Trendy zdraví

Téma

Lupénka není pouhým onemocněním kůže

26. 10. 2023

Lupénka, známá též jako psoriáza, je chronické neinfekční autoimunitní zánětlivé onemocnění kůže, kterým trpí na světě přibližně 125 milionů lidí. V České republice jsou to 2–3% obyvatel. Ačkoliv příčiny nemoci nejsou zcela jasné, faktory jako jsou genetické predispozice, infekce, stres, nevhodný životní styl či hormonální vlivy mohou ovlivnit vývoj lupénky. Dokonce na její rozvoj mohou mít vliv i některé běžně užívané léky. Světový den lupénky každoročně připadá na 29. října a jeho cílem je zvýšení povědomí o této nemoci, odstranění stigmatizace a poskytnutí podpory nemocným na cestě k lepšímu životu.


Pevné zdraví v chladných měsících

24. 10. 2023

Zima naší kondici příliš nepřeje. Studené počasí a krátké dny nahrávají častým virózám, únavě i celkové nevýkonnosti a skleslosti. Proti typickým sezónním neduhům ale naštěstí nejsme úplně bezbranní. Podle MUDr. Ludmily Mazylkinové, hlavní praktické lékařky sítě zdravotnických zařízení MOJE AMBULANCE, bychom se kromě dodržování obvyklých zásad zdravého životního stylu už s nástupem podzimu měli zaměřit především na posílení imunity, a to hned několika způsoby. Které z nich jsou ty hlavní?


Jak zpomalit mentální stárnutí domácích mazlíčků?

24. 10. 2023

Stařecká demence postihuje jak lidi, tak vcelku běžně i psí a kočičí seniory. Člověk může stárnoucím domácím mazlíčkům nejen ulevit, nebo dobře nastavenou prevencí nástup onemocnění i oddálit. “Demence u stárnoucích domácích zvířat není nic výjimečného, kromě kvalitní stravy pomůže i to, když budeme našimi čtyřnohým přátelům pravidelné zaměstnávat mozky. Kreativní hry a agility dlouhodobě prospívají jejich mentálnímu zdraví, a to i jako prevence,” říká MVDr. Leoš Železný z veterinární online poradny největší lékárny na českém internetu Lékárna.cz. Dodává, že demence jako součást stárnutí psů a koček postihuje až třetinu všech zvířecích seniorů.


Fitness kouč radí, jak být fit a udržet si štíhlou postavu

19. 10. 2023

Patříte k ženám, pro které je udržet si postavu po zhubnutí mnohem těžší než zhubnout? Málokterá žena touží po tom vynaložit energii a čas na to, aby byla štíhlá jen na léto a potom se postupně vrátila ke starým zvykům a nadváze. Fitness kouč pro ženy Martin Toth, který dlouhodobě spolupracuje s online cvičební platformou Fitshaker, přináší několik užitečných rad a tipů. Na co se tedy zaměřit a co dodržovat, abyste si štíhlejší postavu udržely dlouhodobě i vy?


Nedostupnost endiaronu vyvolává zbytečnou hysterii

17. 10. 2023

Jeden z nejčastějších dotazů na lékárníky v online poradně Lékárna.cz se týká léku Endiaron, který dlouhodobě patří k oblíbeným lékům na průjem a zároveň má na trhu dlouhodobý výpadek bez jasného výhledu, kdy bude opět ke koupi. Volající se obávají, zda jsou jiné volně prodejné léky adekvátní náhradou oblíbeného Endiaronu. Obavy vyvrací šéfka online poradny Lékárna.cz Mgr. Pavla Horáková: „Na Endiaron byli lidé zvyklí, ale obejdou se bez něj – u velkého množství léků je náhrada jedné účinné látky jinou možná. U Endiaronu také.”


Horská služba loni evidovala rekordní počet zásahů

16. 10. 2023

Nejen léto, ale i podzim patří mezi oblíbená roční období pro dovolenou v horách, dokud ještě není sníh. S tím však souvisí i stále rostoucí počty úrazů a zásahů horské služby. Počet výjezdů Horské služby ČR během letní sezóny za posledních pět let stoupl o celých 24 %. V loňském roce evidovala přes 10 tisíc zásahů. Nejvážnější úrazy jsou z adrenalinových aktivit.


VFN vás zve na Světový den záchrany života

13. 10. 2023

Odhalte rizika onemocnění svého srdce a naučte se zachránit život! Nenechte si ujít osvětovou a preventivní akci při příležitosti Světového dne záchrany života, kterou v pondělí 16. října od 9 do 16 hodin pořádá II. interní klinika kardiologie a angiologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v ambulanci srdečního selhání ve Fakultní poliklinice VFN na Karlově náměstí.


Kdy navštívit maséra a kdy fyzioterapeuta?

6. 10. 2023

Bolesti svalů a kloubů postihnou alespoň párkrát v životě každého člověka. Někdy jde o chvilkové přetížení, jindy o akutní blokády, poúrazový stav nebo chronické potíže. Vždy je ale dobré situaci řešit. Na jaké specialisty a s jakými problémy pohybového aparátu se obracet?


Publikovaná témata:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+