Pohyb na čerstvém vzduchu i ve městě | Sport a wellness | Trendy zdraví

Pohyb na čerstvém vzduchu i ve městě

5. 6. 2023

Dopřejte si venkovní aktivity i ve městě. Nahrává tomu nejen teplé počasí, ale také skutečnost, že stále přibývají nové cyklostezky a vy tak nemusíte nebezpečně kličkovat mezi auty. Obliba cyklostezek je veliká, potkávají se tam běžci, bruslaři, cyklisté a v poslední době na nich můžete čím dál víc vidět i koloběžce. Každá z těchto venkovních aktivit má své pro a proti. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Běh

Jedná se o vysoce intenzivní pohyb, při kterém za krátký časový úsek vydáte hodně energie, takže je časově nenáročný. Jeho obrovskou výhodou je i jeho dostupnost. Potřebujete jen sportovní oblečení, kvalitní běžeckou obuv a můžete vyběhnout. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že je vhodný pro všechny. Opak je však pravdou. Právě kvůli jeho vysoké fyzické náročnosti je potřeba mít trénovaný organismus, abyste si nepřivodili zranění svalů či šlach. Běh také představuje poměrně značnou zátěž na klouby, proto není vhodný pro lidi s nadváhou. Pokud s během teprve začínáte, zvolte nejdříve raději tzv. jogging, při kterém prokládáte chůzi krátkými běžeckými intervaly a ty postupně prodlužujete. Pokud je to možné, zkuste v okolí najít nezpevněné cesty a neběhejte jen po asfaltu, vaše klouby to ocení.

Cyklistika

Kolo má obrovskou výhodou v tom, že s ním dosáhnete velkých vzdáleností a do města se hodí jako ekologický dopravní prostředek, který vám mnohdy ušetří i dost času. Do práce se na něm můžete dostat dřív, než kdybyste stáli v zácpě, a ještě uděláte něco pro své zdraví. Při jízdě na kole nejsou přetěžovány klouby, proto je vhodná i pro ty, kteří mají nadváhu, nebo třeba problém s koleny. Těm se cyklistika dokonce doporučuje jako rehabilitační cvičení. Na kole posílíte svaly dolních končetin, předně svaly stehenní. Horní polovina těla není aktivní. Intenzivní ježdění může prohlubovat problémy způsobené sedavým způsobem života. Díky tomu, že jsou řídítka většinou nastavená níže, než sedlo, se dostáváte do předklonu a může dojít k přetěžování svalů v oblasti krku, šíje a bederní oblasti. Je dobré si k cyklistice najít ještě další kompenzační pohyb, který vám pomůže těmto problémům předejít.

Koloběh

Jde o komplexní pohyb zapojující celé tělo vhodný pro všechny věkové i výkonnostní kategorie. Jízda na koloběžce je skvělá i pro ty, kteří jsou sportem nepolíbení a chtějí s ním teprve začít, protože není tak fyzicky náročná jako běh a naučí se na ní každý. Na koloběžce se odrážíte polovinou těla, tedy poloviční hmotností, čímž šetříte chodidla a klouby – je proto velice vhodná i pro lidi s nadváhou. Při zanožení ucítíte především stehenní sval, hýždě, svaly zádové, svaly oblasti břicha a pánevního dna. Při koloběhu dochází k aktivaci a vzájemné souhře všech velkých svalových skupin a přitom není žádná část těla nadměrně přetěžovaná. Velkým fenoménem je léčebný efekt, který vzniká pravidelným střídáním odrazové nohy. Dochází k aktivování obou hemisfér ve stejný čas, což přímo ovlivňuje nejen léčbu, ale také riziko vzniku onemocnění jako např. Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy a Bechtěrevovy nemoci. Jízda na koloběžce je skvělým kompenzačním cvičením při sedavém zaměstnání stejně, jako k mnoha sportům.

Na koloběžce dosáhnete podobných vzdáleností jako na kole, takže může sloužit i jako dopravní prostředek. Pokud by vám došel dech, pohodlně se s koloběžkou vejdete i do MHD. Pro takové případy se dokonce vyrábějí skládací modely. Například univerzální koloběžka Kostka Tour Max Fold, vhodná na asfalt i lesní stezky, se dá v případě potřeby složit do menší tašky.

In-line bruslení

Na bruslích zapojíte většinu svalových skupin dolní poloviny těla na těle a ještě si užijete pořádnou zábavu. Nejvíce jsou při bruslení namáhány spodní končetiny, především stehna a hýždě. Lýtka ale také dostanou zabrat a co je skvělé pro ženské křivky, boky nezůstávají pozadu. Zapojuje se ale i břišní svalstvo a aktivní jsou i paže. Na bruslích se naučíte lépe pracovat s rovnováhou, kterou přenášení váhy z nohy na nohu vyžaduje. Najít si ale místo s vhodným povrchem a profilem pro bruslení není vždycky tak úplně snadné. Bohužel to nebývá tak, že vyjdete ze dveří, nazujete si brusle a vyrazíte. Spíše budete muset nasednout do auta či jiného dopravního prostředku a k vhodné cyklostezce se nejdříve přiblížit. Na bruslích bývá také o něco větší riziko pádů.


publikováno: 5. 6. 2023, v rubrice Sport a wellness
Štítky: kolo, pohyb, prevence

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+