Vznikl nový portál na pomoc vdovám | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Vznikl nový portál na pomoc vdovám

5. 1. 2021

Úmrtí manžela je jedno z nejtěžších období života – zejména v prvních měsících a letech po ovdovění, kdy se na jedné straně potkává zármutek a samota a na druhé nutnost zařizovat nezbytné záležitosti. Proto vznikl portál vdovyvdovam.cz, za kterým stojí obecně prospěšná společnost Generace i60.

Především pro starší ženy-vdovy

Nový portál má pomoci vdovám smutné období překonat, potkávat se a komunikovat spolu. Cílí přitom především za starší ženy-vdovy. Statistiky totiž mluví jasně: v České republice je téměř padesát procent žen starších 65 let ovdovělých (oproti tomu „jen“ necelých patnáct procent mužů) a do budoucna to nevypadá lépe: šedesátiletí muži mají podle statistik naději, že budou žít ještě devatenáct let, zatímco dnešní šedesátnice mají před sebou třiadvacet let.

“Portál vdovyvdovam.cz má pomoci ženám vyrovnat se ztrátou partnera sdílením příběhů vdov, které tím již prošly, umožnit jim také spolu komunikovat. Ale jsou zde i základní praktické rady, jak postupovat v oblasti dědictví, financí, provozu domácnosti či na úřadech,” říká Petr Orálek z obecně prospěšné společnosti Generace i60.

V on-line prostředí se pohybuje stále více seniorů. Letošní rok, kdy se internet často stával i pro starší generaci kvůli koronavirovým opatřením důležitým komunikačním kanálem, tento trend ještě posílil. On-line svět sice nemůže nahradit rodinu či přátele, kteří mohou být ovdovělým přirozenou oporou, ale může být platformou pro navazování nových přátelství vedoucí ven ze samoty a izolace a také může sdílením příběhů žen, které toto období překonaly, dávat naději. Právě tyto příběhy jsou podle psychologů jedním ze způsobů, jak se v nastalé životní situace zorientovat a vyrovnat se s ní.

Součástí portálu vdovyvdovam.cz jsou i praktické a konkrétní rady, jak v jednotlivých oblastech (dědictví, finance, úřady apod.) postupovat. I na první pohled banální věc, jako dodávky energií a služeb psaných na zesnulého manžela a hrazené z jeho účtu, mohou způsobit velké problémy do budoucna. Stejně tak se to týká třeba dědictví a dopadů na rodinné vztahy. Tyto informace samozřejmě mohou využít i muži-vdovci. Projekt vdovyvdovam.cz vznikl s podporou ministerstva práce a sociálních věcí a programu T-Mobile Pomáháme. Na jeho vzniku spolupracoval portál pro aktivní seniory i60.cz.

Generace i60 o.p.s. je nezisková organizace zaměřující se na podporu plnohodnotného a aktivního života seniorů. Organizuje akce pro starší lidi po celé republice, například výstavy fotografií pořízených seniory, módní přehlídky zaměřené na starší generaci, setkávání se známými osobnostmi nebo vzdělávací workshopy. Spolu s největším portálem pro seniory i60.cz, na který měsíčně zavítá v průměru půl milionu unikátních uživatelů, také připravuje neziskové on-line projekty, jako je například akce “Do stovky” motivující seniory k turistice nebo vzdělávací e-booky.

www.vdovyvdovam.cz


publikováno: 5. 1. 2021, v rubrice Rodina
Štítky: senior

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+