Zařaďte do svého tréninku jógu! | Sport a wellness | Trendy zdraví


Zařaďte do svého tréninku jógu!

2. 9. 2019

Chtěla byste mít celý rok energie na rozdávání, cítit se vyrovnaně, odpočatě a v dobré náladě? K tomu mít pružné, štíhlé tělo bez bolestí a klidný spánek? Třeba je tím pravým receptem pro vás jóga. Zkuste se do ní opatrně a s důvěrou ponořit a výsledky pak už uvidíte samy!

Hodí se na zahřátí

Ať už běháte, jezdíte na kole, jste zrovna nemocní, na mateřské nebo pracujete v kanceláři, podle zkušených jogínů vám prospěje zařadit jógu do svého života. Ale nebojte se, nemusíte hned kompletně změnit svůj trénink a stát se úplným jógovým fanatikem. Cesta ke všemu novému by měla být postupná a přiměřená vašemu současnému životnímu stylu. Jógu můžete využít pro zahřátí před nebo během obvyklého cvičení v tělocvičně, ale také pro dobití energie po tréninku.

Pozitivní účinky

„Jóga na nás může mít mnoho pozitivních účinků – zvýšení síly, flexibility, celkové fyzické výkonnosti, zlepšení držení těla, koncentrace, rovnováhy i hormonální vyrovnanosti. Díky nastartování celého oběhového systému zahrnujícího krev a lymfu se tělo detoxikuje, zlepšuje se trávení i celý imunitní systém. Jóga zklidňuje mysl, redukuje stres, zlepšuje spánek, zvyšuje sebejistotu, pocit rovnováhy a celkově harmonizuje. Celé naše tělo i mysl se stává flexibilnější a silnější. Jóga nám ve výsledku energii dodává, nikoliv bere,” říká letorka jógy a organizátorka sportovně-relaxačních pobytů Eat Pray Ski Tereza Šebková.

Vyhněte se zranění!

Začněte cvičení nějakými zahřívacími a protahovacími pózami z jógy. Je důležité, abyste se při cvičení jógy soustředili a věděli, jak správně dýchat. Ale ze všeho nejdůležitější je zvýšit průtok krve do hlavních svalů.

Jóga pomáhá připravit tělo pro náročnější trénink tím, že zahřívá naše svaly a klouby a dále nás duševně připraví na zlepšení se v aktivitách, jako jsou běh, lyžování nebo horolezení.

Vyhraďte si čas na dobití energie

Najděte si chvilku klidu, zpomalte svou tepovou frekvenci a nechte své tělo aktivovat systém, který je zaměřen na regeneraci vašich buněk. Když své tělo přetěžujeme, riskujeme zranění. Proto je důležité nechat své tělo po každém cvičení odpočinout a zůstat tak fit a zdravá.

„Krátkodobý pozitivní efekt, třeba zklidnění mysli, se může dostavit ihned. Chcete-li však dosáhnout vícero pozitivních účinků s dlouhodobým trváním, je ideální cvi it denně. V jógové praxi je velmi důležitá pravidelnost. Není-li to však možné, tak alespoň 2× týdně delší dobu,” uvádí Tereza Šebková.

Pozice jógy vhodné pro začátečníky

Přinášíme vám tipy na jógové pozice, které můžete zařadit před nebo po vašem obvyklém tréninku:

PÁTEŘNÍ ZKRUT

Jak na to: Výchozí polohou je sed s nataženýma nohama, hlídejte si rovná záda. Pravou nohu pokrčíme a dáme chodilo vně levé, natažené nohy. Tu nyní skrčíme dle obrázku pod pravou hýždi. Následně protočíme trup k levé straně a zapřeme se pravým loktem o levé koleno. Setrváme v této pozici po dobu 15 minut a opakujeme druhou stranu.

Přínos této pozice: Protahuje záda, příznivě působí na naši páteř, masíruje orgány v břiše, podporuje trávení, působí proti únavě, stimuluje innost mozku.

OPAČNÝ VÝPAD S POZICÍ TWIST

Jak na to: Snižte se v bocích a dejte jednu nohu vzad tak, abyste měli přední koleno v úhlu 90 stupňů a zadní koleno se jemně dotýkalo podlahy. Ve stejnou chvíli natáhněte jednu ruku ke stropu a druhou se opřete o podlahu.

Přínos této pozice: Díky této pozici protáhnete slabiny a páteř. Pro perfektní přípravu na běh vydržte v této pozici po dobu 8–12 nádechů.

POZICE HOLUBA

Jak na to: posaďte se na zem. Pravou nohu pokr te před sebe tak, aby vaše holeň byla vodorovně s vaším trupem a koleno v úhlu 90 stupňů. Levou nohu natáhněte dozadu. Narovnejte záda a zatněte břišní svaly. Pozici můžete praktikovat dynamicky před začátkem cvičení nebo vydržte v této pozici po dobu 3 minut na konci tréninku nebo před spaním.

Přínos této pozice: Tato pozice je jedním z nejlepších cviků na protažení boků.

POZICE KRÁVY

Jak na to: klekněte si a levou nohu překřižte přes pravou. Postupně sedejte dozadu mezi paty a chodila směřujte co nejblíže k tělu. Snažte se mít koleny nad sebou. Pravou ruku zvedněte, pokrčte v lokti a snažte se, aby dosahovala dolů na záda v linii šíje. Druhá ruka je pokrčená směrem dolů a položená vzadu na zádech. Ruce k sobě dosahují a spojují se.

Přínos této pozice: Uvolňuje klouby dolních končetin a paží, podporuje srdeční čakru.

POZICE S NOHAMA SVISLE NA ZDI

Jak na to: Vydržte v této pozici alespoň 3 minuty, aby došlo k aktivaci parasympatetického nervového systému, který zajišťuje tělesnou opravu, zotavení a stavbu svalů.

Výhody této pozice: Maximální tělesné zotavení po náročném cvičení nebo po dlouhém pracovním dni. Pokud investujete stejně tolik času a energii do tělesné regenerace jako do cvičení, pomáháte tím tělu fungovat v období vysoké fyzické i psychické zátěže.


publikováno: 2. 9. 2019, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cvičení, jóga

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+