Skupinové běhání a fitness | Sport a wellness | Trendy zdraví

Skupinové běhání a fitness

28. 7. 2023

V poslední době stále častěji vidíme, že místo aby si šel člověk sám zaběhat, domluví se se skupinou kamarádů. Podobně to je také u fitness aktivit, populárnější jsou také skupinová cvičení nebo kruhové tréninky.

„Na fotbal, basketbal nebo nohejbal se vždy musí potkat dostatečný počet lidí, aby mohli vytvořit nejméně dva týmy. Tam je sportování v partě dlouhodobým fenoménem. To, co sledujeme ale nově, je skupinové sportování u aktivit, které byly dříve zejména individuální,“ říká Petr Salomon, zakladatel platformy Týmuj.cz.

Jedním z hlavních důvodů, proč se společné venkovní sportovní aktivity stávají stále oblíbenějšími, je sociální interakce. Ta vytváří prostředí, ve kterém je přirozeně přítomná motivace a podpora, což pomáhá každému z účastníků, když se mu zrovna nechce, anebo když by chtěl předčasně skončit.

„Při skupinovém běhu si jeho účastníci chválí, že si s kamarády při fyzické aktivitě popovídají, často vyřeší věci, kterým by jinak museli věnovat extra čas navíc. Pozitivně také hodnotí skupinovou motivaci k dosažení předem daného výkonu. Když se na začátku řekne, že se poběží desítka, pro většinu účastníků je snazší 10 km dosáhnout a nezkrátit si běh o nějaký ten kilometr,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení značky minimalistické obuvi Xero Shoes. Důležitým aspektem společných sportovních aktivit je zábava a její sdílení s rodinou nebo přáteli. Když totiž sportujete ve skupině, můžete si vytvořit příjemnou atmosféru plnou smíchu, soutěžení a radosti.

Podobnou motivaci a trendy vykazují také společné fitness aktivity. Ty jsou v posledních letech stále častější v outdoorové formě, kdy se parta kamarádů sejde v parku a společně si zacvičí. Jedná se různé typy cvičení, buď pouze na trávníků bez pomůcek, či s využitím okolního vybavení jako například lavičky až po využití venkovních posiloven. Stále populárnější jsou zde i kruhové tréninky.

„Nedílnou součástí skupinových sportovních aktivit také je, že se lidé baví také při domlouvání nebo následném sdílení výsledků či fotografií na sociálních sítích nebo ve specializovaných aplikacích. To vše pak posiluje motivaci a radost ze sportu,“ říká Petr Salomon z Týmuj.cz.

Oživením prochází v posledních letech i cvičení jógy. Ta se sice cvičí ve skupinách tradičně, novinkou je však posilování popularity skupinového cvičení pod širým nebem. Na čerstvém vzduchu cvičení dělá dvojnásobnou radost. Člověk tak může hezky začít nebo ukončit den, protáhnout se na čerstvém vzduchu a vzhledem k tomu, že jóga není jen o provádění cviků, ale především o správném dýchání, venkovní prostředí je ideální.

www.tymuj.cz


publikováno: 28. 7. 2023, v rubrice Sport a wellness
Štítky: běhání, cvičení, jóga

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+