Pořizujete dítěti běžky? | Sport a wellness | Trendy zdraví

Pořizujete dítěti běžky?

23. 1. 2015

Výlet na běžkách s celou rodinou bude nejspíš patřit k jednněm z nejhezčích zážitků letošní zimy. Zasněžená krajina, uklidňující ticho… ano ticho, protože i vaše ratolesti se nějak zázračně zklidní. A jak na to? Rozhodně zvolte přiměřenou trasu a vyberte vhodné vybavení. Poradíme vám.

Vybírejte podle výšky dítěte a jeho zdatnosti

Základní pravidlo je toto: čím větší dítě a běžky, tím větší je jejich výběr. „Délka dětských běžek začíná na sto centimetrech a v této délce jsou k dostání prakticky pouze univerzální rekreační modely. Šíře nabídky pak roste úměrně s délkou lyží pro větší a technicky zdatnější děti,“ říká Kateřina Princová ze serveru skibi.cz, zaměřeného na dětské lyžování.

Pokud vaše dítko bude stát na běžkách poprvé, doporučujeme rozhodně vybírat z rekreačních modelů, které jsou širší a dítěti tak poskytují více stability. Jsou měkké, a tak umožňují snazší odraz a ovladatelnost. Pro nejmenší děti, začátečníky a děti rodičů, kteří nevědí, jak na mazání lyží, jsou vhodné běžky s protismykem, neboli se šupinami v odrazové zóně. Ty zabraňují prokluzování lyže směrem vzad a umožňují odraz i bez nanesení stoupacího vosku.

Na klasiku, nebo bruslení?

„Nejmenší děti by měly mít běžky přibližně o pět až deset centimetrů delší, než je výška jejich postavy. Pro větší děti pak volíme lyže v délce o patnáct až pětadvacet cm delší, než jsou samy. Při výběru lyží pro větší děti volte délku také podle toho, pro který běžecký styl jsou lyže určeny. Lyže na klasiku tak vybereme delší než lyže na bruslení,“ doporučuje Karel Studnička ze specializované lyžařské prodejny Ski a Bike Centrum Radotín.

Pozor na vázání

A pozor na systém vázání, který musí být kompatibilní s lyžařskou botou! V současné době vedle sebe existují dva systémy vázání, Salomon SNS a Rottefella NNN, které se liší počtem vodících lišt. Systém SNS má jednu, systém Rottefella dvě. Právě počtu lišt musí odpovídat počet vodících drážek v podrážce boty. Pokud pořizujete novou kompletní výbavu, vyberte nejprve boty, které musí dobře sedět, a podle jejich typu následně vybírejte vázání.

Těsné a zateplené boty

Ještě ovšem zůstaneme u bot: velice důležité je vybrat správnou velikost. Musí sedět natěsno aniž by ale tlačily. V žádném případě nekupujte dítěti boty větší, aby do nich dorostlo! Hůře by pak ovládalo lyže, a navíc by se noha v botě mohla hýbat a odírat se. Pokud dítě z bot vyroste, rozhodně nebudete mít problém prodat boty v bazaru. A ještě jedna rada: „Boty na běžky vybírejte nepromokavé a dostatečně zateplené. Malé děti totiž nevydrží tak dlouho vyvíjet intenzivnější fyzickou aktivitu a samy se tak méně zahřejí,“ upozorňuje Karel Studnička.

Hůlky klidně kratší

Stejně jako v případě lyží, také při výběru holí je třeba se zaměřit na správnou délku. Nejmenším běžkařům vybereme hole o 35 cm kratší, než sami měří, úplní začátečníci zpočátku mohou vystačit i se sjezdovými holemi. Čím pokročilejší dítě je, tím delší hole bude potřebovat. Co se týče materiálů, na výběr je mezi hliníkem, kompozitem a karbonem. Hliníkové jsou levnější a méně se lámou, kompozitové a karbonové jsou mnohem lehčí, lépe vyváženě, zato jsou o hodně dražší a snáze se lámou.

Nezapomeňte na správné funkční oblečení!

Dětské funkční oblečení vychází z principu vrstvení, kdy je lépe obléknout více tenčích vrstev místo méně silných.

Začněte funkčním prádlem, ideálně setem trika s dlouhým rukávem a dlouhých kalhot. „Na rozdíl od bavlny nenasákne pot, který naopak odvede od těla a udrží dítě v suchu a v teple.** Jako druhou vrstvu** použijte prodyšné a hřejivé fleecové mikiny, nejlépe jednu silnou a druhou slabší, z toho jednu rozepínací, tak, abyste dítě mohli oblékat a svlékat dle potřeb. Svrchní vrstva by měla chránit před sněžením, deštěm i větrem. Zároveň by však měla být prodyšná, aby umožnila odpaření potu z vnitřních vrstev do vnějšího prostředí. Ideální je membránová bunda a membránové kalhoty,“ doporučuje Kateřina Princová.

A nezapomeňte také na kvalitní čepice a rukavice. Čepice mějte s sebou ideálně dvě, opět jednu tenčí a druhou silnější, abyste je mohli převlékat dle aktuální potřeby nebo v případě promoknutí jedné z nich. Rukavice vybírejte s ohledem na to, jak je dítě schopno se samo zahřát pohybem. Čím rekreačnější jízda s větším počtem přestávek, tím zateplenější rukavice.

zdroj informací www.skibi.cz


publikováno: 23. 1. 2015, v rubrice Sport a wellness
Štítky: dítě, hory, lyžování, nákupy

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+