Na vině kloubních potíží může být i nevhodný sport | Sport a wellness | Trendy zdraví

Na vině kloubních potíží může být i nevhodný sport

24. 6. 2022

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je počet osob, které v roce 2021 vešly do kontaktu se zdravotním systémem z důvodu kloubních obtíží různého charakteru na pozici hlavní diagnózy, celkem 1 354 477 milionu. Oproti roku 2020 vzrostl počet o 32 907 osob. Jedná se o téměř 13 % celkové populace ČR. V posledních dvou dekádách přitom čísla neklesají pod hranici 1 mil. osob.

Kloubní obtíže vedou k omezení pohybového aparátu

Podle dat UZIS se přitom stav od roku 2010 nelepší a počet osob s kloubními obtížemi se s drobnými výkyvy stále drží nad hranicí 1 milionu.

3 nejběžnější sporty, které zatěžují klouby

Ke kloubním obtížím přitom nemusí přispívat jen vyšší věk nebo genetické predispozice, ale také nevhodně zvolený sport. Udržujte proto v kondici nejen sebe, ale i své klouby. Staré známé úsloví „sportem ku zdraví“ totiž není vždy stoprocentní.

Nejrozšířenější a jednou z nejoblíbenějších forem sportu je běhání. Jeho předností je nízká cena a snadná dostupnost. Stačí k němu v podstatě jen kvalitní obuv běžecká obuv, protože běhat lze téměř za každého počasí. Podle řady fyzioterapeutů jde však o ten nejnepřirozenější pohyb a doporučují spíše rychlochůzi nebo nordic walking. Běh totiž zatěžuje především kyčelní a kolenní klouby. Někteří běžci dokonce trpí tzv. syndromem iliotibiálního traktu způsobeným špatným držením těla. Nenechte se zmást názvem, tento poněkud krkolomný název nemá souvislost s trávením. Je to ryze ortopedický problém způsobený třením šlachy iliotibiálnho traktu a stehenní kosti.

Také při cyklistice dochází ke zvýšené zátěži kolenních kloubů. Dalším negativním projevem je zesílení stehenního svalstva. Proto, pokud chcete mít nohy štíhlé jako laňka, je na místě upřednostnit jiné sportovní vyžití.

Jak podpořit zdravé klouby?

Kloubním obtížím lze předcházet například v podobě vhodných doplňků stravy. Jedním z nich je FlexiMed od norské společnosti NaturaMed, jejíž produkty jsou vyráběny z lososů žijících v nejčistších vodách norských fjordů. FlexiMed totiž obsahuje speciální formu kolagenu typu II obohacenou o vitamín C, která přispívá k normální tvorbě kloubní chrupavky a pojivové tkáně. Chrupavka vytváří hladký kluzký povrch kolem kostí a kloubů a pomáhá kloubům pohybovat se hladce a bez tření. Snižuje mechanické napětí, které působí tělesná hmotnost a pohyby kostí. Rovněž eliminuje tření mezi kostmi navzájem spojenými.

Více na: www.flexi-med.cz/


publikováno: 24. 6. 2022, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cvičení, klouby

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+