Sportovní dioptrické brýle umožní bezpečně sportovat i lidem s oční vadou | Sport a wellness | Trendy zdraví

Sportovní dioptrické brýle umožní bezpečně sportovat i lidem s oční vadou

6. 5. 2014

Jezdíte na kole, na in-line bruslích, věnujete se vodním sportům, plážovému volejbalu nebo lyžování? Pak nejspíš používáte sportovní brýle. Chrání zrak před sluncem, větrem, poletujícími muškami… Brýle by měly i při prudké pohybu pevně sedět na nose a ochraňovat oči například proti nárazu míče či větve. Nicméně až donedávna v podstatě nebylo možné v ČR sehnat sportovní typ brýlí pro lidi s refrakčními či jinými vadami zraku. Tato část sportovní populace byla odkázána buď na kontaktní čočky či různé nepříliš vhodné náhražky. Situace se naštěstí změnila. Již nějakou dobu na českém trhu působí společnost SportOptik, která se specializuje právě na sportovní dioptrické brýle.

Téměř nerozbitné

„Dioptrické brýle určené pro sport splňují veškerá kritéria, která mají mít optimální sportovní brýle. To znamená, že oproti klasickým dioptrickým brýlím jsou lehčí, lépe drží na nose, jsou mimořádně odolné proti poškrábání a téměř nerozbitné, takže poskytují větší ochranu očí. Také s ohledem na zakřivení tvaru skel poskytují širší zorné pole, lépe chrání před povětrnostními vlivy a v neposlední řadě také před škodlivými účinky UV záření,“ vysvětluje oční optik a optometrista Jan Mareček, který stál u zrodu společnosti SportOptik, jež v současnosti provozuje v Praze dva obchody, v Nuslích a na Letné.

Nejprve podrobné měření

Sportovní brýle si zde může zakoupit i zákazník bez dioptrií či jiných vad zraku, případně využít další nabídky obchodů. Nicméně hlavní služby se týkají především sportovních dioptrických brýlí na míru, ať už pro muže, ženy či děti. „Se zákazníkem nejprve probíráme, jakým sportům se nejčastěji věnuje, a podle toho radíme volit různé zabarvení skel. Asi nejvíce univerzální jsou samozabarvovací skla, vhodná například pro jízdu na kole, na in-line bruslích a pro další sporty, které provozujete v různých prostředích a za různého počasí. Naopak například tenisté, florbalisté, kteří často hrají v halách, potřebují skla čirá. Polarizační skla zase eliminují odlesky od vodorovné plochy jako je voda či sníh. Vhodné jsou tedy jednak pro lyžaře, ale také milovníky vodních sportů,“ popisuje specialista Jan Mareček.

Přepočítávání počtu dioptrií podle zakřivení skel

Poté, co si zákazník vybere zabarvení skel, je na řadě volba obroučků brýlí, kterých SportOptik nabízí širokou škálu. Následuje důkladné měření zraku. „Testování je velmi podobné jako u klasických dioptrických brýlí, zvláštní pozornost ovšem věnujeme aspektům vidění důležitým pro sport,“ popisuje oční optik Mareček. On i jeho kolegyně klientům měří zrak a dále mj. rovnováhu očí, prostorové vidění, kontrastní citlivost a barvocit. Specifické pro zhotovení sportovních dioptrických brýlí je mj. přepočítávání počtu dioptrií podle zakřivení skel, což u klasických brýlí odpadá.

A co kontaktní čočky?

Nabízí se otázka, zda není lepší sportovat s kontaktními čočkami. Pochopitelně je to jedno z řešení, ale jsou lidé, kterým zkrátka nevyhovuje. „Někdy se například setkávám s nesnášenlivostí kontaktních čoček se slzným filmem v očích. Také jsou zákazníci, které obtěžuje jejich aplikace, jež vyžaduje určité hygienické zázemí, což například na cyklistickém zájezdu ne vždy bývá. Tento argument obzvlášť platí u dětí a mladistvých, kteří by si museli čočky sami vkládat například před fotbalovým tréninkem. Pro všechny tyto případy jsou sportovní dioptrické brýle určitě uživatelsky pohodlnější,“ míní Jan Mareček.

Klasické dioptrické brýle mohou být pro sport nebezpečné

Dioptrické brýle se snáze rozbijí a pak může dojít k velmi závažnému poranění oka, pokud například při tenise trefí míč hráče do obličeje. Jejich tvar nejenže méně chrání před před povětrnostními vlivy či UV zářením, ale také zdaleka neumožňuje ideální periferní vidění. V minulosti také lidé s vadami zraku používali pro sport dioptrické klipy, které se nasazují do klasických sportovních brýlí. Tím se ovšem zvyšuje váha brýlí, které se navíc často zamlžují a pochopitelně nevyhovují esteticky.

Muž mezi 35 a 60 lety

Typickým zákazníkem prodejen SportOptik bývají muži zhruba ve věku 35–60 let. Během posledních let přibývá také dětských a mládežnických klientů a pochopitelně nechybí sportovně zaměřené ženy. Z logiky věci se obvykle potýkají s krátkozrakostí, neboli nevidí na dálku. Ovšem výjimkou nejsou ani lidé s různými vadami očí, astigmatismem, případně krátkozrakostí kombinovanou s dalekozrakostí. Sport Optik zhotovuje brýle na míru zhruba během 2–3týdnů, pro skla využívá nejčastěji materiál Trivex, který je mimořádně pevný a odolný proti poškrábání a prasknutí. Obvyklá cena se pohybuje mezi 5 000 až 10 000 Kč.

www.sport-optik.cz


publikováno: 6. 5. 2014, v rubrice Sport a wellness
Štítky: běhání, bezpečný, brýle, cvičení, kolo, lyžování, mládež, muž, nákupy, oči, sportovci, závody, zrak

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+