí najdou návštěvníci patnáctimetrový živý smrk z Královéhradec­kého kraje.

Na vyhlídkovém mostě se objeví pětimetrové svíce, které vytvoří také bránu vedoucí na most. V prostoru náměstí připraví dekoratéři fotopoint ve tvaru klasické obálky, která má připomenout vzpomínku na splněná přání v čase Vánoc.

Dřevěný Betlém najdou návštěvníci trhů u Mariánského sloupu.

Kulturní program letos na Staroměstském i Václavském náměstí

Návštěvníci vánočních trhů mohou letos poprvé navštívit adventní program na obou centrálních náměstích. Větší pódium najdou hosté na Staroměstském náměstí, kde se bude konat program každý den. Vystoupení začnou v odpoledních hodinách a potrvají do večera. Nebudou chybět tradiční folklórní, národopisné i dětské soubory z České republiky i ze zahraničí. Programové bloky doplní taneční vystoupení a charitativní akce.

„V letošním roce je velký zájem ze strany sborů o vystoupení na trzích, takže máme velkou radost, že bude program kvalitní a pestrý a ve velkém rozsahu, jako jsme byli zvyklí v předchozích letech,“ upřesňuje Simona Čermáková, programová manažerka trhů. Organizátoři připravili tradiční oblíbené akce, jako je zahájení trhů s hercem Pavlem Trávníčkem, který připomene letošní kulaté, padesáté výročí od premiéry legendární vánoční pohádky Tři oříšky pro Popelku. Vystoupí také Josef Vágner s dětským pěveckým sborem Coro Piccolo. Chybět nebude oslava Mikuláše tentokrát s Bárou Ladrovou, Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby, Česká mše vánoční Hej mistře ani Novoroční zpěvy. Trhy tradičně projde průvod Tří králů, tentokrát už 5. ledna 2024.

Součástí programu na Staroměstském náměstí budou oblíbené dětské dílny, které nejmenší návštěvníky přivítají vždy o víkendech dopoledne od 11 hodin a naváže na ně tradiční program. Děti si v nich mohou vyrobit vánoční přání a drobné dárky. Dílničky připravují společnost KROUŽKY a Pompo a Druchema.

Program na menším pódiu na Václavském náměstí bude připravený vždy od čtvrtka do neděle od 16 do 18 hodin. I na Václavském náměstí mohou ti nejmenší návštěvníci letos oslavit Mikuláše v úterý 5.12. a užít si program plný soutěží a her.

Trhem zavoní perníčky, kaštany, i kvalitní svařené víno a gurmáni ochutnají šneky Návštěvníci vánočních trhů najdou na Staroměstském náměstí na 81 prodejních míst a tři charitativní stánky určené pro neziskové organizace. Na Václavském náměstí pak mohou nakupovat ve 27 stáncích. V prodejních stáncích nabídnou obchodníci vánoční sortiment, především pak české vánoční baňky a ozdobičky vyrobené nejen ze skla, ale také ze slámy, šustí, keramiky, dřeva, korálků a dalších materiálů. Součástí tržiště bude také umělecký kovář, který předvede tradiční řemeslo a nabídne kovářské výrobky. Sortiment obohatí keramické betlémy, paličkované dečky a ubrusy, ale také háčkované hračky a další dekorace. Zájemci si mohou koupit jmelí a adventní věnce. Milovníci šneků si mohou dát tuto pochoutku přímo na tržišti. K ochutnání bude česká klobása, grilovaný sýr, špízy, palačinky, mini koblížky, bramboráky, ovocný špíz politý čokoládou a další pochutiny. Samozřejmostí je svařené víno, punč, medovina i horké jablko. Na Staroměstském náměstí se ve třech prodejních stáncích během trvání trhů prostřídá několik charitativních organizací, které nabídnou k prodeji své výrobky.

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem budou otevřené na obou náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Most v centrální části Staroměstského náměstí bude uzavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31.12.-1.1.) v době od 22 do 9 hodin.

  • Průběžné informace, novinky a aktuality o Vánočních trzích na Staroměstském a Václavském náměstí jsou k dispozici na www.trhypraha.cz a facebookovém a instagramovém profilu.

publikováno: 1. 12. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: akce, dárek, dítě, Vánoce, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+