Jdete si koupit sjezdové lyže? Poradíme vám s jejich výběrem | Sport a wellness | Trendy zdraví

Jdete si koupit sjezdové lyže? Poradíme vám s jejich výběrem

18. 2. 2015

Než se vypravíte do prodejny, zamyslete se jaké lyže vlastně potřebujete. Odpovězte si proto na několik otázek. Jakou máte fyzickou kondici, pohybové schopnosti, kolikrát za sezonu na lyže vyrazíte, v jakém terénu budete jezdit, zda na upravených tratích či ve volném terénu, zda se chcete sportovně vyžít, nebo jen příjemně vyplnit čas dovolené, jaké máte ambice a lyžařské cíle… Zejména u začínajících lyžařů je otázek spousta, navíc zatím nevědí, zda je bude lyžování bavit. A nezapomeňte, že za dva tři týdny na horách je při dobrém vedení možné udělat značný pokrok a ze začátečníka se během jedné zimy přeměníte v pokročilého lyžaře.

Kritéria pro nákup či půjčování lyží

Pokud už doma sjezdové lyže máte, je podstatné vědět, zda ty nové nahradí původní, nebo zda si je pořizujete jako druhé a přibližně také na jakou dobu a co od nich očekáváte, zda všestrannost, snadnou ovladatelnost, sportovní výkonnost, dlouhou životnost nebo spíše image. Velmi snadná ovladatelnost směřuje nejspíše k rekreační univerzálce, výkonnost ke sportovní lyži, image k luxusní či módní značce…

Na upravené trati, nebo v terénu?

S ohledem na terén, ve kterém budeme převážně lyžovat, se dělí lyže na ty určené pro jízdu na upravené trati a v lehkém okolním terénu, či převážně až výlučně jen ve volném terénu nebo padne volba na „speciální“ užití, ke kterému patří lyžování v prašanu, ve snowparcích a na rampách, skialpinismus či funcarving. V našich podmínkách sáhne většina lyžařů po sjezdových lyžích určených na upravené trati, tedy k jízdě po sjezdovkách.

Rekreační i sportovní modely

Pro méně zdatné lyžaře jsou určené rekreační modely – víceméně jsou si všechny lyže pro začátečníky s ohledem na výkonnost podobné. Dobře se na nich zvládnou základy techniky, pomalé, spíše krátké obloučky či pokusy o ně.

Pokud je vaše lyžařská zdatnost, fyzická kondice a nasazení na vyšší úrovni, vybírejte lyže sportovní. Termín „sportovní“ je poněkud relativní, ale běžné komerční lyže jsou dnes poměrně měkké a značně vykrojené, a v běžných délkách proto slušně ovladatelné. Na dobré lyžaře může číhat riziko tzv. „volby pod úroveň“ – agresivní rétorika prospektů a pojmenování lyží může svést někdy k jejich přecenění, zejména při volbě kratších délek.

Výborní lyžaři na vyšší úrovni by si měli pořídit delší lyže, sportovní, méně vykrojené, přičemž by si měli být vědomi toho, že v běžné nabídce najdou jen lyže dobře točivé (rádius pod 20 metrů), se kterými se zvládnou i kratší oblouky. Velmi populární jsou u nás tzv. „slalomky“, značně vykrojené lyže do délky 155 až 170 cm. Jsou hodně točivé a určené především pro krátké oblouky – jejich radikální tvar a kratší délka mohou ale znamenat horší vlastnosti v přímé jízdě a nižší stabilitu v rychlosti.

Podstatnou roli hraje při výběru lyží výška a váha sportovce

Platí, že lehčí lyžař, pokud nejezdí extrémně dobře a rychle, vydává nižší sílu přenášenou do lyží, tak užije spíše kratší a měkčí lyže – ženy většinou lyže v délkách pod 150 do 170cm.

