Cvičení, které vám uleví od bolesti beder | Sport a wellness | Trendy zdraví

Cvičení, které vám uleví od bolesti beder

31. 3. 2023

Bolí vás ve spodní části zad? Zuzana Rybářová, pohybová specialistka ze Studia Maiselovka, pro vás připravila jednoduché, velice jemné, a přitom efektivní cvičení.

„Naše páteř pro to, aby byla zdravá, potřebuje pohyb – předklony a záklony, úklony, rotace a pérovací pohyby. Potřebuje zkrátka neustále pružit. Jakmile ztuhne – což v dnešní době, kdy prosedíme až osm a půl hodiny denně – není problém, potřebuje znovu jemně a citlivě rozhýbat,“ říká Zuzana Rybářová, pohybová specialistka ze Studia Maiselovka, kde pořádá pro veřejnost lekce Restartu těla.

Odbornice doporučuje vytvořit si třeba večerní rituál, kdy sledujete svůj oblíbený seriál, a provádět toto jemné, a přitom velmi efektivní cvičení ulevující od bolesti bederní páteře.

SOS pro bederní páteř:

Lehneme si na záda, ruce položíme vedle těla dlaněmi směrem ke stropu, aby se nám lépe opřela ramena do podložky, kolena jsou pokrčená. Mezi křížovou kost a bedra si dáme polonafouklý overball, ale cvičit můžeme i bez něj. Zavřeme oči a celé tělo uvolníme…

1. Pánev nejprve malým pohybem jemně překlopíme dopředu a dozadu. Podsadíme ji a vysadíme, ale jsou to jen malé pohyby, které plynule střídáme a vnímáme, co se v této oblasti děje. Pomalinku rozpohybováváme páteř a uvolňujeme ji. Můžeme to dělat skutečně jen velice jemně, aby nám to bylo příjemné.

2.Pánev jemně přitlačíme k zemi do podložky na jednu stranu. Pomůže, když jemně zatlačíme rukou do horního okraje pánevní kosti. A pak jdeme na druhou stranu. Pomalé pohyby opět několikrát plynule a jemně opakujeme a nespěcháme. Vyklápění pánve je navíc příjemnou automasáží hýždí.

3. Do třetice přiblížíme pánev směrem k chodidlům. Jedna strana pánve se vytáhne do dálky a vystřídá ji druhá strana. Prodlužujeme pohyby, vytahujeme se klidně a pomalu za patou, střídáme strany, a tím se nám střídavě prodlužuje jeden bok a druhý bok.

4. V posledním pohybu vše spojíme: Přitlačíme velice jemně pánev na jednu stranu, pak jdeme směrem k patě a vrátíme se zpět nahoru na střed. Přejdeme na druhou stranu pánve a totéž opakujeme tam.

Tip: Můžeme si představit, že nám z kyčlí vedou dál pádla a my vždy pohybem jedné strany pánve ponoříme jedno pádlo do vody, nabereme vodu a jdeme nad hladinu – v tu chvíli už do vody zaplouvá pádlo jdoucí z druhé kyčle. Vytváříme tak plynulý pohyb rozvlnění pánve. Od malého pohybu přejdeme k většímu, zvětšujeme rozsah, dýcháme plynule, jsme uvolnění…

Zdroj a foto: www.zuzica.cz


publikováno: 31. 3. 2023, v rubrice Sport a wellness
Štítky: bolest, cvičení, záda

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+