Desatero paddleboardingu pro začátečníky | Sport a wellness | Trendy zdraví

Desatero paddleboardingu pro začátečníky

7. 8. 2013

Stand Up Paddleboarding se ještě v Česku nestihl ani ohřát, prorazil až v posledních dvou letech, ale už se stává oblíbenou aktivitou pro party mladých lidí, jako rodinná kratochvíle i pro sportovně založené singly. Pro ty, kteří by ho chtěli vyzkoušet, jsme dali s Honzou Rottem z půjčovny respektive prodejny Paddleboardshop.cz dohromady desatero tipů, jak s paddleboardingem začít. Chcete-li vidět na vlastní oči opravdové mistry tohoto sportu, nenechte si ujít letošní první neoficiální Mistrovství ČR v říčním paddleboardingu, které bude součástí Wave festivalu 2013. Akce se koná v sobotu 10. srpna 2013 ve Vodáckém areálu Lídy Polesné v Českém Vrbném (nedaleko Českých Budějovic). Mezi závodníky nebude chybět ani náš favorit Honza Rott!

Co to Stand Up Paddleboarding (SUP) je?

Paddleboarding vznikl zhruba v 60. letech minulého století na Havajských ostrovech, které jsou typickou domovinou vodních sportů. Ale už třeba ve starověkém Egyptě byla jízda na prkně ve stoje s pádlem častý dopravní prostředek. Paddleboarding (havajsky Hoe he'e nalu) byl původně podpůrná technika při výuce surfování, později se rozvinul jako samostatná disciplína a v posledních letech ruku v ruce s výrobou specializovaných prken už tenhle sport zažívá doslova boom. Surf pro Stand up Paddleboarding je širší, stabilnější než longboard na surfing a jeho výška zhruba odpovídá zhruba třem metrům. Pádlo je podobné tomu z kanoistiky, ale je delší, aby bylo možné pohodlně zalovit pod hladinu i ve stoje.

Pro koho je SUP vhodný?

Jednou z výhod paddleboardingu je, že si každý nastavuje náročnost sám. Můžete se pobavit na stojaté vodě, řece i mořské hladině. Takže ať už jej půjčíte dětem pro vodní radovánky na rybníku u chalupy, rozhodnete se s kámoši projet centrum Prahy s nutnými občerstvovacími zastávkami, nebo si budete chtít protáhnout tělesné partie, u paddleboardingu se meze nekladou. A konečně nemusíte čekat na surfařskou vlnu, nebo windsurfový poryv větru.

Kde si SUP užít?

Lze si vybrat kterýkoliv rybník, jezero, přehradu, či větší řeku, kam je povolen přístup. Za pěknými výlety nemusíte jezdit daleko. Například pražská Vltava nabízí hned několik mírných úseků, které při zvyšující se kondici můžete projet i v protiproudu. Zaparkujte třeba ve Freestyle Parku Modřany, a od místního jezu jeďte, kam až síly stačí. Za běžného stavu vody jsou jednoduché úseky i na Orlici, Berounce či Jizeře. Pro ty, kteří hledají trochu adrenalinu, je k dispozici cvičná peřej Hubertus pod Karlovými Vary, přírodní kanál Paraplíčko u Železného Brodu a mnoho dalších. Jednoduše: Kdo chce SUP zkusit, vodu si vždycky najde.

Výběr vhodného plováku v půjčovně

Jestli si chcete SUP nejprve vyzkoušet, vyrazte do půjčovny. Nejprve se zaměřte na výběr vhodného plováku. Tradičně jsou k dispozici plováky na řeku (jezero, klidnou mořskou hladinu, apod.) a paddleboardy určené na vlny. V půjčovně se nejčastěji setkáte s plastovými, nebo nafukovacími variantami, které jsou stabilní a odolné. Nejlepší je samozřejmě plovák vyzkoušet. Ten nafukovací by se pod vahou jezdce neměl prolamovat, zaměřte se i na jeho šířku. Čím širší, tím větší stabilitu zaručuje. Plovák pro začínajícího paddleboardistu, případně pro zdolávání náročnějších říčních úseků by měl být alespoň 31‘‘ široký (tedy 80cm).

Jak vypadá správné pádlo?

