Veřejná debata: Suchej únor | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Veřejná debata: Suchej únor

26. 1. 2020

Sdružení SANANIM uspořádá ve čtvrtek 30. ledna od 18.00 v refektáři Emauzského opatství veřejnou debatu „Suchej únor – měsíc abstinence. Má to smysl?“. O významu výzvy budou diskutovat PhDr. Ilona Preslová ze SANANIMu, Mgr. Josef Petr z iniciativy Suchej únor, Michaela Duffková, autorka Zápisníku alkoholičky, a Tomáš Feifer z Recovery, sdružení pacientů s diagnózou závislosti. Debata je veřejná a vstup na ní je zdarma.

Vyzkoušejte si, jak dokážete zvládat alkohol

V Británii právě probíhá v pořadí již šestý suchý leden a Česká republika se už chystá na pokračování suchého února. Nová tradice, kterou u nás založila Liga otevřených mužů, je příležitostí prověřit vlastní vztah k alkoholu. Přijetí výzvy může být demonstrací zdravého životního stylu stejně jako pokryteckým sebeklamem.

„To, že někdo dokáže měsíc abstinovat, ještě neznamená, že nemusí mít problém. Stejně tak neúspěch měsíční abstinence z člověka ještě nedělá alkoholika,“ upozorňuje Josef Šedivý, terapeut a vedoucí Drogového informačního centra SANANIM. Na Suchém únoru oceňuje možnost vytvořit si od konzumace alkoholu odstup a podívat se na to, jakou roli hraje v našem životě. „Někdy si lidé alkoholem nevědomky řeší problémy, které si ve skutečnosti odmítají přiznat. I když se jim zpočátku může zdát, že jim alkohol prospívá, při dlouhodobém užívání se pak dostanou do začarovaného kruhu,“ vysvětluje Josef Šedivý.

Nástrahy suchého února

Únor je jako nejkratší měsíc v roce dobrou volbou, pokud chce člověk zkusit dělat něco jinak. I tak to jsou čtyři týdny, které mohou být v lecčems nepříjemné, a to ani nemusí jít o skutečnou závislost na alkoholu. „Člověk si najednou může začít všímat, jak se jeho přátelství s vrstevníky smrsklo na setkávání v hospodě a vyprávění opileckých historek, může mít dojem, že si s ostatními najednou nemá co říci, do toho začne přemýšlet nad tím, kam se jeho život posunul,“ upozorňuje Josef Šedivý s tím, že někomu pomůže, když má na zdolání takové výzvy parťáka, ještě lépe, pokud ho najde v terapeutovi.

Pro ty, kteří konzumují alkohol nárazově, může být suchý únor vcelku snadno splnitelným cílem. Sebe i své okolí mohou falešně utvrzovat v tom, že když se měsíc nedotkli alkoholu, mají vše pod kontrolou. Jakmile se v březnu objeví první příležitost napít se, může se ukázat, že je všechno docela jinak a pomyslná záklapka nezafunguje.

Lidé pijí alkohol z různých příčin, v různém množství, s různými důsledky, a tak se není co divit, že i případný pokus o abstinenci zvládají různě. „Zkusme suchý únor vnímat méně jako poměřování úspěšnosti v abstinenci a více jako šanci porozumět sami sobě. Ať už v únoru, březnu, říjnu, nebo kdykoliv jindy,“ říká Josef Šedivý závěrem.

www.sananim.cz


publikováno: 26. 1. 2020, v rubrice Rodina
Štítky: akce, alkohol

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+