Kniha o domácím cvičením proti inkontinenci | Sport a wellness | Trendy zdraví

Kniha o domácím cvičením proti inkontinenci

9. 6. 2023

Časté nutkání k močení, bolesti zad nebo podbřišku při námaze, inkontinence moči, silné menstruační bolesti i bolesti při pohlavním styku – to jsou hlavní signály těla, při kterých by žena měla zpozornět. Pravděpodobným důvodem potíží je poškození pánevního dna. S léčbou pomůže kniha s návodem, jak správně cvičit doma od zkušené fyzioterapeutky Mgr.Idy Hurtíkové, která pomáhá pacientkám na Gynekologicko-porodnické klinice VFN a 1.LF UK v Praze.

K poškození pánevního dna dochází přibližně u každé páté ženy po porodu přirozenou cestou. Má na něj vliv i chybné držení těla, dlouhodobé stání, nevhodné cvičení nebo nadváha a zvedání těžkých předmětů. Určitá forma inkontinence postihuje také až 50 % žen v období přechodu. Zejména pro ně je určena nová kniha fyzioterapeutky Mgr. Idy Hurtíkové z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1.LF UK v Praze.

Prakticky zaměřená publikace si klade za cíl uceleně a srozumitelným jazykem provést ženy domácím cvičením, které pomáhá řešit problémy v oblasti pánevního dna aktivně vědomým pohybem. Nabízí pomoc také ženám, kterým se nedaří otěhotnět nebo potřebují rehabilitovat po prodělané urogynekologické operaci.

Pomocník pro pacientky, ale i doplněk léčby pro odborníky

Fyzioterapeutka Mgr. Ida Hurtíková si během své praxe se stovkami pacientek vypracovala způsob, jak ženám postup cvičení vysvětlit a jak jej podat v co nejuchopitelnější formě. „Prostřednictvím knihy ženám předkládám návod na cvičení tak, jak jej v denní praxi používám. Jediný rozdíl je, že při individuální terapii mám kontrolu, zda žena cvičení dělá správně,“ vysvětluje zkušená fyzioterapeutka důvody, které ji vedly k napsání knihy. „Jsem ráda, že mohu ženám touto cestou ukázat, že vědomý a prociťovaný pohyb, propojený se správným dýcháním, pánevnímu dnu prospívá a může být první volbou řešení obtíží inkontinence nebo sestupu pánevních orgánů,“ dodává.

Kniha je vítaným doplňkem léčby pánevních potíží také pro odborníky

„Po léta jsme si zvykli říkat, že rehabilitace a cvičení pánevního dna jsou důležitou složkou léčebného procesu,“ komentuje publikaci předseda Urogynekologické společnosti ČR MUDr. Lukáš Horčička, Ph.D. a upřesňuje: „Kdybychom si ale sáhli do svědomí, mnohokrát jsme „uhnuli“ a indikovali operaci raději, než abychom pacientku motivovali k aktivnímu osobnímu přístupu k léčbě. Nějaký všeobjímající návod, jak pánevní dno cvičit správně, dosud chyběl. Tato kniha by jím do budoucna mohla být.“

Kromě praktické části plné obrazových ukázek cvičení a osobní zkušenosti pacientek, obsahuje publikace i obecnou část, ve které základní pojmy z anatomie a fyziologie pánevního dna a další možnosti léčby uceleně vysvětluje nejen autorka z pohledu fyzioterapie, ale také urogynekolog prof. MUDr. Jaromír Mašata, CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK. „Sestup pánevních orgánů je velmi častý zdravotní problém, který v průběhu života postihne až 40 % žen. Celoživotní riziko, že žena podstoupí operaci pro sestup je kolem 13 %. Inkontinence moči u žen kolísá od 5 % u mladých žen až do 50 % u žen starších. Vědomé zdravotní cvičení pánevního dna je vhodné před i po operačním zákroku a vyplatí se také v rámci prevence,“ vysvětluje profesor Mašata.

Knihu se podařilo vydat ve spolupráci s nakladatelstvím GRADA, které dlouhodobě spolupracuje s odborníky z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Jsme rádi, že se k dlouhému výčtu publikací odborné literatury nyní přidává prakticky zaměřená kniha zdravotního cvičení s potenciálem oslovit širokou veřejnost a naučit ženy, jak mají správně pracovat se svým tělem a léčit ho,“ zakončuje šéfredaktorka lékařské literatury nakladatelství GRADA MUDr. Michaela Lízlerová.


publikováno: 9. 6. 2023, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cvičení, inkontinence, knihy, léčba

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+