Co jíst, aby se vyprazdňování nestalo utrpením?
Potíží s konečníkem existuje celá řada, od hemoroidálního onemocnění, přes ekzémy, perianální hematom až po akutní perianální trombózu. Mají mnohdy podobné projevy a společnou příčinu, a tou je špatná strava. Přes všechny vymoženosti moderní medicíny se totiž složení jídelníčku značně podílí na zdraví. Například má vliv na nemoci srdce, žil nebo tepen, na trávení, imunitu i na psychiku.
„Zcela zásadní je přijímat ve stravě optimální množství vlákniny. Strava bez vlákniny, a ještě s nedostatkem tekutin, ve střevech ztuhne a jen velmi těžko se posunuje dál. Následné obtížné vyprazdňování je nejen bolestivé, ale je i příčinou mnoha zdravotních problémů s konečníkem,“ říká proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze. Jedním z nich je hemoroidální onemocnění. Vzniká, pokud hemoroidální pleteně, které utěsňují konečník, zbytní a začnou způsobovat svědění, pálení, řezání konečníku, kapky krve na papíře, otok a nepohodlí. Nejde o nic neobvyklého, hemoroidální onemocnění trápí 36 % lidí v ČR ve věku od 18 do 40 let a 44 % mezi 41 a 60 lety . A co je častou příčinou onoho zbytnění? Zácpa. Při usilovném vyprazdňování tuhé stolice se krev hrne do hemoroidů a tím je rozšiřuje.
Dejte si oříšky a semínka, bulgur místo rýže
Zvýšení tlaku v hemoroidálních pleteních nezpůsobuje jen zácpa z tuhé stolice, ale i průjem. Proto je důležité udělat vše pro to, abyste se mu vyhnuli. To znamená přidat do stravy potraviny, které obsahují vlákninu v optimálním množství. V potravinách, jako je celozrnné pečivo a různé oříšky a semínka, najdete nerozpustnou vlákninu. Až do střev putuje prakticky v nezměněném stavu. Jejím hlavním benefitem je to, že zvyšuje objem stolice, podporuje střevní peristaltiku, a tím i pravidelné vyprazdňování. Rozpustná vláknina zase umí absorbovat vodu a zpomalit trávení sacharidů.
Nebojte se a vydejte se k lékaři
Jestliže vás už trápí akutní hemoroidální problémy nebo se projevy změní, například krev na papíře bude intenzivnější, objeví se bolest, navštivte raději lékaře. Hemoroidy jsou žilní pleteně a užívání léků na zpevnění žilní stěny, které předepisuje lékař, vám může výrazně pomoci. Rychlou úlevu přinesou i masti nebo čípky z lékárny. Vytváří na citlivé pokožce konečníku ochranou vrstvu a pomáhají se zhojením podráždění. „Prohlídka u lékaře nebo přímo proktologa, který se specializuje na onemocnění konečníku, může odhalit i jiné potíže než hemoroidální onemocnění, včetně nádorových onemocnění. Proktologické ambulance jsou na pacienty s choulostivými problémy připravené a pomohou jim překonat počáteční ostych,“ vysvětluje MUDr. Martin Kouda.
Nezapomínejte pít
Na zdraví a průchodnost střev má výrazný vliv i správný pitný režim. Lidské tělo denně vyloučí přibližně 2,5 litru vody v moči, stolici, dýcháním a kůží. Proto je důležité toto množství doplňovat, aby mělo tělo tyto ztráty z čeho nahradit a netrpělo deficitem. Nedostatek tekutin vám může způsobit únavu, onemocnění ledvin, ale i zmíněnou zácpu, která je jedním z faktorů pro zhoršení hemoroidálního onemocnění a dalších nemocí konečníku. Další rady odborníků k tématu hemoroidálního onemocnění najdete na webu www.konectabu.cz.
Potraviny bohaté na vlákninu
Denně by měl dospělý člověk sníst kolem 30 g vlákniny. Zkonzumovat takové množství pouze v jedné potravině je nesmyslné, protože jen těžko si zároveň zajistíte odpovídající poměr živin a jiných vitaminů a minerálů. Právě proto doporučují nutriční specialisté dbát na pestrou stravu, střídat různé druhy příloh, ovoce i zeleniny.
7 RAD, JAK ZVÝŠIT PŘÍJEM VLÁKNINY
- Zvyšte příjem zeleniny (včetně tepelně upravené) a ovoce na 600 g denně, přičemž dodržte poměr zeleniny a ovoce 2:1.
- Konzumujte ořechy (pouze menší množství kvůli vysoké energetické hodnotě).
- Navyšte spotřebu luštěnin.
- Nahraďte výrobky z bílé mouky tmavými nebo celozrnnými výrobky (pozor na barvené mouky). Konzumujte především pečivo celozrnné, knäckebrot.
- Z příloh je pak vhodný bulgur, celozrnné těstoviny nebo rýže natural. Doporučené jsou i brambory, které obsahují rezistentní škrob, jehož obsah se zvýší uložením vařených brambor v chladu.
- Přednostně konzumujte potravinářské výrobky s vyšším obsahem vlákniny. Je to údaj nepovinný a najdete ho zpravidla na obalech výrobků s jejím vyšším obsahem.
- Je možné užívat i doplňky stravy obsahující vlákninu. Příjem z přirozených zdrojů je výhodnější, protože zároveň přijímáme i další zdraví prospěšné látky.
Zdroj: www.vcj.cz
Mast Alfalex s trojitým efektem Hemoroidy dokážou člověka pořádně potrápit. Trojitý efekt masti zajišťuje zmírnění příznaků a podporuje samotnou léčbu. Vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, přispívá k hojení a snižuje riziko vzniku prasklin. Pomáhá i od svědění, pálení či ekzému. Zakoupíte v lékárně nebo na e-shopu. Zdravotnický prostředek, CE2409, Pro více informací si přečtěte návod k použití.