Zdraví Aleše Lopraise a jeho týmu na Dakaru monitoruje eVito | Sport a wellness | Trendy zdraví


Zdraví Aleše Lopraise a jeho týmu na Dakaru monitoruje eVito

17. 1. 2013

Aleš Loprais a jeho tým se letos na Dakaru poprvé podrobují i pravidelnému měření tělesných a zdravotních parametrů. Získaná čísla prozradila o posádce a průběhu závodu mnoho zajímavého. Ukázalo se například, že i při závodech jako Dakar, které jsou především o jízdě, se dá denně nachodit i neuvěřitelných 15 kilometrů pěšky. Ukazatele týkající se zdravotního stavu a tělesných funkcí získává posádka kamionu nepřetržitě díky speciálním medicínským zařízením eVito, jimiž jsou vybaveni všichni členové týmu. Díky měřicímu přístroji má posádka neustálý přehled nejen o své tělesné hmotnosti, obsahu vody, tuku a svalů v těle, ale také o svém tlaku, tepové frekvenci či o počtu ušlých kroků.

Stále pod dohledem lékařů

„Chronický stres a vypětí jsou častou příčinou arteriální hypertenze. Dočasné zvýšení krevního tlaku v rámci extrémní zátěže, kterou závod Dakaru rozhodně je, nemusí být nutně nebezpečné. Díky telemonitoringu jsme však schopni sledovat, jak jsou výkyvy vysoké. Hodnota Aleše Lopraise vykazuje v rámci podmínek minimální vzestup a ukazuje na překvapivě dobrou kondici pilota,“ říká prof. Aleš Linhart, přednosta II. interní kliniky VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Členové týmu, kteří prokazují během závodů vyšší fyzickou aktivitu, jež se dá vyčíst z hodnot naměřených krokoměrem, se mohou pochlubit stabilním tlakem. Patří k nim i technik Martin Zemánek, který jede v doprovodném vozidle a na Dakaru nachodí průměrně 12–15 tisíc kroků denně a jehož dosavadní rekord v rámci závodu je 22 tisíc kroků, což u dospělého muže znamená skoro 15 kilometrů.

Další člen týmu, několikanásobný vítěz rallye a Alešův strýc Karel Loprais, zaznamenal během soutěže zvýšený krevní tlak, což vzhledem k jeho celkově vysokému tlaku není ideální. On sám k tomu poznamenal: „Zvýšené hodnoty bezpochyby souvisí s uplynulým svátečním obdobím, které se bohužel podepsalo i na mírném nárůstu mé hmotnosti.“

  • V současné chvíli probíhá také tipovací soutěž, inspirovaná měřením eVito, ve které mají soutěžící co nejpřesněji uhodnout, o kolik kilogramů posádka tatry Aleše Lopraise během letošní rallye zhubne. Více na: http://www.lo­prais.cz/dakar/cz/sou­tez.

Sledujte aktuální kondici závodníků

Aktuální informace o tom, jak se posádce Aleše Lopraise daří, ale i novinky vyplývající z pravidelného měření tělesných parametrů účastníků a další zajímavosti můžete sledovat na stránkách: http://dakar.e­vito.cz/.

eVito je plně medicínsky certifikované zařízení od společnosti SHERLOG eVito, které slouží k monitorování zdraví a životního stylu. Systém prostřednictvím koncových měřicích zařízení (tlakoměr, krokoměr, váha atd.) monitoruje tělesné a zdravotní parametry a měření bezdrátově přenáší na server. Výsledná data jsou zpracována dle medicínsky podložených algoritmů a klientovi se dostane doporučení nebo dojde k upozornění lékaře. Systém eVito byl vyvinut ve spolupráci s předními odborníky – lékaři, odborníky na výživu i sportovními trenéry.

www.evito.cz.


publikováno: 17. 1. 2013, v rubrice Sport a wellness
Štítky: akce, muž, prevence, závody

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+