Chystáte se na lyže do Alp? Na jakou péči máte nárok při zranění? | Sport a wellness | Trendy zdraví

Chystáte se na lyže do Alp? Na jakou péči máte nárok při zranění?

22. 12. 2014

Pobyt na horách si chce každý užít, ale je dobré předem pro jistotu vědět, co dělat a jak postupovat, když dojde ke zrannění. Na základě platného Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) máte v zemích EU, EHP a Švýcarsku nárok čerpat ze svého zdravotního pojištění péči nezbytnou, kterou potřebujete při svém pobytu v zahraničí. Měla by vám být poskytnuta bez přímé úhrady ve všech zařízeních napojených na veřejný systém zdravotního pojištění, protože je přes výpomocnou zahraniční zdravotní pojišťovnu a styčná místa přeúčtována do vaší české zdravotní pojišťovny. Vy hradíte pouze doplatky, poplatky a případnou spoluúčast stejně jako tamní pojištěnci.

Transport vrtulníkem v Rakousku nelze uhradit

Transport vrtulníkem v Rakousku ale nelze uhradit jako nezbytnou péči z veřejného zdravotního pojištění, protože ani tam se pojištěncům nehradí, a poskytnutou péči tedy není možné přeúčtovat přes rakouskou výpomocnou zdravotní pojišťovnu. Zaplacenou částku nelze ani následně v ČR refundovat jako neodkladnou péči dle § 14 zákona č. 48/1997 Sb. Podle něj se ze zdravotního pojištění poskytne pojištěnci náhrada nákladů vynaložených na neodkladnou zdravotní péči, jejíž potřeba nastala během jeho pobytu v cizině, a to do výše stanovené pro úhradu takových služeb, pokud by byly poskytnuty na území České republiky. Doprava vrtulníkem je však v ČR hrazena jen při primárním zásahu, a to nikoli zdravotními pojišťovnami, ale Ministerstvem zdravotnictví, navíc jen na našem území.

Zásah horské služby není hrazen

Ani zásah horské služby na sjezdovce není kryt z rakouského veřejného zdravotního pojištění, takže byste si ho též musel uhradit sami. Převoz sanitou by na území Rakouska v nezbytných případech měl být hrazen, tak jak se hradí rakouským pojištěncům z veřejného zdravotního pojištění (vždy jen do nejbližšího zdravotnického zařízení, pojištěnec platí spoluúčast). Repatriace z Rakouska do ČR se z veřejného zdravotního pojištění nehradí.

Bez cestovního pojištění se zranění prodraží

Pokud by se vám tedy stal úraz v Rakousku, který by vyžadoval přepravu vrtulníkem, a neměli byste uzavřeno cestovní pojištění, museli byste uhradit přepravu z vlastních zdrojů. Náklady mohou přesáhnout sto tisíc korun v závislosti na vzdálenosti od nejbližší nemocnice. Navíc právě Rakousko je specifické tím, že zdravotnická zařízení v okolí sjezdovek většinou nejsou napojena na veřejný systém zdravotního pojištění, což znamená, že v takové nemocnici vás neošetří „na EHIC“. I místní pojištěnci si tam péči hradí sami, resp. musí se pro pobyt na horách připojistit. Po návratu do ČR by vám mohla být sice určitá částka refundována, ovšem jen do výše českých tarifů.

Ošetření v Sonderklasse je podstatně dražší

Při ošetření v Rakousku budete muset podepsat Prohlášení (Erklärung), že jste tam nevycestoval za účelem čerpání zdravotní péče. V případě nutné hospitalizace musíte i ve smluvním zdravotnickém zařízení počítat se spoluúčastí až kolem 20 eur v závislosti na spolkové zemi, asi 10 % z ceny budete platit za zdravotnické pomůcky a přes 5 eur za položku na receptu. A dávejte pozor, co podepisujete: může vám být také nabídnuto ošetření v tzv. Sonderklasse (zvláštní cenové třídě). Pokud s ním souhlasíte, stvrzujete své rozhodnutí podpisem. Náklady ošetření pak budou podstatně vyšší a vždy je sami hradíte.

Pojistěte se na sport

Podrobné a aktuální informace ohledně zdravotní péče v Rakousku i dalších zemích Evropy naleznete na stránkách Centra mezistátních úhrad www.cmu.cz v části pro pojištěnce. Rozhodně se však nedoporučuje cestovat kamkoli do zahraničí bez uzavřeného cestovního pojištění. Při uzavírání pojistky se ujistěte, zda kryje rizika spojená s lyžováním. Seznamte se rovněž s podmínkami lyžování v konkrétní destinaci a řiďte se pravidly FIS.

Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Lyžování bez helmy je nezodpovědné

Helma chrání nejen před lehkými úrazy, ale i před vážným poraněním mozku, tedy v případech, kdy jde o život nebo hrozí riziko trvalých zdravotních následků. „Přibalte si na hory také páteřní pás, ať už jste sjezdoví lyžaři nebo snowboardisté. Budete chráněni před zraněními páteře: vymknutím nebo zlomeninami. Některé chrániče mohou navíc bránit i zraněním klíčních kostí a žeber. Ochranu si zaslouží také kolena, což se vyplatí zejména u snowboardingu, kde může dojít po prudkém pádu k přetržení kolenních vazů. K rizikovým partiím paří také ramenní klouby a předloktí,“ vypočítává MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.


publikováno: 22. 12. 2014, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cestování, lyžování, mládež, pojištění, zranění

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+