Džemy a zavařeniny z podzimního ovoce
Nastává období sklizně ovoce a možná přemýšlíte, jak zpracovat plody, které nestíháte sníst čerstvé. Máme pro vás několik zajímavých receptů.

Perníčkový švestkový džem
Potřebujete:
1 kg švestek, 1–2 lžičky koření na perníčky, BIO Třtinový želírovací cukr 3:1 Labeta, šťávu z 1 citronu nebo 1 lžičku Kyseliny citronové Labeta (perníkové koření lze zaměnit i za kombinaci skořice, mletého kardamomu, mletého hřebíčku a 1 ks badyánu. Množství koření dejte dle chuti)
Postup:
Připravte si čisté a suché, ideálně předem vyvařené, skleničky. Švestky, pokud máte měkké, rovnou rozmixujte a smíchejte s bio třtinovým želírovacím cukrem. Pokud jsou tvrdší, nejprve je krátce povařte na mírném stupni a podlijte troškou vody, a až poté smíchejte s želírovacím cukrem. Přidejte šťávu z citronu nebo 1–2 lžičky kyseliny citronové a také koření, promíchejte a přiveďte k varu. Povařte 5 minut, a ještě horký džem plňte do skleniček. Skleničky ihned zavíčkujte a otočte na chvíli dnem vzhůru. Džem můžete pro delší trvanlivost také zavařit. Zavařujte v hrnci s vodou, na mírném stupni cca 20 minut. Nebo ve vodní lázni v troubě.
Hruškový džem se zázvorem a medem
Potřebujete:
1 kg zralých sladkých hrušek, 2 lžíce medu, 1/2 lžičky najemno nastrouhaného zázvoru, šťáva z 1 velkého citronu (nebo 2 menších), Želírovací cukr 4:1 Labeta
Postup:
Očištěné hrušky bez jádřinců pokrájíme na čtvrtiny, rozvaříme, scedíme a rozmixujeme. Přidáme med, zázvor, citronovou šťávu a Želírovací cukr Labeta. Směs dobře promícháme a za stálého mícháme přivedeme směs k varu a vaříme 3–5 minut. Horkou marmeládou plníme sklenice, zavíčkujeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme zchladnout.
Naše tipy
Do méně sladkých hrušek doporučujeme Želírovací cukr 2:1 Labeta, máte-li však hrušky hodně zralé a sladké, bude se lépe hodit Želírovací cukr 4:1 Labeta.

Džem z pečené dýně s muškátovým oříškem
Potřebujete:
1 kg upečené dýně (např. Hokkaido), šťáva z 1 citronu, kůra z 1 citronu, 2 g muškátového oříšku, Želírovací cukr 2:1 Labeta.
Postup:
Dýni oloupeme, zbavíme jadérek a pokrájíme na menší kousky. Pečeme v troubě na pečicím papíru do zlatova (v horkovzdušné troubě na 170° C, v elektrické na 180° C). Upečenou dýni rozmixujeme, přidáme najemno nastrouhanou citronovou kůru, citronovou šťávu, m uškátový oříšek, Želírovací cukr 2:1 Labeta a vše důkladně promícháme. Směs za stálého míchaní přivedeme k varu. Vaříme 3–5 minut. Hotovým džemem plníme čisté sklenice, zavíčkujeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme při pokojové teplotě zchladnout.
Hruškovo-citronový džem
Potřebujete:
800 g zralých žlutých hrušek, 4 bio citrony, balení Jamfix 3:1 Labeta, Kyselina citronová Labeta, 300 g bílého cukru
Postup:
Dejte si záležet při výběru hrušek – musí být krásně šťavnaté a jemné – tzv. máslovky. Nejdříve ze dvou citronů nastrouháme kůru do misky, a ze všech vymačkáme šťávu. Lžičkou vybereme i zbytek dužiny. Až potom začneme krájet hrušky – loupat je nemusíme. Protože velmi rychle na vzduchu hnědnou, krájíme je rovnou do misky s citronovou šťávou a promícháváme, aby zůstal džem světle žlutý. Poté přidáme cukr, 0,5 lžičky kyseliny citronové a celý balíček JamFixu 3:1, promícháme a svaříme asi 10 minut. Naplníme do vyvařených sklenic, víčko i hrdlo otřeme vatičkou namočenou v alkoholu, a po uzavření obrátíme dnem vzhůru.
Rakytníkový sirup
Potřebujete:
500 g rakytníku, 250 g BIO Třtinového želírovacího cukru 3:1 Labeta, 500 ml vody
Postup:
Ať už rakytník otrháte čerstvý nebo mražený, povařte jeho bobulky pár minut ve vodě. Až lehce zchladnou, směs promixujte. Tím se dužina rozpadne a přes sítko se zbavíte semínek. Propasírovanou tekutinu stačí svařit s želírovacím cukrem od Labety, a protože rakytník je hodně kyselý, nepřidáváme už ani citrón, ani kyselinu citrónovou. Vroucí sirup naplníme do vyvařených skleniček, alkoholem dezinfikujeme víčka i hrdla a po uzavření otočíme dnem vzhůru.