Nejčastěji vám v půjčovně nabídnou hliníkové vario pádlo s plastovým listem, zpravidla umožňující nastavené různé délky žerdi. Jeho délku nastavíte správně tak, že jej postavíte hlavičkou na zem a měli byste mít počátek listu pádla ve výši očí. Jednoduše se dá říci, že by pádlo mělo být od 20cm delší, než je výška postavy. Pádlo nesmí být příliš měkké, v průhybu se totiž ztrácí drahocenná síla při záběru. Naopak nesmí být zase jako z oceli, neboť absolutně tuhá žerď může při delší vyjížďce negativně působit na klouby. Pádlo pro SUP se vyznačuje ještě jednou specialitou, a tou je odklon listu od osy žerdi, které velmi zefektivňuje záběr.

Co se bude hodit z dalšího vybavení?

Při sjíždění rychlé vody je nutné se vybavit helmou. Pro mělčí a kamenité řeky se hodí i nákolenky. Vesta by měla být samozřejmostí i na klidných vodách, zejména pokud se jedná o slabé plavce, nebo děti a chystáme se na delší výlet. Vesta nejen usnadňuje plavání, ale i příjemně hřeje a jistě se v ní najde i kapsa na nějaké posilňovadlo. Při výběru vybavení si každopádně nechte poradit, v půjčovně vás zajisté bude obsluhovat zkušený vodák.

Jak začít?

Napoprvé je dobré trénovat rovnováhu na klidné řece, nebo rybníku. V půjčovně si kromě prkna a pádla nechte doporučit i další vybavení, jako helmu, vestu nebo neoprenové body do vody. Kvalitní nafukovací boardy nejde ruční pumpou přefouknout, takže při přípravě žádný strach. Ať už budete nastupovat z mělčiny, nebo z mola, začněte stabilitu na prkně hledat vkleče. Dokud nebudete jistě „nohama na zemi“ zůstaňte zakleknutí a zkoušejte udávat směr jízdy přitahováním, nebo odlamováním pádlem. Ve stoje pak už přichází level dvě, možnost kormidlování u zádi.

Pravidla pro surfing a další wave sporty

Server Freeride dal dohromady základní pravidla pro vodní sporty, tak si je stručně projděme. Ten, kdo je blíže k vrcholu lámající se vlny, má přednost jízdy na této vlně. Nesnakeujte, tedy neberte cizí vlnu. V případě, že jste čerstvě ovládli vlnu, dejte vědět jezdci, který se blíží, nejlépe zvoláním „wait“ nebo „hej“. Nepádlujte tam, kde se vlny lámou (impact zóna), hrozí nebezpečí, že se ve zlomu s někým sejdete. Pokud plavete na line-up (místo, odkud chytáte vlny) a vidíte před sebou surfaře na vlně, snažte se ho vždy obeplout za jeho zády. Když před sebou máte vařící se vodu nebo lámající se vlnu, nesnažte se seskočit z boardu a podplavat ji pokud máte nějaké lidí za zády, můžete je zranit. Nesurfujte sami. Pomozte ostatním, pokud se dostanou do problému. Respektujte vodu, ostatní surfaře a živočichy v ní. A my jen dodáváme, respektujte svoje hranice, abyste kromě ostatních vodáků neohrozili ani sebe.

Když je pro vás paddleboarding drogou, pořiďte si vlastní vybavení

Například Paddleboardshop.cz při koupi testovaného boardu z nákupní ceny odečítá půjčovné. Dlouhodobě ušetříte a budete tak mít svůj vlastní paddle s pádlem na míru. Poraďte se při jejich výběru s odborníky a zaměřte se na profesionály odzkoušené značky. Popřemýšlejte, jestli vám u pevných plováků nebude překážet náročná skladovatelnost a nevyberete jednoduše nafukovací prkno. S kvalitním vybavením se vám otevřou nové možnosti v režii paddleboardingu doma i ve světě.

Česká paddleboardová asociace

V roce 2011 byla založena Česká paddleboardová asociace, která sdružuje lidi kolem vody s dlouhými pádly v rukou a vzpřímeným postojem na prknech všech druhů. Pořádá seriál závodů pro širokou veřejnost na klidné vodě i mnoho menších závodů po celé republice. Další náplní asociace bude domluvit rozumné podmínky pro přístup na slalomové kanály, především do Českých Budějovic, Veltrus a Troje, které nám měli být původně z bezpečnostního hlediska zapovězeny. Pokud si paddleboarding zamilujete, právě tady budete ve správné společnosti.

www.Paddleboar­dshop.cz


publikováno: 7. 8. 2013, v rubrice Sport a wellness
Štítky: akce, voda, vodní sporty, zábava, závody

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+