Ve skleníku Fata Morgana začala výstava orchidejí | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Ve skleníku Fata Morgana začala výstava orchidejí

6. 3. 2023

3. března začala ve skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě oblíbená výstava orchidejí. Tentokrát se zaměřuje na rostlinné bohatství Vietnamu, který je z pohledu orchidejí skutečnou pokladnicí světa. Dosud zde bylo nalezeno přes 170 rodů těchto rostlin ve více než 1200 druzích. Výstava ve skleníku Fata Morgana potrvá až do 19. března.Součástí přehlídky je opět prodej orchidejí a dalších rostlin.

¨

Krásky z Vietnamu

Nejširší zastoupení na výstavě mají orchideje z rodu Dendrobium, nechybějí ani skutečné perly vietnamské džungle, jako je střevíčníkovec Paphiopedilum delenatii, velkokvěté druhy rodu Cymbidium a Coelogyne ani kouzelné miniaturky jako oranžově kvetoucí Dendrobium unicum nebo Phalaenopsis lobbii. Celá expozice skleníku se během výstavy stane malým Vietnamem, výzdoba připravená ve spolupráci s floristkou Klárou Franc Vavříkovou a studenty České zahradnické akademie Mělník přiblížuje atmosféru svátku Tết Nguyên Đán (vietnamský Nový rok).

Botanická zahrada hl. m. Prahy se pěstování orchidejí věnuje již od roku 1995, výstavy orchidejí se tu konají od roku 2006. Sbírky nyní obsahují přibližně 2300 druhů a mnohé z nich se návštěvníkům představují právě během oblíbených výstav.

„Orchideje patří k nejatraktivnějším sbírkám naší botanické zahrady a každoroční výstava se těší velkému zájmu veřejnosti. Letošní sezónu botanické zahrady jsme zasvětili Asii, a tak ani výstava orchidejí nebude výjimkou a návštěvníkům představíme skutečné poklady Vietnamu. Odtud pochází řada rostlin v našich sbírkách. Milovníci orchidejí si také některou z krásek mohou zakoupit a odnést domů. Rád bych upozornil na to, že během letošní výstavy už se návštěvníci dostanou do skleníku Fata Morgana velmi pohodlně z venkovních expozic přes naši novou lávku,“ zve na výstavu ve skleníku Fata Morgana Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Poklady Vietnamu

Svět orchidejí je mnohem pestřejší, než si většina z nás dokáže představit. Po celém světě najdeme na 28 000 druhů těchto rostlin, z nichž nejvíce se jich nachází v tropických oblastech. Jenom ve Vietnamu najdeme 170 rodů ve více než 1200 druzích. A nejsou to jen orchideje, které rostou na stromech. Ve Vietnamu lze nalézt řadu orchidejí, které koření v zemi nebo na mechem obrostlých skalkách a balvanech. Mezi nimi i vzácnosti z rodů Paphiopedilum, Bulbophyllum nebo Eria. Nechybějí ani liánovité orchideje, z nichž nejznámější je vanilka, které se tu vyskytuje několik druhů.

Na výstavě se návštěvníci seznámí s rodem Dendrobium, uvidí například D. nobile, které má tradiční využití v čínské medicíně, nebo drobnou horskou miniaturu D. harveyanum. Lákadlem budou jistě skutečné perly vietnamské džungle, jako je střevíčníkovec Paphiopedilum delenatii, nebo kouzelné miniaturky jako oranžově kvetoucí Dendrobium unicum nebo Phalaenopsis lobbii. Ve skleníku Fata Morgana lze obdivovat i další poklady vietnamské flóry.

Vietnam je však neobyčejně zajímavý nejen přírodou, ale i kulturou. Tato země se posledních dvacet let rychle rozvíjí, zároveň si i nadále drží své zvyky, tradice a náboženství. Pro Vietnamce jsou květiny velmi důležitou součástí života a rádi je pěstují a zdobí jimi své okolí ve všedních dnech i o svátcích. Skleník Fata Morgana se rozzářil žlutými a červenými barvami, které jsou v této asijské zemi svátečními barvami a symbolizují štěstí.

Změny v areálu botanické zahrady

Od 3. března dochází k propojení areálu venkovních expozic botanické zahrady a areálu u skleníku Fata Morgana. Doposud byla zahrada rozdělena úvozovou cestou mezi Trojou a Sídlištěm Bohnice a návštěvníci museli opouštět areál, aby se do něj zase jinde vrátili. Nad úvozem byla nově zbudována lávka pro pěší, která výrazně zvýší komfort návštěvníků a zjednoduší prohlídku celého areálu. Je umístěna ve střední části areálu, v blízkosti sousoší lam. Lidé se tak nyní velmi snadno dostanou ke skleníku Fata Morgana, a to jak od vstupu a parkoviště od Sídliště Bohnice, tak od vstupu Kovárna přes Vinici sv. Kláry. V okolí lávky budou postupně vybudovány nové expozice.

www.botanicka.cz


publikováno: 6. 3. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: cestování, květiny, zábava, zahrada

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+