Vzhůru na běžky i s miminkem | Sport a wellness | Trendy zdraví

Vzhůru na běžky i s miminkem

19. 1. 2015

Nechcete se ani s malými dětmi vzdát svého oblíbeného běžeckého lyžování? Nemusíte! Výrobci sportovního vybavení už totiž dnes naštěstí nabízejí pomůcky, s nimiž lze sportovat i s těmi úplně nejmenšími!

Nosička, dětský vozík na běžky, nebo speciální sáně

Jestliže jezdíte rádi na hory a chcete tam i po narození potomka trávit co nejvíce času společným sportováním, jsou běžky jednou z nejvhodnějších aktivit. Pro přepravu děťátka během běžkařského výletu se nabízí hned několik řešení. „Jde o praktickou nosičku, dětský vozík na běžky, nebo speciální sáně. S použitím těchto pomůcek můžete vyrazit všichni společně a nemusíte praktikovat model, kdy jeden z rodičů hlídá na hotelu dítě a druhý lyžuje,“ říká Kateřina Princová z dětských obchodů skibi.cz, která má s vozíkem i bohaté osobní zkušenosti. S uvedenými pomůckami si užijete pohyb, přírodu a hlavně společné chvíle, na které budete vzpomínat nejraději. Využívat se dají přibližně od šesti měsíců do dvou let věku dítěte, možné je využití i pozdější, řekněme do čtyř let, ale to už se dítě ve vozíku nudí a spíše se již samo postaví na lyže. Která ze zmíněných pomůcek je však pro vás nejvhodnější? Pojďme si je blíže představit.

Vozík za běžky je trend

Vozík za běžky je jednoznačně nejlepším řešením pro delší společné běžkařské výlety s malými dětmi. Jedná se o uzavřený vozík s pevnou kovovou kostrou, na který se připevní dvojice kratších lyžiček a běžkař jej táhne pomocí dvou tyčí připojených k bedernímu pásu.

S vozíkem do schůdného terénu

Vozík nepředjíždí lyžaře a je stabilní. „Oproti sáňkám je stabilita o něco horší, ale pokud se nebudete pouštět do nějakého hodně exponovaného terénu, ani s vozíkem nehrozí kolize či převrácení. Vozík však rozhodně nikdy nepoužívejte na sjezdové lyžování, pro které není určen. Na rozdíl od sáněk se hodí pouze pro použití v terénech upravených pro běžkaře,“ radí Kateřina Princová.

Bezpečnost na prvním místě

Dítě ve vozíku sedí v pohodlné sedačce a je upnuto tříbodovým bezpečnostním pásem, takže ani v krajním případě převrácení vozíku nehrozí dítěti žádná újma. Děti do 12 měsíců věku se přepravují ve speciální vložce zvané miminkovník. Vozík se dá uzavřít potahem se slídovými průzory, takže dítě dobře vidí ven, ale zároveň je chráněno před nepřízní počasí i před chladem. Malý prostor vozíku si totiž velmi rychle zahřeje vlastním teplem.

Již samotný pobyt na čerstvém vzduchu děti přirozeně uspává, a když se k tomu přidá ještě typické příjemné pohupování vozíku při jízdě, máte skoro jistotu, že si dítě během výletu pěkně zdřímne. Ale ani pokud malý rošťák nespí, ve vozíku se nenudí. Jednak má dobrý výhled na okolní krajinu, a dále je možné mu do vozíku dát jeho oblíbené hračky, takže se zabaví po svém.

„Obrovskou výhodou vozíku je jeho univerzálnost – lze jej používat i v létě za kolo, nebo s ním chodit běhat či jezdit na in-line bruslích. Využít jej lze i jako sportovní kočárek,“ doporučuje Kateřina Princová.

Speciální dětské saně

Další možností přepravy dítěte během běžeckého výletu jsou speciální dětské saně například norské firmy Fjellpulken. Jedná se o saně polárního typu, které spíše připomínají naše boby. Lyžař je k sobě zapřahá pomocí postroje sestávajícího z laminátových tyčí a bederního popruhu. „Saně vynikají svými jízdními vlastnostmi. Díky tomu, že jsou nízké, nemají tendenci se převracet a důmyslný tažný systém vylučuje předjíždění saní před lyžaře. Díky plochému dnu saně dobře zvládají i jízdu ve volném terénu a neboří se,“ vyjmenovává výhody Kateřina Princová.

Před chladem je dítě v sáňkách chráněno jednak pěnovou izolací, která zevnitř pokrývá celé dno, a dále spacím pytlem, který je dodáván se sáňkami. Proti větru je určen polohovatelný plexisklový kryt, přes nějž lze v případě potřeby zezadu přetáhnout šusťákový lem krycího vaku sáněk a vytvořit jakýsi provizorní uzavřený prostor.

