Jak správně začít běhat i nyní a udržovat se v kondici | Sport a wellness | Trendy zdraví

Jak správně začít běhat i nyní a udržovat se v kondici

14. 4. 2020

Zaběhat si můžete vyrazit i v současné situaci, určitě ale volte výlety do přírody, kde zamezíte kontaktu s lidmi, a nezapomeňte si vždy zakrýt ústa a nos. Můžete si takto vynahradit pohyb ve fitness centru, která jsou nyní zavřená. Mrkněte na následující tipy, jak správně vyběhnout podle odborníků.

Je čas začít

Jaro je tady a s ním i hezké počasí. Stále jsou lidé, kteří si nazouvají běžecké boty a vyrážejí do terénu překonávat vzdálenost, rychlost i sami sebe. Samozřejmě opatrně se snahou běžet osamoceně a dle bezpečnostních opatření, k čemuž nabádá i Endorphin Republic. Ti největší otužilci s během začali už v zimě, pokud ale patříte mezi ty, co se stále ne a ne dokopat, je potřeba začít pozvolna a nepřemáhat se, abyste nepřišli o vaši počáteční radost z pohybu nebo hůř, vaše zdraví.

Nepřemáhejte se

Z běhání si udělejte rituál, příjemnou činnost, která vám zlepší den, vaši chvilku pro sebe. „Běh byste si měli užívat, ne se do něj nutit jen proto, že například chcete zhubnout nebo si něco dokázat. Volte tempo, které je vám příjemné, nic by vás nemělo bolet. Zkrátka respektujte své tělo a ono vám to oplatí,“ radí Matěj Kretík z ENDORPHIN REPUBLIC, kde momentálně nabízejí dopravu zdarma na všechny objednávky z e-shopu Endorphinrepu­blic.cz. Pokud vás láká spíše cyklistika než běh, můžete si zde objednat kolo a využít doručení až domů technikem, který vám jej na místě také seřídí.

Pořiďte si vhodnou obuv

Nevhodnou obuví si při běhu můžete velmi ublížit. Kvalitní běžecká bota by měla být lehká, vhodně tlumit došlap a rozkládat tlak chodidla po celou dobu kontaktu s podložkou. Noha by v ní přitom měla být stále stabilní, bota by měla umožnit dobrou kontrolu pohybu, dobrý odraz a plynulý přechod od paty ke špičce. Stěžejní je také správná velikost. Zohledněte také design, pokud se vám totiž vaše boty budou líbit, budete mít z běhání větší radost.

Střídejte rychlou chůzi s během

Pokud na pohyb nejste zvyklí, začněte velmi zlehka a běh střídejte s chůzí, této technice se říká tzv. indiánský běh. Nejlepší je pro začátek střídat například minutu běhu se třemi minutami chůze. Časem můžete zkracovat čas chůze a postupně jej nahrazovat během a za pár měsíců nebo možná i týdnů si uvědomíte, že zvládnete běžet třeba půlhodinu vkuse či více.

TIP: Kidokai running

Kidokai running respektuje aktuální limity a možnosti našeho organismu. Jde o vybudování dobré kondice a výkonnosti sice jemnější cestou, ale o to sofistikovanějším přístupem. Zajímá nás jak technika, tak svalové napětí a úsilí, správná geometrie těla, dýchání, relaxace a koncentrace. „Díváme se na pohyb z pohledu toho, že klient bude chtít výborné výkony podávat i za dvacet let. Zjednodušeně můžeme říci, že by lidé měli běhat tak, aby se po běhu cítili šťastní a spokojení ne proto, že už to mají za sebou, ale protože se jim v jejich těle líbilo po celou dobu běhu i po něm a už po doběhnutí se těší na další trénink. Křečovité úsilí a přetěžování vede většinou k sebepoškozování,“ popisuje Richard Jisl, fyzioterapeut, odborný garant centra Healthy Life v Liberci a lektor Kidokai runningu.

3. Vybírejte si pro běh pěkná místa

Snažte se běhat v přírodě, v lese či v parcích. Volte taková místa, kde je vám dobře a kde to máte rádi. Vyplatí se také trasy různě střídat, když totiž budete stále běhat na tom stejném místě, začnete se časem nudit.

4. Pořiďte si správné oblečení

Oblečení na běhání by jednak mělo správně sedět, dobře odvádět pot a také by se vám mělo líbit, aby vám běh zpříjemnilo. „U běžeckých kalhot či legín se vyplatí poohlížet se po takových kouscích, které mají kapsu na nezbytnosti. Oblečení také volte vhodně s ohledem na počasí, i když se při běhu zahřejete, v chladnějších dnech je lepší mít lehkou bundu či mikinu,“ doporučuje Matěj Kretík z ENDORPHIN REPUBLIC.

5. Dejte si pozor na techniku

Technika běhu je důležitá, ochrání totiž vaše tělo před zraněním a poškozením kloubů. Vaše tělo by mělo být uvolněné s aktivními pažemi a délka kroku přiměřená. Co se týče došlapu, častěji je doporučován došlap na paty, protože došlap na špičku je náročný pro lýtko. Na začátek je dobré pořídit si trenéra, který s vámi správnou techniku nacvičí během několika lekcí a ukáže vám, jak tělu pomoci a neublížit si.

Nakoupit si můžete na www.Endorphin­republic.cz


publikováno: 14. 4. 2020, v rubrice Sport a wellness
Štítky: běhání

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+