Správné oblečení vám pomůže ke sportovnímu výkonu | Sport a wellness | Trendy zdraví

Správné oblečení vám pomůže ke sportovnímu výkonu

28. 4. 2015

Dali jste se na běh, cyklistiku, brusle nebo horské výšlapy? Sportování si vychutnáte jen s kvalitní výbavou. Rozhodně ho nepodceňujte. Jaké jsou asi nejčastější chyby, kterých se mnozí dopouštějí při výběru sportovního oblečení pro outdoorové aktivity?

Funkční materiály jsou pro mě zbytečné?

Kdo by si myslel, že pro rekreační sport úplně postačí obyčejné bavlněné tričko, mikina a staré tepláky, byl by na velkém omylu. Zpocená bavlna nepříjemně studí a znepříjemní vám zážitek z pohybu. Je proto jedno, jestli provozujete sport na vrcholové úrovni, nebo jen jako nadšený příležitostný amatér, výhody funkčních materiálů ocení každý. Odvedou přebytečný pot od těla a poskytnou za každého počasí dokonalý komfort při fyzické aktivitě, takže se můžete soustředit plně na svůj výkon.

Specializované modely nevyužiju?

Pokud na kolo, běžky či výlet vyrážíte vždy ve stejném modelu, měli byste svůj názor přehodnotit. Existují sice univerzální kousky, které využijete při každé pohybové aktivitě (osvědčená je třeba vesta či tričko z funkčního materiálu nebo mirkofleecová mikina), ale na některé disciplíny doporučují výrobci sportovního oblečení mít i specializované kousky. Zkuste třeba cyklistický výlet absolovovat s kalhotami se speciální vložkou a bez ní a rázem zjistíte, v čem je rozdíl. Záhy přijdete na chuť běžeckým kalhotám, běžkařským bundám či trekkingovým kalhotám. Není důležité jen dobře vypadat, ale hlavní je funkčnost těchto propracovaných modelů.

Hlavně, ať je mi teplo

O kvalitě zážitku během sportu samozřejmě rozhoduje také počasí. Pokud jste vybaveni kvalitními funkčními materiály, nemusíte se bát prakticky žádné sloty a plískanice. Rozhodně se ovšem nesmíte před startem aktivity příliš „navléknout“. Profíci tvrdí, že byste se měli obléknout, jako by bylo asi o pět stupňů více. Jen tak vám během pohybu nebude nesnestilené vedro. Ovšem pokud vyrážíte ven na celý den, rozhodně si do batohu nezapomeňte přibalit záložní vrstvu.

Dětem není nutné pořizovat kvalitní oblečení

Řada dospělých považuje investici do kvalitního funkčního oblečení pro kluky a holky za více méně vyhozené peníze. Přitom si ovšem neuvědomují, že v právě v dětství se formuje pozitivní vztah k pohybovým aktivitám, tak proč jim je zprotivit hned na začátku nedostatečnou výbavou? Pokud po klucích a holkách chceme výkony, bylo by přece fér dopřát jim oblečení, které jim venkovní sporty zpříjemní a zajistí jim dostatečný komort.

Černá nikdy nezklame

Jen hazardér vyráží na kolo, brusle a běhání pouze v tmavých odstínech. Při jakémkoli sportu byste měli být vidět, i když se do popředí nedostanete svými výkony. Při výběru oblečení proto volte modely vybavené reflexními prvky a paspulkami, nejlépe v kombinaci s výraznou barvou.


publikováno: 28. 4. 2015, v rubrice Sport a wellness
Štítky: běhání, cvičení, dítě, fitness, oblečení, pohyb, výlet

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+