Zbavte se bolestí ze sedavého zaměstnání | Sport a wellness | Trendy zdraví

Zbavte se bolestí ze sedavého zaměstnání

12. 11. 2013

Velká část mých pacientů, kteří pracují v kanceláři, si stěžuje na bolesti bederní a krční páteře a ramen, upozorňuje primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová. Následkem dlouhodobého sezení dochází totiž k přetěžování některých svalů a naopak k oslabování jiných. Co s tím?

Škodlivé návyky při práci s klávesnicí a myší

Při práci s počítačem vám hrozí syndrom karpálního tunelu, který vzniká kvůli chybným návykům při práci s klávesnicí nebo myší, zejména v důsledku přetěžování při ohýbání zápěstí a prstů. Mezi typické projevy karpálního tunelu pak patří bolesti v zápěstích, které doprovází brnění, necitlivost a ztuhlost.

Prevence: „Problémem je dlouhodobý, vynucený úchop ruky při práci na počítači a hlavně s myší. Ten přetěžuje svaly předloktí i ruky a také vazivové tkáně v této oblasti. Pořiďte si ergonomickou myš, klávesnici a podložku. Občas si udělejte alespoň jeden cvik, při kterém si protáhnete paži a ulevíte si od strnulé pozice. Například můžete celou paži včetně zápěstí a prstů (buď ve visu, nebo na stole) dát do opačného postavení než při práci s myší. To znamená, že paži vytočíte zevně a s mírným odporem protáhnete včetně ruky. Ignorování obtíží může vést k dlouhodobé rehabilitaci a někdy i k operativnímu zákroku,“ upozorňuje ředitelka a primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.

Nezdravé sezení na židli

Při sedavém zaměstnání je nejhorší strnulá a mnohdy nepřirozená poloha těla. K rizikovým partiím patří krční páteř, ramena, předloktí a následně úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů. Obtíže se mohou zhoršovat, k bolesti se může přidat brnění nebo necitlivost horních končetin. Nezřídka se objevuje bolestivost celé páteře až po oblast beder. Přidat se mohou rovněž bolesti hlavy.

Prevence: „Vašemu tělu uleví krátké přestávky na jednoduché cvičení pomocí metody INFINITY. Velmi relaxačně působí protažení zad v předklonu i záklonu a propnutými pažemi, kdy pohybem těla ze strany na stranu opisujete tvar ležaté osmičky vsedě, nebo ve stoje. Pohyby by měly být pomalé a plynulé a zpočátku v malém rozsahu,“ doporučuje primářka Michaela Tomanová.

Stres, který fyzicky bolí

Stres může způsobovat jak psychickou, tak i fyzickou nerovnováhu těla včetně pohybového ústrojí. Pokud je stres intenzivní nebo dlouhodobý, může mít vliv na postavení celého těla včetně krční, hrudní i bederní páteře. Ve stresu se vaše tělo automaticky jakoby „schoulí do klubíčka“. Ramena jsou předsunutá dopředu, hrudník je ztuhlý, v mírném nádechu, držení těla je často nevyvážené a nevzpřímené. Tato nerovnováha pak může způsobovat bolesti celého pohybového aparátu. Nejčastěji působí stres na bolesti v oblasti krční páteře. Čím déle se stres v těle hromadí, tím horší mohou být obtíže i jejich následná náprava.

Prevence: „Stres je třeba z těla vhodnou formou pravidelně odbourávat. Nejlepší cestou je adekvátní pohybová aktivita a relaxace. Cvičení zlepšuje prokrvení celého organismu, odstraňuje napětí a podporuje imunitu. Při cvičení se vám také v těle vyplavují endorfiny, které zlepšují náladu. Předcházet stresu nebo jej odbourávat můžete i pomocí rehabilitační metody INFINITY,“ uzavírá Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.


publikováno: 12. 11. 2013, v rubrice Sport a wellness
Štítky: bolest, kancelář

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+