Naopak „těžká váha“ potřebuje lyže trochu delší a v případě hodně těžkých lyžařů i tvrdší. Nejlepším řešením je sáhnout po dost výkonné, tedy sportovní lyži. Posouzení tvrdosti lyže v obchodě však vyžaduje poměrně dost zkušeností – délky u žen 160 – 180 cm a u mužů 160 – 185 cm.

Důležitá šířka sjezdových lyží

Nová doba přinesla i zcela zásadní změnu v šířce lyží, která je dnes, na rozdíl od minulosti, téměř nejdůležitějším kritériem. Šířky sjezdových lyží se pohybují nejčastěji od 66 mm ve středu lyže, za rozumnou horní hranici lze považovat asi 72 až 75 mm. Lyže pro sjíždění mimo sjezdovky bývají i širší – platí, že čím širší nad 80 cm, tím méně vhodné na upravenou sjezdovku.

Délka lyží bývala tím hlavním, co mohl kupující ovlivnit

Ještě nedávno zněla mantra carvingových lyží „po bradu“, dnes je tolik typů lyží pro různá určení (v délkách 65 až 215 cm, v obchodech obvykle 140 až 185 cm), že popadnout jakoukoliv lyži a paušálně ji poměřovat s postavou není správné. Velmi přibližně platí, že začátečník bude spokojený s délkou 140 až 160 cm. Nejběžnější délky pro pokročilého lyžaře budou do 160 cm u žen a 160 – 175 cm u mužů. Lyže od 180 cm a výše zvolí jen ten, kdo ví co chce (vždy máme na mysli osobu běžné výšky a váhy, zhruba 150–200 cm a 40–100 kg). Hodně vykrojené lyže charakteru slalomky, tedy s rádiusem 13–14 metrů, budou při typickém používání na kratší oblouky vhodné kratší, od 160 cm (ženy) do 165 cm (muži). Lyže méně vykrojené (R 17–19 m, racecarvery, „obřačky“) pro rychlejší jízdu a delší oblouky volte zase delší, až přes 180 cm.

Správná volba: Vhodný výběr

Kdo četl pozorně, už ví, že není vhodné kupovat ty nejdražší lyže, protože je to špičkový model a on na to má, protože jejich vlastnosti nemusejí vůbec vyhovovat jeho schopnostem a potřebám, takže se pro něj stane lyžování spíše utrpením než příjemným zážitkem. Pro správný výběr je proto důležité mít povědomí i o dalších kategoriích lyží.

Proto nabízíme telegraficky krátký přehled, který ke vhodnému výběru přispěje:

Allmountain (trať > terén)

Pokročilý lyžař, nechce zůstávat na „upiglované pistě“ a rád by si ochutnal trochu „frýrajdu“, chce mít své jediné lyže hlavně, příležitostně i pro jízdu mimo ně pak vhodným tipem jsou např. Sporten Universum nebo Sporten Iridium ze sportovní řady, nebo lyže Sporten Krypton nebo Sporten Cobalt z řady lyží pro méně zdatné, zvážit by mohl Sporten Cult Sun…

Allmountain (trať = terén)

Málokdo si ještě širší lyže koupí jako své jediné. Širší allmountainy bývají až do 90 mm šířky, jsou většinou přizpůsobené specifikám jízdy ve volném terénu např. lyže Spoten Glider, Sporten Bubbler nebo Sporten Weed či Gambler. Na upravené trati přitom dobře vedou i drží mnohé nejnovější modely jako model Sporten Glider. Lyže v šířkách nad 90 mm u častějšího návštěvníka Alp velmi vhodně doplňují jeho lyže pro jízdu na sjezdovkách. Tyto allmountainy bývají na úrovni kvalitních sportovních lyží a v cenové hladině rekreačních univerzálek je nenajdeme.

