Jednodenní trek v horách - co s sebou? | Sport a wellness | Trendy zdraví


Jednodenní trek v horách - co s sebou?

27. 5. 2021

Léto klepe na dveře a vy se nemůžete dočkat, až vyrazíte na pořádný výšlap do hor? Pak si nezapomeňte zkontrolovat svou výbavu a včas dokoupit to, co vám chybí. A co si vlastně na takovou túru vzít s sebou? To se dozvíte v dnešním článku.

Vhodná obuv

Kvalitní, dobře padnoucí obuv je základním prvkem výbavy každého turisty. Nevhodná obuv dokáže trek nepříjemně zkomplikovat, kolikrát i přerušit – otlaky a puchýře nejsou nic příjemného. Zkrátka a jednoduše, boty vám musí padnout jako ulité.

Jestli chodíte primárně do hor, treková obuv bude správnou volbou. Vybírat byste měli podle náročnosti tras a povahy terénu. Dle toho se pak dá rozhodovat, zda zvolit boty nízké nebo kotníkové, nepromokavé nebo bez membrány, celokožené nebo textilní. Trh s turistickou obuví je opravdu rozmanitý, takže každý má šanci najít to pravé, navíc i v hezkém designu a barvách. Investice do kvalitní trekové obuvi se opravdu vyplatí, při správné údržbě vám vydrží několik let.

S výběrem si nechte poradit ve specializovaných outdoorových prodejnách, kde vám doporučí to nejlepší pro vaše potřeby.

Co na sebe

Kromě bot do přírody, budete na trek potřebovat i vhodné oblečení. Při výběru záleží na aktuálním počasí a ročním období.

V létě

Pokud je teplé léto a předpověď počasí příznivá, pravděpodobně vám bude dobře v tričku s krátkým rukávem a šortkách. Pro maximální pohodlí a odvod vlhkosti, volte funkční materiály, které odvádí pot od těla ven a rychle schnou. Do batohu je vždy potřeba přibalit další teplejší vrstvu, ta vás ochrání před chladem v ranních a večerních hodinách, případně si ji oblečete po výstupu na vrchol, kde bude chladněji než v údolí. Aby vás nezaskočil déšť, nezapomeňte na nepromokavou bundu nebo pláštěnku. Klobouk, šátek nebo kšiltovka vás ochrání před nemocemi z přehřátí.

V zimě

Množství oblečení v zimě se bude lišit podle teploty a míst, kam se vydáte. Neexistuje tedy jeden konkrétní návod, ale jsou obecná pravidla, které je vhodné pro pocit teplotního komfortu dodržet. Základem je funkčnost materiálů a vrstvení oblečení. První vrstvou by vždy mělo být kvalitní termoprádlo, které vás zahřeje. Následně vrstvěte dle potřeby a aktuální teploty. V batohu mějte vždy sbalenou minimálně jednu vrstvu, kterou si budete moct v případě chladu přiobléct. Skvělou volbou jsou péřové bundy, které se často vejdou i pod poslední nepromokavou vrstvu. Samozřejmostí je čepice nebo čelenka, teplé rukavice a nákrčník.

Batoh

Kvalitní batoh je další věc, do které se vyplatí investovat. Špatně sedící batoh vám dokáže trek opravdu znepříjemnit. Objem outdoorových batohů pro jednodenní turistiku se pohybuje kolem 30 litrů. Nejdůležitější je, aby vám batoh na zádech perfektně seděl – samozřejmostí by měl být ergonomicky tvarovaný zádový systém, nastavitelné ramenní popruhy, hrudní a bederní pás. Chybět nesmí ani dostatek kapes a promyšlený vnitřní prostor, kompatibilita s hydratačním systémem a pláštěnka na batoh.

Jídlo a pití

Před každým trekem je dobré si dopředu nastudovat, kudy vede vaše trasa. Na mapách se dozvíte, zda potkáte nějakou horskou chatu s občerstvením, nebo horský pramen, kde si budete moct doplnit vodu. Může se ovšem stát, že občerstvení bude zavřené a pramen vyschlý, proto je nezbytné být na takové okolnosti připraven.

Množství vody závisí na počasí – v létě je spotřeba tekutin vyšší než v zimě, a také na vaší konkrétní potřebě. Minimální množství vody na jednodenní trek je 1,5 až 2 litry.

Co se týká jídla, volte to, co máte rádi a má dostatečnou výživovou hodnotu. Svačinu po únavném stoupání jistě oceníte. Pro rychlé doplnění energie mějte vždy při ruce proteinovou nebo müsli tyčinku. Pokud si během dne chcete dopřát plnohodnotné teplé jídlo, sáhněte po dehydratované stravě.

Maličkosti, které dokážou zázraky

Je mnoho vychytávek nebo věcí, které vám zjednoduší některé situace při treku, ale nenapadlo by vás si je sbalit. Pár tipů, které by se mohly hodit:

 • Repelent – pomůže předejít nepříjemným štípancům.
 • Čelovka – pro případ, že by se vaše túra protáhla do pozdních večerních hodin.
 • Opalovací krém – spálení od sluníčka je velice nepříjemné, chraňte svou pokožku.
 • Sluneční brýle – horské sluníčko je opravdu ostré.
 • Mapa – papírové mapy už se moc nenosí, tak doporučujeme alespoň stažení offline map do telefonu, ať se neztratíte.
 • Nabitý telefon, případně powerbanka – pro případ, že budete potřebovat přivolat pomoc.
 • Nůž – může se hodit jak při krájení svačiny, tak při poskytování první pomoci.

Lékárnička

Ač každý doufá, že ho žádné nepříjemné zranění v horách nepotká, nelze na to spoléhat. A jak se říká – kdo je připraven, není překvapen. Proto by vám v základní výbavě na výlety rozhodně neměla chybět lékárnička. Budete za ni vděční i ve chvílích, kdy vás štípne komár, nebo se vám udělá puchýř na patě. Co by taková lékárnička pro jednodenní túry měla obsahovat?

 • Sterilní obvazy,
 • sterilní krytí,
 • pružná elastická obinadla,
 • rychloobvaz,
 • náplasti s polštářkem,
 • náplasti bez polštářků,
 • trojcípý šátek,
 • dezinfekce,
 • nůžky, pinzeta, zavírací špendlíky,
 • tablety proti bolesti,
 • tablety proti průjmu,
 • tablety proti alergickým reakcím,
 • nouzová ALU fólie.

Lékárničku nezapomínejte pravidelně doplňovat a kontrolovat data expirace.

Samotná lékárnička vás nezachrání. Je tedy třeba mít vědomosti o první pomoci a vědět, k čemu se jednotlivé věci z lékárničky používají.

Regenerace po treku

Začínající výletníci i zkušení horalové by měli věnovat pozornost regeneraci těla po náročném výkonu. V horských oblastech můžete často narazit na horské lázně batohů, kde si skvěle odpočinete a načerpáte nové síly pro další výšlapy. Vybrat si můžete z různých wellness procedur, masáží, plavání v bazénu nebo saunování.


publikováno: 27. 5. 2021, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cestování, hory, oblečení

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+