Základy pozitivní výchovy psa začínají v hlavě páníčka | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Základy pozitivní výchovy psa začínají v hlavě páníčka

16. 4. 2021

V Česku je v současné době registrováno odhadem na 2,5 milionu psů, což je nejvíc v Evropě. Zákazy cestovat kvůli koronaviru v uplynulém roce zvedly zájem o pejsky natolik, že se dokonce vyprázdnily jindy přeplněné útulky. To je dobrá zpráva, pokud každý, kdo si psa osvojí, ho bude i s láskou vychovávat a trénovat. To je důležitá poznámka, protože neporozumění zvířeti může skončit neštěstím. Jakým? Například vběhnutím neposlušného psa pod auto. Nevýchova psa může také opět zaplnit útulky, protože psi „neposlouchají“ a začnou být doma na obtíž.

Výchova zako zábava

„Základem vychovanosti pejska jsou znalosti majitele, jak trénink vést. Trénink by měl být hrou a páníčka i psa musí bavit. Jak na to, ukážou moderní metody, jako je pozitivní výchova psa,“ říká Tomáš Nushart, zakladatel psichologie.cz a trenér psů a jejich páníčků.

Pozitivka je o porozumění na celý psí život

Odhadem je dnes v Česku majitelem psa třetina lidí. A každý bez rozdílu chce mít skvělého psa, který poslouchá. Ale ne všichni vědí, jak na to. Nabízí se moderní a pozitivní metoda výchovy psů, kterou trenéři nazývají „pozitivka“. Její zásady nejsou složité. Staví na porozumění člověka svému psovi. Přístup spočívá v dlouhodobém nastavení v hlavě majitele, že pes bude poslouchat, pokud budou respektovány jeho potřeby, bude vědět, co se po něm chce a trénink bude oba bavit.

„Moderní metoda pozitivní výchovy psů je podobná rodičovství. Pes potřebuje otevřít svět, seznámit se s ním pomocí svého páníčka. A ten musí vědět, jak ho psovi ukázat, například pomocí různých her a povelů. To je základ, jak mít toho nejlepšího psa, a zároveň být tím nejlepším páníčkem,“ říká Tomáš Nushart z psichologie.cz. Pozitivka se přitom vyhýbá nesmyslnému trestání psů, jak obvykle vídáme.

Žádné: Udělej to, nebo uvidíš! Já jsem tady vůdce smečky!

Za trest se nepovažuje jen bití, ale i plácání novinami, zalehnutí psa, jelikož se to přece ve smečce dělá, namáčení čumáčku v loužičce, když se pes počůrá, kousnutí do ucha, anebo agresivní škubání za vodítko a mnoho dalších.

„Tresty vedou k nedůvěře psa k člověku, trestaný pes je vystresovaný. I když na chvíli může trest zdánlivě zafungovat, časem se ukáže u zvířete jiný problém, a třeba ještě horší. Pes totiž vydrží hodně a je nastaven tak, aby přilnul k člověku, umí mu hodně odpustit. Ale nevydrží to napořád,“ upozorňuje na zažité metody Tomáš Nushart. Odměňovat se dá čivava i vlčák, a přitom to není rozmazlování

Jak tedy nejlépe na trénink psa?

Jedním ze základů je trénovat, když nemá člověk špatnou náladu a má do tréninku chuť. Pes vnímá všechny emoce a nejlepší start do každého tréninku je být v pohodě. Dalším každodenním pravidlem jsou plné kapsy pamlsků a pochvaly. Trénink musí psa bavit, musí mu vonět a chutnat. Správné odměňování vede k nadšení psa a pokrokům v tréninku. To je jedno z několika pravidel metody pozitivní výchovy psa. Přitom nejde o rozmazlování.

Tomáš Nushart pozitivní výchovu psů přirovnává k lidské. Ve svých lekcích se ptá: „Když podáváte daňové přiznání, je to pro většinu lidí stres, kolik lidí ho podá i pozdě, protože se jim do toho nechce. Ale kdybyste dostali za správně a včas podané přiznání odměnu, nepodávali byste ho tak raději?“ A to je podstata moderní pozitivní výchovy nejen psů malých, středních a velkých, ale všech zvířat. Eticky, pozitivně, pak je trénink zábavou a ne povinností. Jak konkrétně na to, krok za krokem, je možné zhlédnout na psichologie.cz.

Tomáš Nushart je trenér psů a zakladatel www.psichologie.cz, portálu o moderní výchově psů. Tréninky na psichologie.cz vycházejí ze znalostí a zkušeností trenérů zvířat včetně těch ze ZOO. Dvanáct profesionálních trenérů, kteří se neustále vzdělávají, ukazují ve videích, jak nenásilně a pozitivně vést trénink psa. Kurzy jsou vhodné pro naprosté začátečníky i děti, své si tam ale najdou i zkušení pejskaři. Jde o různé oblasti od základních povelů přes fitness po řešení konkrétních psích problémů jako třeba lovení zvěře nebo strach ze samoty. To vše pozitivně, a tímto eticky a bez zbytečných trestů.


publikováno: 16. 4. 2021, v rubrice Rodina
Štítky: pes

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+