Čerstvé pečivo bez lepku nově v lékárenském sortimentu | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Čerstvé pečivo bez lepku nově v lékárenském sortimentu

4. 4. 2022

Čerstvé pečivo bez lepku exkluzivně nabídla svým zákazníkům největší lékárna na českém internetu Lékárna.cz. Vstoupila tak do sortimentu specifických čerstvých produktů. „Udělali jsme vstřícný a logický krok směrem k lidem, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu nebo lepek ve své stravě omezují. Chceme, aby se cítili lépe a když jsme zjistili, že největším tahákem naší nabídky bezlepkových potravin jsou mouky a směsi na pečení, bylo o experimentu s čerstvým pečivem bez lepku v Lékárna.cz rozhodnuto. Za dva týdny jsme prodali víc než tři tisícovky kusů pečiva a poslali ho do různých koutů republiky,“ říká Vladimír Finsterle, zakladatel Lékárna.cz.

Lékárna.cz považuje nabídku bezlepkových potravin za jednu ze svých „výkladních skříní“, kterou stále rozšiřuje. Novinky v kategorii zdravých potravin na Lékárna.cz sleduje každý pátý zákazník a potraviny bez lepku vyhledá každý desátý návštěvník této kategorie. Péče Lékárna.cz o „bezlepkáře“ ale obsahuje i nabídku jednoduchých domácích diagnostických testů na intoleranci potravin a možnost získat zdarma odbornou radu: pacienti se mohou poradit s lékárníky o možnostech řešení jejich individuálních obtíží.

Lékárna.cz nabídla několik různých druhů čerstvého pečiva bez lepku, a to jak sladkého, tak slaného – chleba, bagetky, toastový chléb, makovky, bábovky, perník aj. K nákupním hitům od počátku patří chleba a makové rohlíky. Čerstvé pečivo bez lepku je balené, vhodné i pro vegany, ale určeno je hlavně pro osoby dodržující bezlepkovou dietu nebo pro ty, kteří se snaží lepek ve své stravě omezit. Má minimální trvanlivost 14 dní.

„Pro Lékárna.cz je prodej čerstvého zboží zároveň výzva i prubířský kámen, museli jsme upravit zejména skladovací procesy. Po první vlně zájmu o pečivo bez lepku ale odhaduji, že postupně zalistujeme další čerstvé zdravé potraviny,“ dodal V. Finsterle. Lékárna.cz bude během několika dnů dodávat čerstvé pečivo bez lepku i zákazníkům na Slovensku.

Intolerance lepku

Celiakie (intolerance lepku) je autoimunitní onemocnění, kterým trpí asi 1 % populace, dětí i dospělých. Spouštěčem bývá lepek (gluten), který je obsažen ve stravě a který postihuje především tenké střevo. Po příjmu potravy s lepkem dojde k autoimunitní reakci, která se projeví poškozením sliznice tenkého střeva. Poté následuje chronický zánět sliznice, začnou mizet klky a mikroklky. Tím dojde ke snížení povrchu tenkého střeva a sníží se jeho schopnost vstřebávat důležité živiny z organismu. Lepek je hlavní bílkovinnou složkou pšenice, žita, ječmene a ovsa. Proto by se lidé s celiakií měly zcela vyvarovat potravin, které obsahují tyto obilniny, dokonce i ve stopovém množství.

Orientační vyšetření na celiakii nebo alergii na lepek si můžete udělat i doma pomocí domácího testu. Při laboratorním potvrzení celiakie však nastupuje přísná bezlepková dieta, aby se obnovila sliznice střev a jeho správná funkce. „Do úplného uzdravení sliznice je důležité doplňovat vitamíny a minerály, především železo, vápník, vitamíny B12, A a D. Celiakie je často dědičná a může být zjištěna i u jedince, který nemá vůbec žádné příznaky," upřesňuje Mgr. Pavla Horáková, která v Lékárna.cz řídí odbornou poradnu. Poradit se s lékárníky o cestě ke zdraví může každý zdarma.


publikováno: 4. 4. 2022, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: celiakie, nákupy, pečivo

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+