Věnujte prarodičům pravidelnou společnou procházku | Sport a wellness | Trendy zdraví

Věnujte prarodičům pravidelnou společnou procházku

16. 12. 2021

Babičce a dědovi se těžko vymýšlejí dárky. Pokud chcete přispět k jejich dobrému zdraví a lepší kondici, darujte jim letos „voucher na pohyb“. Buď můžete vybrat nějaký vhodný cvičební kurz, anebo jim věnujte svůj čas a zaveďte tradici pravidelných společných procházek či výletů.

Pro kvalitní život jenezbytný pohyb

„I u nás se stalo zvykem nakupovat prarodičům na Vánoce jako dárky různé vitamíny nebo doplňky stravy. Nic proti nim, určitě i ony přispějí u starších lidí k pocitu, že dělají něco prospěšného pro své zdraví. Důležitá je také celková pohoda bez zbytečného předvánočního stresu. Pro kvalitní život je ovšem nezbytný i pohyb. A právě vánoční svátky můžou být skvělou příležitostí, jak u seniorů zvyk pravidelně se hýbat „nastartovat“,“ doporučuje Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness a Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

„Pokud jste si jisti, že by o to stáli, můžete prarodičům darovat třeba permanentku do plaveckého bazénu nebo vhodný cvičební kurz. Ovšem zvláště pro babičky a dědečky vyššího věku bude lepším řešením, když jim darujete svůj čas a zavedete třeba tradici pravidelných společných procházek nebo výletů. Uvidíte, že spokojenost bude na všech stranách – prarodiče se budou na setkání a společnou „akci“ těšit, vás bude hřát dobrý pocit, že jste udělali něco pro jejich zdraví i společný vztah, a hlavně se všem dohromady dostane potřebné dávky pohybu,“ dává zajímavý předvánoční tip Jana Havrdová.

Půl hodiny denně

„Moderní farmakoterapie dokáže prodloužit život. Otázkou je, kolik let žijeme život s vysokou kvalitou… U pravidelně se pohybujících seniorů lze zpomalit fyziologické stárnutí až o 7 let. Skutečně platí, že pohyb nepřidá léta životu, ale život létům. Ideální denní množství pohybu je pro dospělé 30 minut a pro děti 60 minut. To ale u nás zdaleka neplatí – podle průzkumů se pravidelně hýbe jen 16–18 % populace, což je opravdu málo. Česká republika má také jednu z nejvyšších spotřeb léků na hlavu ve světě. I tady by pomohl pravidelný pohyb, který by ji uměl snížit až o 30 %,“ připomíná profesor Václav Bunc z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.

Právě nedostatek pohybu je mimo jiné zodpovědný za to, že umíráme v průměru o 2 roky dříve než zbytek Evropy. Nejčastěji na kardiovaskulární a nádorová onemocnění. Například na nemoci oběhového systému, zejména srdeční infarkty a mozkové mrtvice, zemřelo v roce 2016 celkem 1,8 mil. obyvatel (EUROSTAT 2019). Minimálně čtvrtinu těchto úmrtí by přitom šlo výrazně snížit nebo aspoň oddálit přiměřeným pohybovým režimem.

Co ještě radí odborníci

1. Pohybová aktivita střední intenzity v rozsahu 60–120 min týdně zvyšuje tělesnou zdatnost a tím pracovní výkonnost o cca 17 % a snižuje hmotnost v případě nadváhy nebo obezity o 15 %, trvá-li alespoň 3 měsíce.

2. Každých 20–30 min sezení u televize musí být vyváženo aspoň 2 minutami chůze.

3. Pokud to jen trochu jde, je vhodné využít v domě pro cestu vzhůru schody místo výtahu. Naopak dolů sjeďte klidně výtahem – šetříte si kolena.

zdroj fotek: www.fisaf.cz


publikováno: 16. 12. 2021, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cvičení, pohyb, senior

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+