Speciální lyže na pistu

Krátké: Koncem 90. let vyvrcholila popularita těch nejkratších, pod 100 cm délky. Sice se takové lyže, nebo spíše zábavné nářadí, ukázaly jako omezeně použitelné k běžnému lyžování, ale často se propagují jako geniální výukový prostředek, neboť zatočit na nich lze prakticky bez technického návodu, intuitivně. Jejich krátkost (65–100 cm) ale znamená i omezenou předozadní stabilitu a poměrně vysoké nároky na rovnováhu. Tyto „kraťásky“ mohou být vhodné pro cílený nácvik pod odborným vedením, případně pro zcela neambiciózního „klouzače“, který se spíše touží spontánně vyřádit někde na placaté loučce. Typickým příkladem z novoměstské dílny jsou lyže Sporten Marvin nebo Sporten Stringer.

Fun: Nadstandardně vysoká známost a rozšířenost tzv. funcarvingu je českým specifikem. Je to sjíždění svahů na značně krátkých a extrémně krojených lyžích, obvykle bez holí a se snahou o odvážné až maximální náklony. Jde o specifické lyže, od kraťásků po funcarvery, tedy kratší a krojenější verze slalomek s rádiusy i znatelně pod 10 metrů. Běžně je ale v obchodech nekoupíme, nejspíše se s nimi setkáme jen u specialistů nabízejících rovněž kurzy funcarvingu coby lehce specifické odnože zatáčení na lyžích. Opět je možné vybrat něco z domácí dílny a to jsou lyže Sporten Wolfram nebo Sporten Citypark pro juniory.

U dalších kategorií je třeba přesunout se ze sjezdovek do stále populárnějších snowparků a terén mimo sjezdovky. Džungle parametrů je v těchto kategoriích ještě neprostupnější než u lyží určených na sjezdovky a u allmountainů.

Definitivní výběr při testování

Testování na sněhu je korunou a vrcholem každého pořádného rozhodování. Nikdo vám neřekne lépe, zda vám lyže sedí, než vy sami. Jde o vaše peníze, vaše lyžování, vaše pocity. Proto pořádají testovací víkendy na horách i ve Sportenu a nabízejí tuto možnost všem zájemcům. Bližší informace a termíny testování najdete na: http://www.spor­ten.cz/cze/tes­tovani/.

Řešením je zapůjčení, ale nic se nesmí podcenit

Mnozí lyžaři dávají přednost zapůjčení lyží v půjčovně. Mohou tak za mnohem nižší investici zjistit, zda vůbec budou lyžovat rádi, i to, jaké lyže jim vyhovují, případně nevyhovují. Výhodou půjčoven jsou mimo jiné především nižší počáteční investice do vybavení, je zaručen řádný servis lyží, po sezoně nám nezabírají doma místo a nemusíme si dělat starosti s tím, že třeba povyrosteme nebo zesílíme. Rozhodně se ale nesmí podcenit možnost, že budou sklady půjčoven prázdné a je třeba si v půjčovně vše potřebné na vybrané termíny rezervovat. Může se ale stát, že když se na poslední chvíli rozhodnete vyjet do hor, v půjčovně nebude potřebné vybavení k dispozici. To je určitou nevýhodou půjčoven stejně jako to, že je většina z nich vybavena různými modely lyží, proto nebudou i při zapůjčení stejné kategorie lyže vždy stejné a tudíž si na ně budete muset zvykat, místo se jen zlepšovat. Půjčovny jsou vybavené většinou potřeb pro začínající nebo rekreační lyžaře, pro dobrého lyžaře je proto výběr v běžné půjčovně obtížnější.

Více informací i o možnostech půjčování lyžařského vybavení a jaké lyže vybrat najdete na: www.sporten.cz.

Na závěr je třeba zdůraznit, že lyže, a to i kvalitní a drahé, jsou jen tak dobré, jak dobrý je stav jejich hran a skluznice. Nejlevnější způsob, jak si pořídit lepší lyže, je jejich kvalitní servis a průběžná péče.

fota jsou z archivu společnosti Sporten a.s.


publikováno: 18. 2. 2015, v rubrice Sport a wellness
Štítky: dítě, hory, lyžování, mládež, muž, nákupy, zábava

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+