Jarní bio recepty podle známého kuchaře Huga Hromase | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Jarní bio recepty podle známého kuchaře Huga Hromase

28. 5. 2021

Hledáte zajímavé chutné pokrmy, kterými byste ozvláštnili jídelníček během jarních dní? Nechte se inspirovat recepty, které připravil z biopotravin kuchař Hugo Hromas. Opravdu si pochutnáte.

Jarní omeleta z bio vajec a bylin

Suroviny: 6 bio vajec, hrst bio petrželky, nať bio cibule, bio pažitka, mladé výhonky kopřiv, listy bršlice (nemusí být), 500g bio brambor, 3 lžíce bio sádla, lžička soli

Postup:

V pánvi s horkým sádlem pečeme na plátky nakrájené a osolené brambory, dokud zcela nezměknou. Než změknou tak nasekáme veškeré byliny nahrubo nožem a promícháme s vyklepnutými vejci. Z dokonale měkkých brambor slijeme horké sádlo a brambory smícháme v misce s rozmíchanými vejci a bylinami. Jakmile vejce kolem horkých brambor nepatrně ztuhnou, nalijeme celou směs zpět do horké pánve. Pečeme z jedné strany přibližně 3 minuty, až začne omeleta na okrajích tuhnout. Obsah pánve opatrně překlopíme na připravený talíř a neupečenou stranou necháme sklouznout zpět do pánve a omeletu dopečeme. Hotovou omeletu vyklopíme na prkénko a nakrájíme na porce – omeleta by uprostřed měla být lehce mazlavá a krémová.

Kuře v hrnci

Suroviny: 1 bio kuře, 2 bio mrkve, 1 bio pórek, ¼ bio kapusta, 2 bio cibule, 3 stroužky bio česneku, 1 badyán, 500g bio těstovin, 3 bio vejce, 1 lžíce soli. 5 kuliček pepře

Postup:

Do studené osolené vody s badyánem dáme vařit kuře s česnekem a mírným varem vaříme, dokud kuře nezměkne. Do vývaru ke kuřeti přidáme očištěnou mrkev, nakrájenou cibuli, pórek a čtvrtku kapusty a zahříváme, dokud mrkev částečně nezměkne. Jako první chod podáváme horký a silný vývar.

Na druhý chod uvaříme ve vývaru těstoviny tzv. na skus a podáváme horké s kuřecím masem a nakrájenou zeleninou. Do 300ml horkého vývaru, ve kterém jsme vařili těstoviny, zašleháme tři žloutky, mícháme do zhoustnutí a vzniklou omáčkou přelijeme maso a těstoviny.

Jehněčí na pivě

Suroviny: bio jehněčí krk nasekaný na 4 porce, 2 bio mrkve, 2 bio cibule, 3 stroužky bio česneku, 0,5l světlého bio piva, 100ml bio hladké mouky, 1 lžíce bio sádla, 1 lžička soli a bio mletý pepř, 1 bio bobkový list, 1 celá skořice

Postup:

Porce jehněčího krku osolíme a opepříme a na rozpáleném sádle opečeme dozlatova. Přidáme na kostky nakrájenou mrkev, cibuli a rozdrcené stroužky česneku, bobkový list, skořici a zprudka orestujeme. Podlijeme pivem, od dna hrnce vařečkou důkladně promícháme a dusíme doměkka. Když maso změkne tak, že odpadává od kosti, podáváme horké jehněčí v omáčce s chlebem.

Plněný flank steak

Suroviny: 500g bio flank steak, hrst bio petrželové natě, 2 stroužky bio česneku, 1 feferonka, několik snítek oregana, 1 lžička bio vinného octa, 1 lžíce bio olivového oleje, 4 větší bio brambory, sůl a bio pepř

Postup:

Oloupané brambory nakrájíme na mandolíně nebo nožem na tenké plátky. Plátky brambor potřeme olejem a napícháme zhusta na připravené grilovací jehly. Bramborové špízy zarovnáme nožem do pravidelného tvaru a pečeme nad dřevěným uhlím dostatečně vysoko aby se nepřipalovaly, dokud brambory nezměknou. Poté si připravte omáčku chimichurri. Do misky přidejte nasekanou petrželovou nať bez stonku, česnek, feferonku, snítka oregana, vinný ocet a olivový olej. Vše promíchejte a dochuťte solí a pepřem.

Maso na grilování vyndáme z chladničky už ráno, aby v době přípravy mělo pokojovou teplotu. Ostrým nožem prořízneme do masa podlouhlou kapsu a naplníme ji připravenou omáčkou chimichurri. Část omáčky chimichurri odložíme stranou. Otvor v mase uzavřeme špejlí, maso osolíme a pečeme nad mírně žhnoucím uhlím z každé strany přibližně 4 minuty. Dobře připravený flank steak by měl při stisku prsty pružit. Necháme ho chvíli odpočinout a potom servírujeme bramborový špíz, na plátky nakrájený plněný flank steak a přidáme ke každé porci trochu zbylé salsy chimichurri.

Křupavý bůček s jarním salátem

Suroviny: 500g prorostlého bio vepřového bůčku s vrstvou sádla a kůží, 1 lžička jedlé sody, 1 lžíce soli, 2ks hlávkového bio salátu, 2 svazky bio ředkviček, 2 bio mrkve, 1 bio červená cibule, 100ml bio olivového oleje, 1 lžíce bio vinného octa, 2 krajíce bio kvasového pšeničného chleba

Postup:

Bůček nakrájíme i s kůží na silnější plátky a každý plátek několikrát nakrojíme na straně, kde není kůže. Kůži na bůčku potřeme jedlou sodou a necháme krátce odležet. Potom bůček opláchneme, do pánve nalijeme vodu, osolíme plátky bůčku dáme vařit. Vaříme, dokud se všechna voda nevyvaří a na mírném plameni pokračujeme v opékání na sádle, které se z bůčku uvolnilo, dokud se kůže nevysmaží dokřupava. Než se tak stane, opláchneme hlávkový salát, očistíme zeleninu a nachystáme si jednoduchý salát se zálivkou z olivového oleje a vinného octa. Krajíce chleba nakrájíme na krutony a opečeme dozlatova na sádle, ve kterém se připravoval bůček. Hotový zlatavý a křupavý bůček podáváme na salátu s chlebovými krutony.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.


publikováno: 28. 5. 2021, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: oběd, vaříme, večeře

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+