Běhání s kočárkem - praktické tipy | Sport a wellness | Trendy zdraví


Běhání s kočárkem - praktické tipy

21. 5. 2021

Běhání s kočárkem je mezi maminkami poslední dobou velmi oblíbenou aktivitou. Často tím tak spojí příjemné s užitečným a rychleji se vrátí do formy kterou měli před těhotenstvím. Stejně jako na standardní běh i u běhání s kočárkem je několik nezbytností, jejichž výběr a koupi byste neměli podceňovat.

Správné oblečení

Při běhu se potřebujete cítit hlavně pohodlně a tak není radno podcenit výběr správného oblečení, který uzpůsobíte danému ročnímu období. V chladnějších měsících můžete zvolit například některou pohodlnou běžeckou teplákovou soupravu, kterou díky velkému množství nabízených designů snadno sladíte s oblečením pro dítě, kočárkem či obuví. V těch opravdu chladných měsících můžete navíc obléknout ještě běžecké rukavice či čepici, které vás udrží v teple a současně budou díky funkčním materiálům prodyšné.

V teplejších měsících vám naopak postačí šortky a tílko. Při běhu se organismus sám o sobě dost zahřívá a tak není radno to zbytečně přehánět s teplým oblečením. K šortkám se také perfektně hodí kompresní podkolenky, díky kterým se budete při běhu cítit opravdu pohodlně. Navíc jsou k dostání v mnoha trendy designech ze kterých si jistě vybere i ta nejnáročnější maminka.

Praktickým doplňkem při běhání může být také čelenka, která nejenže zamezí neustálému padání vlasů do obličeje, ale také nepříjemnémů stékání potu do obličeje. Protože věřte nebo ne, při běhu s kočárkem se zapotíte více, než jak jste byli zvyklí při běhu bez něj.

Kvalitní obuv

Další částí výbavy pro běhání nejen s kočárkem je samozřejmě kvalitní obuv. Vybrat ty správné běžecké boty může být občas docela oříšek avšak pokud již nějaké zkušenosti s běháním máte, jistě máte svou odzkoušenou značku ve které se cítíte pohodlně. V každém případě je opravdu z čeho vybírat a padnoucí obuv tak snadno nalezne každá maminka.

Její výběr rozhodně nepodceňujte, protože zejména po těhotenství, kdy byly chodidla výrazně namáhané váhou navíc je třeba jim dopřát kvalitu a pohodlí. Vzhledem k tomu, že s kočárkem budete vybírat k běhu spíše zpevněné trasy, zaměřte se na obuv určenou pro běh na silnici. Jsou speciálně upravené a odpružené tak, aby dopady na tvrdý povrch nebyli tak náročné pro chodidlo ani klouby.

Důležitá je také správná volba velikosti. V první řadě zapomeňte na velikost bot kterou běžně nosíte, boty na běhání by měli být o číslo, klidně o dvě větší. Tím že je noha při běhu namáhána lehce nateče a zvětší se. Proto byste měli mít v botě dostatek prostoru nejen po stranách, ale i před palcem. Při došlapu tak budete mít možnost pohodlně roztáhnout prsty a nehty vám nebudou narážet do špičky bot. To je nejen nepohodlné ale také nezdravé.

Výběr trasy

Už jste správně oblečená i obutá, teď je na čase zvolit trasu, kterou si chcete zkusit proběhnout. Na výlety s kočárkem a zejména ty běžecké je třeba mít dopředu jasno jaká trasa vás čeká. Pokud totiž vyrazíte do neznámých míst, kde vás v půlce trasy překvapí úzká cestička, potok který musíte přebrodit nebo velké množství schodů, veškerý dobrý pocit z aktivity na čerstvém vzduchu bude pryč.

Pro první výběhy je ideální zvolit trasu kterou dobře znáte, ideálně rovinu s tvrdým – asfaltovým povrchem. Vyzkoušíte si tak jak se vlastně s kočárkem běhá, na rovině to pro vás z počátku nebude tak fyzicky náročné a nic vás po cestě nezaskočí. Jakmile si vyzkoušíte ovladatelnost kočárku a vaší fyzičku, můžete se už rozběhnout prakticky kamkoli.

Na internetu naleznete spoustu zajímavých tipů kam se vydat a možná i další maminku která vám bude při běhu dělat společnost.

Doplňky na kočárek

Výhodou běhání s kočárkem je to, že nemusíte řešit různé ledvinky a kapsičky na váš mobilní telefon, či klíče. Jestliže kočárek samotný disponuje uzavíratelnou kapsou – máte vyhráno. Pokud ne, stačí pořídit menší organizér, do kterého schováte vše potřebné. Praktickou vychytávkou je také držák na pití, který zejména v letních měsících využijete na láhev s vodou.

Zapomenout nesmíme ani na dítě sedící v kočárku, i jemu zabalte na cestu pití, případně svačinku. V běhu si tak můžete dát příjemnou pauzu na lavičce a po chvíli zase pokračovat dál. I pro dítě to bude zábavnější zejména pokud celou jízdu neprospí.

V chladnějších měsících pak myslete na to, že dítě je v kočárku jen tak leží či sedí a při rychlejším pohybu mu do kočárku může foukat. Proto dítě opravdu teple oblečte, využijte funkčních materiálů jako je například softshell nebo fusaků uzpůsobených do nepříznivého počasí.


publikováno: 21. 5. 2021, v rubrice Sport a wellness
Štítky: běhání, miminko, oblečení, pohyb, prevence

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+