Charitativní běh v IKEMu se uskuteční už tuto sobotu 30. září | Sport a wellness | Trendy zdraví

Charitativní běh v IKEMu se uskuteční už tuto sobotu 30. září

28. 9. 2023

Věděli jste, že každý druhý Čech umírá na srdeční choroby? Přední čeští kardiologové s Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM) a Nadačního fondu České srdce věří, že na vážnost situace je třeba veřejnost pravidelně upozorňovat a motivovat ji k prevenci a zdravému pohybu. Proto vznikl charitativní běžecký závod Probehni.se. Běh Kunratickým lesem čeká v sobotu 30. září již 6.ročník.

Na startu závodu se opět potkají profesionální sportovci, rekreační běžci a rodiče s dětmi. Závod je otevřen pro všechny, kteří mají rádi pohyb a nemusí to být jen běh. Registrovat se mohou i lidé, kteří milují nordic walking a chůzi po lese. Kromě závodu na tratích s přibližnou délkou 5 a 10 kilometrů, se účastníci mohou opět těšit na edukativní programy zaměřené na prevenci srdečních chorob.

Po celý den budeme účastníky běhu seznamovat s nemocemi srdce a jejich prevencí, měřit krevní tlak, hladinu cukru v krvi, natáčet EKG a učit základní prvky resuscitace,“ říká doc. MUDr. Michal Pazderník, Ph.D., FESC, z Kliniky kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a zakladatel Nadačního fondu České srdce.

A co víc. Každý účastník pomáhá nejen svému zdraví, ale také Nadačnímu fondu České srdce, který z iniciativy lékařů IKEM vznikl v roce 2016. Startovné totiž putuje na programy, které nadační fond realizuje „Nadační fond České srdce z vybraných prostředků financuje léčbu dětských i dospělých pacientů v Africe a Asii, zdravotnické mise českých lékařů do rozvojových zemí a také studijní programy pro studenty medicíny či pracovní stáže pro české lékaře a zdravotní sestry,“ dodává Michal Pazderník.

  • Od roku 2016 uskutečnili lékaři Nadačního fondu 8 zdravotnických misí do rozvojových zemí v Africe a Asii: 3 mise do Nepálu, 2 do Súdánu, po jedné do Ghany, Botswany a Etiopie.
  • Vyšetřili téměř 10 000 dětí i dospělých v oblastech, kde je lékařská péče prakticky nedostupná.
  • Diagnostikované srdeční vady dále monitorují ve spolupráci s místními lékaři a kardiology.
  • Nadační fond financoval 22 operací pacientů s vrozenou srdeční vadou, či revmatickou chorobou srdeční.
  • Realizuje studijní programy v Česku pro studenty z Etiopie a Súdánu.
  • Českým kardiologům financuje pracovní stáže v Londýně, Lipsku, Aalstu a Leicesteru.
  • V rámci projektu Czech Heart Academy vzdělává studenty medicíny.

Kromě pomoci Nadačnímu fondu České srdce je v ceně běhu právě výše zmíněný edukativní program českých kardiologů, kteří budou celý den účastníkům k dispozici. Hlavním partnerem akce je farmaceutická společnost Boehringer Ingelheim, technickým partnerem akce je sportovní agentura Raul.

„Společnost Boehringer Ingelheim se specializuje mimo jiné na onemocnění kardiovaskulárního systému a diabetes, pro jejichž prevenci je klíčový zdravý životní styl. Věnujeme se vývoji nových léků a osvětě týkající se těchto nemocí, zejména pak srdečnímu selhání a diabetu 2. typu, který s nemocemi srdce úzce souvisí. Podpora akce Proběhni se je tak pro nás logickým krokem a další příležitostí, jak přispět ke zlepšení povědomí o srdečních chorobách, jejich rizicích a možnostech prevence, a jsme rádi, že se do ní můžeme zapojit," říká Oliver Rozboril, generální ředitel české pobočky farmaceutické společnosti Boehringer Ingelheim, která je hlavním partnerem akce a jejíž zaměstnanci se se svým týmem také postaví na start závodu.

  • Více informací naleznete na www.probehni.se nebo na facebookových stránkách projektu Probehni.se.

www.nfceskesrdce.cz


publikováno: 28. 9. 2023, v rubrice Sport a wellness
Štítky: akce

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+