Téma
Třetina Čechů není spokojena s kvalitou svého spánku
17. 3. 2023
Zdravý a kvalitní spánek je pro někoho věc zcela samozřejmá, pro jiného nedosažitelný cíl. Příležitostnými poruchami spánku trpí čím dál větší procento populace, ale dopad dlouhodobého spánkového deficitu na lidské zdraví je stále mnohými podceňován. A právě na březen připadají Světový den spánku (17. 3.) a Mezinárodní den zdravého spánku (21. 3.), které mají jediný cíl – zvýšit povědomí o důležitosti spánku a jeho vlivu na lidské zdraví.
Proč je spánek tak důležitý?
17. 3. 2023
Spánek je základní životní funkcí. V momentě, kdy spíme málo, trpí nejen naše tělo, ale i mysl. Nedostatek energie, snížená výkonnost nebo výpadky paměti jsou jen malým výčtem toho, co nám spánková deprivace přináší. Dlouhodobé následky jsou ale ještě horší. Zamysleli jste se někdy nad tím, jaký vliv má na vaše tělo nedostatek spánku?
Jak funguje mozek?
15. 3. 2023Cerebrum – Asociace osob po získaném poškození mozku, z.s. se zapojje do Týdne mozku pořádaného Akademií věd ČR osvětovou kampaní zaměřenou na prevenci vzniku cévní mozkové příhody, ale i dalších typů získaného poškození mozku.
Depresí a úzkostí ve společnosti za dva roky výrazně přibylo
14. 3. 2023Spotřeba léků na deprese a úzkosti vzrostla v loňském a předloňském roce shodně o 7 %, nárůst tak oproti dřívějšku zrychlil. V rámci Evropy jsou Češi na 10. místě. Vyplývá to z dat Svazu zdravotních pojišťoven. Na vině mohou být i zesílené stresory, jako epidemie covid, válka na Ukrajině nebo prudké zdražování.
Jak působí učení se jazyků na mozek?
10. 3. 2023Na jedenáctý březen připadá v letošním roce Evropský den mozku, který je oslavou úspěchů na poli výzkumu tohoto klíčového lidského orgánu. Studium jazyků má podle řady vědeckých analýz na lidský mozek v mnoha ohledech pozitivní vliv. Pomáhá například zlepšovat paměť či zrychlovat rozhodovací procesy. Zároveň prokazatelně snižuje riziko nástupu demence a Alzheimerovi choroby.
Nefunkční ledviny vás nemusí vůbec bolet
9. 3. 2023Ledviny jsou velmi důležitým orgánem, i když často opomínaným. Věděli jste například, že ledviny filtrují až 130 litrů krve denně a vytvářejí moč? Spolu s močí díky nim vyloučíme i nadbytečnou vodu a toxiny, jsou tedy skutečně takovým „filtrem“. U krve zase zabrání jejímu nadměrnému okyselení. Jejich doménou ale nejsou „jen“ tekutiny, ledviny také udržují zdravé a silné kosti (díky tvorbě vitaminu D a vlivu na množství vápníku v krvi) a jsou esenciální pro kostní dřeň a míchu. Navíc ledviny můžou být častou odpovědí na otázku plodnosti – u mužů totiž zajišťují tvorbu semene a u žen menstruační cykly spojené s tvorbou vajíček.
Případů předčasné menopauzy přibývá
8. 3. 2023
Vyšší riziko srdečních chorob, osteoporóza, nárůst tělesné hmotnosti či deprese. To jsou zdravotní neduhy, které s sebou může nést takzvaná předčasná menopauza. Tak lékaři označují stav, kdy se klimakterium ženě dostaví už před 40. narozeninami. Ačkoliv není brzký přechod úplně běžný, podle renomovaného sexuologa a gynekologa MUDr. Pavla Turčana případů přibývá. Proč tomu tak je? Jak se předčasná menopauza řeší? A mohou se jí ženy vyhnout? Nad tím se zamýšlí ve svém komentáři.
Vadou řeči trpí pětina Čechů
6. 3. 2023
Podle statistik z posledních let trpí určitou formou vady řeči až pětina české populace, především pak děti. Ty mívají problém správně artikulovat, vynechávají a neumí vyslovit hlásky, nebo jim zkrátka není dobře rozumět. Logopedické vady se tak staly druhým nejčastějším důvodem, proč dochází k odkladu povinné školní docházky.