Tabata: Posuňte svůj trénink na vyšší úroveň | Sport a wellness | Trendy zdraví


Tabata: Posuňte svůj trénink na vyšší úroveň

5. 10. 2021

Tabata je vhodná pro všechny, kteří pracují na zlepšení své fyzické kondice, ale také pro ty, jenž chtějí objevit své výkonnostní hranice. Přečtěte si rady Samanthy Clayton, fitness expertky společnosti Herbalife Nutrition.

Pohybu se zvýšenou intenzitou

„Cvičení tabata bývá u lidí velmi oblíbený, jelikož pomocí něj můžete dosáhnout maximálních tréninkových výsledků s minimální časovou náročností,“ uvádí Clayton. Tabata je tedy ideální pro všechny, kteří mají neustále nabitý program.

Tabata trénink nastavením spadá mezi tzv. HIIT cvičení (High Intensity Interval Training, intervalový trénink ve vysoké intenzitě). To znamená, že dochází ke střídání fáze intenzivního cvičení a fáze odpočinku. Čas cvičení odpovídá dvaceti sekundám intenzivní aktivity a čas odpočinku je pak určen na deset vteřin. Tato série se nepřetržitě opakuje celkem osmkrát se střídáním zvolených cviků.

Tradičně je tabata složena ze čtyř různých cviků a jako celek zabere pouze čtyři minuty vašeho času.

Někomu mohou být čtyři minuty práce (i když intenzivní) málo a má chuť ve cvičení pokračovat. Pokud je to váš případ, má pro vás Samantha Clayton radu: „Jeden trénink se může skládat ze tří nebo čtyř tabat s pauzami nastavenými tak, aby cvičení celkově zabralo přibližně dvacet minut. Já to tak dělám při svých lekcích a každou tabatu zaměřím na jinou část těla – břicho a záda, nohy, ruce a na závěr kardio, které procvičí celé tělo.“

Intenzita tohoto druhu cvičení znamená, že není určené pro začátečníky. Pokud se do tabaty pustíte, měli byste být z hlediska cvičení na středně pokročilé nebo pokročilé úrovni a nemělo by vás trápit žádné zranění. Tabata byla původně navržena tak, aby byla jednotlivě zařazena do běžného tréninku jako ozvláštnění a pro zvýšení účinnosti. Podívejte se na příklad tabaty, kterou můžete vyzkoušet v pohodlí domova.

Tabata zaměřená na nohy a hýždě

Cvik 1: dřep – 20 sekund

Odpočinek: 10 sekund

Cvik 2: Výpad vzad pravou nohou s vytažením kolene nahoru – 20 sekund

Odpočinek: 10 sekund

Cvik 3: Výpad vzad levou nohou s vytažením kolene nahoru – 20 sekund

Odpočinek: 10 sekund

Cvik 4: Výpad do strany, střídání obou stran – 20 sekund

Odpočinek: 10 sekund


publikováno: 5. 10. 2021, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cvičení, prevence

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+