Zámek Slavkov - Austerlitz na konci letních prázdnin | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Zámek Slavkov - Austerlitz na konci letních prázdnin

24. 8. 2015

Již posledních týden můžete při návštěvě Zámku Slavkov – Austerlitz zažít ozvláštněnou prohlídku zámeckých interiérů s hvězdami červeného koberce! Marilyn Monroe, Marlene Dietrich nebo třeba Victoria Backham… Tyhle a mnoho dalších osobností mohou ztvárnit průvodci zámku Slavkov – Austerlitz. S prázdninami končí na zámku i další výstavy, takže s návštěvou neváhejte.

Prohlídky s hvězdami červeného koberce

Klíčovým prvkem této akce jsou specificky stylizovaní průvodci, kteří dodají prohlídkám dotyk elegance a umocní vizuální zážitek z prohlídky. Návštěvníci se dozvědí tradičně všechny důležité informace z historie, ale navíc zjistí například to, kdy a v jakých snímcích stříbrného plátna zazářil náš zámek.

Ve vstupní hale zámku je vytvořen také fotokoutek a návštěvníci se tak mohou se svým průvodcem alias „filmovou hvězdou“ po prohlídce vyfotit (vlastním foťákem!). Návštěvník, který pak svoji fotografii zveřejní na facebookových stránkách zámku, bude zařaz do slosování o zajímavou cenu.

Na prohlídky jednotlivců není nutná rezervace. Poslední prohlídka začíná nejpozději hodinu před zavírací dobou zámku tj. v 16.00 hodin.

Znáte Kubu Kubikulu?

Pamatujete si animované postavičky z večerníčků Bratrů v triku? Chcete strávit odpoledne ve společnosti hezkých obrázků, milých filmů nebo ve výtvarné dílničce?

Právě pro Vás je určena výstava Svět loutek a animovaných filmů Jana Karpaše, tvůrce a režiséra mnoha oblíbených animovaných příběhů. Na výstavě se seznámíte s jeho tvorbou, prohlédnete si loutky a ukázky filmových scén. Pro děti je připravena výtvarná dílnička s omalovánkami a také můžete zhlédnout krátké filmy promítané v rámci výstavy.

A kdo výstavu ještě neviděl, neváhejte, neboť potrvá pouze do 30. srpna 2015. Výstava panenek v háčkovaných šatech zaujme nejen děti, ale i obdivovatele ruční práce a zájemce o historii. Panenky jsou oblečeny v historické módě od antiky, až do současnosti a jejich instalace je do detailu promyšlená včetně nábytku a doplňků.

Šperky a fotografie

V místnosti před kavárnou probíhá prodejní výstava šperků Ireny Lochmnové a fotografií Věry Kohoutové. Návštěvníci si mohou prohlédnout a zakoupit korálkové šperky vyráběné různými technikami a fotografie ze Slavkova a okolí a také z Pálavy, odkud jejich autorka pochází. Vstup na tuto výstavu je volný. Milovníci vojenské historie a znalci napoleonského období mohou také navštívit expozici Austerlitz – malé město velkých dějin. V této multimediální expozici umístěné v zámeckých konírnách a jízdárnách si mohou vizuálně, poslechově a vlastnoručně přiblížit průběh bitvy, situaci nejen na bojišti a artefakty s průběhem bitvy souvisejícími. Pro návštěvníky ze zahraničí jsou připraveny audioprůvodci.

NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKA

• barokní zámek, jedna z nejvýznamnějších architektonických památek na území Moravy;

• roku 1509 získali slavkovské panství pánové z Kounic, kteří jej drželi více než 400 let;

• koncem 17. století stavbu navrhl a částečně zrealizoval na místě původní gotické komendy řádu německých rytířů italský architekt a stavitel Domenico Martinelli z Luccy;

• dostaven nejvýznamnějším členem rodu Václavem Antonínem knížetem z Kounic a Rietbergu;

• v roce 1805 zde po bitvě u Slavkova (Austerlitz) pobýval císař Napoleon;

• zámek má centrální oválný sál zvaný Historický, kde po bitvě u Slavkova podepsali příměří maršál Berthier za Francii a kníže Lichtenstein za Rakousko;

• roku 1919 vymírají Kounicové, získává ho rod Palffy, který však dluhy, které na objektu vázly, nikdy nesplatil;

• po roce 1945 připadá zámek do majetku státu a posléze jej spravuje Památkový ústav;

• v roce 1996 získává budovu zámku Město Slavkov u Brna;

• součástí zámku je zámecký park o rozloze 16 ha, horní parter je ve francouzském stylu zbytek parku je styl anglický.

www.zamek-slavkov.cz


publikováno: 24. 8. 2015, v rubrice Rodina
Štítky: akce, cestování, výlet, výstava, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+