Dítě v sáňkách může buď ležet, nebo sedět

Síky sedačce, kterou lze nastavit vždy pro jednu z těchto poloh, může dítě sedět. Právě pohodlí posedu je největší nevýhodou sáněk. Dítě nemá téměř žádný prostor k pohybu, musí nehnutě sedět nebo ležet a díky poloze nízko nad zemí má omezený –  a v případě, že v sáňkách leží dokonce žádný –  výhled. Sáňky Fjellpulken ocení především ti, kteří mají například chatu na špatně přístupném místě, kam se musejí dostávat přes hluboký sníh. Sáňky Fjellpulken pořídíte od cca 24 000 Kč.

Dětská nosička

Dětská nosička umožňuje přepravovat dítě přímo na těle lyžaře. Primárně je však určena pro chůzi, a to zejména v teplejších obdobích roku. Její využití na běžkách je spíše nouzovou záležitostí pro nezbytnou přepravu dítěte na kratší vzdálenosti. Pro běžecké lyžování je nevhodná jednak kvůli nežádoucímu ovlivnění těžiště lyžaře, a zejména kvůli tomu, že dítě je v nosičce minimálně chráněno před vlivy počasí a je třeba jej extrémně dobře obléci a zateplit. Ze všech těchto důvodů se nedá dětská nosička pro delší výlety na běžkách vůbec doporučit.

Pozor na techniku jízdy s vozíkem!

Se všemi zmíněnými pomůckami lze jet jak klasickou technikou, tak bruslit. „Vozík přece jen více omezuje rozsah pohybu, v tomto ohledu jsou na tom o něco lépe sáňky, ale pro rekreační lyžování není omezení nijak zásadní a jinak než rekreačně s vozíkem ani se sáňkami stejně jezdit nelze,“ dodává Kateřina Princová. Při dynamičtějším pohybu dochází ke zpětným rázům od vozíku i od sáněk, takže je lepší jet plynule a rovnoměrnou rychlostí. Sáňky Fjellpulken tyto rázy do jisté míry omezují díky přidání pružin na vlečené tyče.

Výběr trasy je důležitý

Pokud jedete na výlet s malým dítětem, musíte samozřejmě tomuto faktu přizpůsobit trasu. Ať už máte dítě ve vozíku nebo na sáňkách (nosičky jsme pro potřeby výletu již předem vyloučili), představuje to jistou zátěž, kterou pocítíte zejména do kopce. Proto je vhodné vybírat trasy s co nejmenším převýšením, byť sportovní lyžař zvládne i kopcovitý terén.

S rozumem je třeba plánovat i délku výletu

„Optimální je délka do 15 kilometrů,“ říká Kateřina Princová, „Rovněž je dobré, pokud jsou na cestě horské chaty, kde se dítě může ohřát, občerstvit a kde je možné jej pohodlně přebalit,“ dodává.

Ideální trasy pro výlety s vozíkem nebo sáňkami nabízejí například Jizerské hory, vhodné je startovat z osady Jizerka nebo od Šámalovy chaty, kde nemusíte překonávat žádné větší kopce. Krásné a nenáročné trasy nabízí také Šumava, vyrážet můžete například z parkoviště na Modravě.

Co s sebou, aby dítě výlet skutečně bavil

Při plánování výletu je třeba myslet také na to, abyste měli s sebou vše potřebné pro pohodlí dítěte. V tomto ohledu na tom budou lépe ti, kteří se rozhodnou pro vozík, neboť do něj se vám vše pohodlně vejde. Rozhodně je dobré mít občerstvení na cestu, aby dítě nemělo hlad ani žízeň, vhodný je teplý nápoj v termosce. Dále nezapomeňte na náhradní oblečení, plenky na přebalení, papírové nebo vlhčené ubrousky a také nějaké hračky. „Z hraček se nám velice osvědčila sada kyblíčků a formiček na pískoviště. Dítě si s nimi během zastávek výborně vyhraje ve sněhu,“ prozrazuje Kateřina Princová.

K nejprodávanějším vozíkům na českém trhu patří Chariot Cougar 1, Burley Solo, Croozer Kid for 1 a Azub Tom.

Vozík si lze i půjčit

Pokud si nejste jisti, zda by byl vozík za lyže tím pravým řešením pro vás a vaše rodinné zimní výlety, můžete si jej jednorázově zapůjčit a vyzkoušet. Jednou z půjčoven, která vozíky včetně lyžařských setů nabízí, je www.pujcovna-lyzi.cz. Pokud se po vyzkoušení rozhodnete vozík zakoupit, odečtou vám v této půjčovně cenu půjčovného z pořizovací ceny vozíku. Půjčit se dají i samotné lyžařské sety k vozíkům.

zdroj informací: www.skibi.cz


publikováno: 19. 1. 2015, v rubrice Sport a wellness
Štítky: dítě, hory, lyžování, miminko, zábava

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+