5 nejméně vhodných stravovacích návyků a jak se jich zbavit | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

5 nejméně vhodných stravovacích návyků a jak se jich zbavit

30. 5. 2016

Zvyšující se životní tempo bohužel nepomáhá při vytváření správných stravovacích návyků. Češi konzumují příliš málo výrobků doporučovaných v rámci vyvážené stravy, a co víc, spěch, stres a únava nevhodné a škodlivé návyky ještě více umocňují. Odstranění nejčastějších stravovacích chyb ale není tak složité, jak si myslíme.

1. Nedostatek zdravých snídaní

Ne bezdůvodně je snídaně považována za nejdůležitější jídlo dne. Hladina glukózy v krvi je po noci obvykle velmi nízká1, takže po ránu potřebujeme rychlou dávku energie, která nás nejen probudí, ale i připraví na celodenní aktivitu. Bohužel ale mnoho lidí díky rannímu shonu nebo špatným stravovacím návykům snídani vynechává. A to je nutné změnit! Vyhraďte si po ránu čas k přípravě snídaně a sáhněte po vyvážené stravě. Snídaně by měla být konzumována bez spěchu, nejlépe s rodinou. Nejenže tím rodinu stmelíte, ale budete i dobrým příkladem svým dětem. Vyvážená snídaně by měla obsahovat hlavně ovoce a zeleninu, obiloviny a mléčné výrobky. Stejně tak by ranní menu mělo zahrnovat 100% ovocný džus nebo kapsičku pyré. Takto vám nebudou chybět žádné cenné vitamíny a živiny.

„Konzumace zdraví prospěšné snídaně zvyšuje schopnost soustředit se, kreativitu, vyjadřovací schopnosti a krátkodobou paměť, takže máme ve škole i v práci lepší výsledky. Snídaně je však také důležitá z dlouhodobého hlediska. Vědci podotýkají, že lidé, kteří pravidelně snídají, mají stabilnější tělesnou hmotnost a jsou méně ohroženi nadváhou ve srovnání s těmi, kteří nesnídají. Lidé, kteří snídají, také po zbytek dne volí zdravější potraviny – jedí pravidelně a je méně pravděpodobné, že sáhnou po nezdravé svačince,“ vysvětluje nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek.

2. Nepravidelná strava

Mezi jednotlivými jídly by během dne měla být 3–4 hodinová pauza. Je-li tato přestávka delší, dochází k poklesu hladiny glukózy v krvi, což snižuje naši schopnost soustředit se, zhoršuje to naši náladu, způsobuje ospalost a podrážděnost. Podle doporučení bychom měli konzumovat 5 jídel denně, ideálně ve stanovených časech. Samozřejmě, že to není snadné, zvláště v práci, kdy jsme ve stresu nebo ve spěchu. K zažehnání hladu pak bohužel sáhneme po všem, co máme po ruce. Co můžeme udělat, abychom se takových situací vyvarovali? „Dobrý nápad je naplánovat si svůj jídelníček a podle něj i nakupování. Jednou nebo dvakrát týdně si připravit plán jídel na několik příštích dní. Když víme, co budeme jíst, existuje větší šance, že začneme jíst skutečně pravidelně. Zároveň je důležité mít vždy doma produkty potřebné k přípravě jednoduchých jídel – obiloviny, jogurty, rýži, těstoviny, mraženou a konzervovanou zeleninu, chléb, džusy a pyré. Pak budete schopni připravit rychlé, chutné a především zdravé jídlo,“ říká Pavel Suchánek.

3. Mlsání

Z hlediska fyzického a duševního zdraví je nejhorší stravovací chybou mlsání. Nejčastěji jsme v pokušení sáhnout po sušenkách, dortíkách, buchtách, koláčích nebo chipsech, po jejichž konzumaci můžeme zaznamenat nejen výkyvy nálad (protože hladina glukózy je nestabilní), ale i lítost ("zase jsem neodolal/a“). Mlsání má mnoho příčin – hlad (příliš velké přestávky mezi jídly), zlozvyk, stres, nuda nebo nedostatek času připravit si pořádné jídlo. Někdy mlsáme nevědomky, ale i to se bohužel rychle odráží na naší postavě. Jak tedy zlepšit naše stravování bez mlsání mezi jídly? Především se musíme vyhnout situacím, ve kterých jsme velmi hladoví, protože pak je daleko větší šance, že sáhneme po něčem nezdravém. Odborníci na výživu poukazují na to, že vysoce kalorické mlsání by mělo být nahrazeno prospěšnými náhražkami. Stojí za to mít po ruce krabičku ořechů, cereálií, ovoce, kapsičku pyré nebo láhev 100% džusu, které poskytnou energii ve chvílích náhlého hladu. Džusy a pyré nás navíc také chrání proti chronické únavě nebo snížení imunity, poskytují potřebnou dávku vitamínů, mikro a makro elementů. Džusy s dužinou a pyré také obsahují cennou vlákninu poskytující pocit sytosti bez zbytečných kalorií navíc.

4. Přejídání

Někdy si musíte říct „stop!“ Jíst bez umírněnosti způsobuje příliš velké zatížení žaludku, ztrátu koncentrace a ospalost. A v dlouhodobém horizontu může vést ke špatnému trávení a rozvoji obezity. Češi konzumují nedostatečné množství výrobků doporučovaných v rámci vyvážené stravy, jako jsou tmavý chléb, obiloviny, těstoviny, mléko, ovoce, zelenina, džusy a pyré. Místo toho jedí příliš mnoho vysoce kalorickým jídel s vysokým obsahem tuku, které neposkytují tělu důležité živiny, ale způsobují jen dočasné zvýšení glukózy v krvi a krátkodobou sytost. Cestou k překonání přejídání je vhodné uspořádání stravy. Jídla by měla být konzumována často, ale v menších porcích. Klíčem k úspěchu je omezit množství spotřebovaných kalorií tím, že odstraníte tučná jídla a silně slazené potraviny. Měli byste také přidat porci zeleniny nebo ovoce ke každému jídlu, přičemž součástí denního jídelníčku každého člověka by mělo být alespoň 5 porcí zeleniny, ovoce nebo 100% ovocný džus. Fyzická aktivita, díky níž spalujeme přebytečné kalorie, hraje také klíčovou roli.

5. Pojídání fast foodu

Hlavní chod během dne často nahrazujeme jídlem z rychlého občerstvení, klamaje tak sami sebe, že toto je jediná možnost, jak během dne rychle získat ztracenou energii. Tuto tendenci máme zvláště ve chvílích, kdy nemáme čas na přípravu vyváženého jídla. Nicméně jakmile k tomu dochází příliš často, měli bychom být na pozoru. Můžete si vytvořit pohotovostní plán, například mít seznam výrobků, které mohou poskytnout vašemu tělu rychlou dávku energie během dne a zároveň přinesou živiny, které zlepší vaši náladu a pozornost, a pak se snažit mít je vždy s sebou. Mohou to být ořechy, sušené ovoce, čerstvé ovoce nebo zelenina, ale také džus nebo pyré, dále doma připravené sendviče a saláty,“ dodává RNDr. Pavel Suchánek, odborný expert kampaně „Džusy a pyré. Vitamíny ve SMART formě!“


publikováno: 30. 5. 2016, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: prevence, snídaně

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+