Jak se připravit na léto, aby nohy netrpěly? | Sport a wellness | Trendy zdraví


Jak se připravit na léto, aby nohy netrpěly?

13. 5. 2021

Pocit těžkých nohou, otoky, bolest a večerní křeče jsou spojené s horkem a dlouhým sezením či stáním. Nemusíte ani cestovat dlouhé hodiny do teplých krajin, abyste pocítili tyto příznaky typické pro chronické žilní onemocnění. I v létě v České republice s tím můžete bojovat. Dlouhé sezení v autě, v zaměstnání nebo naopak stání a vysoké denní teploty jsou totiž pro žilní systém velkou zátěží. A tak se na léto připravte s předstihem tak, aby vám nohy neotékaly a bolely co nejméně. Zajděte si k lékaři pro venofarmaka a vyzkoušejte speciální cviky.

Oteklé nohy?

„Vysoké teploty jsou pro křečové žíly zátěžovým testem. Teplo způsobuje rozšíření žil a obecně zhoršení příznaků chronického žilního onemocnění. Nohy v létě otékají, svědí a samozřejmě bolí. Nedoporučujeme velké polehávání na slunci a nadměrné opalování,“ vysvětluje na úvod MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. z kliniky VASCUMED.

V případě nepříjemných pocitů v těle dochází k tomu, že žíly nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět k srdci. Část krve se proto hromadí právě v nohách a vytváří nápor na žilní stěny. Způsobuje také otoky, bolest nebo pocit tíhy – „olověné nohy“.

Na léto se připravte s předstihem

Až udeří vysoké teploty, bude na prevenci pozdě. Co můžete nyní udělat? V první řadě posílit žilní stěny v nohách, na které tlačí nahromaděná krev, aby se nezačaly postupně zhoršovat křečové žíly. S tím pomůže jedině lékař, který vám může doporučit a předepsat venofarmaka, léky na posílení žilní stěny. Tyto léky jsou vhodné jak při prvních příznacích onemocnění, tedy otocích a nepříjemných pocitech, tak při metličkách a křečových žilách. Návštěvu praktického

lékaře proto neodkládejte a myslete na to, že i on může mít v létě dovolenou. Masti a přípravky z lékárny léčbu jen podpoří, samy o sobě toho však moc nezmůžou.

CVIKY PROTI OTOKŮM

Skvělou prevencí proti otokům jsou i cviky, které můžete zkusit kdykoliv vám to situace dovolí. Některé se dají dělat večer vleže před spaním, jiné zase vestoje. Využít při nich můžete nalý masážní míček.

  1. Lehněte si, natáhněte nohy a propnutou špičkou kružte nohama v kotníku v obou směrech.
  2. Kmitejte nataženýma nohama jako při stříhání nůžek.
  3. Zvedněte obě nohy a střídavě krčte a natahujte prsty.
  4. Napodobujte jízdu na kole, propínejte přitom nohy.
  5. Choďte střídavě po patách a po špičkách.
  6. Dejte si pod chodidlo jedné nohy masážní míček a přejíždějte po celé plosce.
  7. Vytáhněte se na špičky a přenášejte váhu ze špiček na paty a zpátky.

Další cviky, tipy a rady odborníků najdete na www.zilniporadna.cz nebo v aplikaci „Bolí vás nohy?“


publikováno: 13. 5. 2021, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cvičení, křečové žíly, prevence

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+