Jaternice, jelítko, tlačenka či sulc podle šik receptů známých šéfkuchařů | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Jaternice, jelítko, tlačenka či sulc podle šik receptů známých šéfkuchařů

31. 10. 2014

Pochutnáváte si rádi na klasických zabíjačkových dobrotách? Ačkoliv se jedná o záležitost mnoha generací, šéfkuchaři zapojili fantazii a vymysleli pokrmy, které jsou rozhodně in. Využili i zabíjačkové speciality značky Schneider.

Jaternice s kroupovým rizotem a hříbky

Suroviny: 4 jaternice, 120 g krup, 20 g sádla, 2 stroužky nastrouhaného česneku, 3 snítky čerstvé majoránky, 0,3 l černého piva (bez CO2), 1 šalotka, 1 hrst sušených hřibů, 200 g lučiny, sůl, černý pepř (čerstvě namletý)

Postup:

Kroupy uvaříme v osolené vodě doměkka. Sušené hřiby namočíme na půl hodiny do studené vody a poté nakrájíme na malé kousky. Vodu z hub necháme na podlévání rizota. Šalotku nakrájíme na jemno. Majoránku otrháme ze stvolu. Do pánve s tlustým dnem dáme rozpustit sádlo, na kterém necháme zesklovatět šalotku, přidáme česnek, nakrájené houby, kroupy a zamícháme. Přidáme ohřáté pivo (asi 1,5 dl), necháme ho vyvařit a podlijeme trochou vody z hřibů. Tento postup za stálého míchání opakujeme dvakrát. Na závěr přidáme lučinu, majoránku, sůl a pepř. Rizoto musí být krémové, nikoliv suché (podlévat můžeme i větším množstvím piva nebo vody).

Jaternici ohřejeme při nižší teplotě na troše sádla a vody. Častěji obracíme a na koncích můžeme jaternici trochu propíchnout. Lze podávat se studeným kysaným zelím.

Jelítkový prejt s kedlubnovým salátem a vídeňským bramborovým salátem

Suroviny na bramborový salát: 400 g jelítkového prejtu, 800 g nových brambor, 1 dl hovězího vývaru, 4 ředkvičky nakrájené na plátky, 10 kyselých okurek (např. cornichon – nakrájené na drobno), 1 hrst plocholisté petržele nasekané nadrobno, 1 menší červená cibule nakrájená nadrobno, 1 polévková lžíce bílého vinného octa, 1 polévková lžíce Dijonské hořčice, sůl, pepř

Surovina na kedlubnový salát: 1 větší kedlubna, 1 mrkev, 1 citron, 1 kávová lžička hořčičného semínka, 1 polévková lžíce olivového oleje, sůl, černý pepř (čerstvě namletý)

Postup:

Brambory uvaříme ve slupce doměkka. Nesmí se rozvařit. Necháme zchladnout, ale ještě teplé je oloupeme. Nakrájíme na kolečka nebo na čtvrtiny, záleží, jak velké brambory jsme použili. Přelijeme teplým vývarem a necháme chvilku odpočinout. Přidáme ostatní ingredience a dobře promícháme a dáme vychladit. Kedlubnu a mrkev oloupeme a nakrájíme na tenké nudličky. Přidáme šťávu z půlky citronu. Sůl, pepř, olivový olej a hořčičné semínko dobře promícháme a necháme chvilku odležet.

Jelítkový prejt ohřejeme na slabém ohni. Servírujeme se studeným bramborovým a kedlubnovým salátem.

Sulc se salátem z černé čočky Beluga

Suroviny: 400 g sulcu nakrájeného na plátky, 200 g čočky Beluga, 600 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru, 50 g řapíkatého celeru nakrájeného na drobné kostičky, 1 stroužek nastrouhaného česneku, 1 hrst plocholisté petržele na hrubo posekané, 50 g mrkve (trochu povařené a nakrájené na drobné kostičky), 1 jarní cibulka nakrájená na drobná kolečka, 50 g červené papriky nakrájené na drobné kostičky, 6 polévkových lžic olivového oleje, 2 polévkové lžíce bílého vinného octa, sůl, černý pepř (čerstvě namletý)

Postup:

Vývar přivedeme k varu, vložíme do něj čočku a uvaříme doměkka. Necháme trochu zchladnout a do ještě vlažné čočky přidáme ostatní suroviny včetně oleje a octa a dobře promícháme. Necháme alespoň 30 minut odpočinout.

Podáváme se sulcem, který můžeme ještě dochutit octem.

Šunková tlačenka s marinovaným pórkem

Suroviny: 4 100 g šunkové tlačenky (100 g), 4 pórky (bílé části), 1 mrkev (trochu povařená a pokrájená na drobné kostičky), 1 jarní cibulka nakrájená na kolečka, 1 stroužek nastrouhaného česneku, 1 hrst plocholisté petržele nasekané na drobno,

Suroviny vinaigrette: 2 dl olivového oleje, 1 polévková lžíce červeného vinného octa, 1 polévková lžíce Dijonské hořčice, sůl, černý pepř (čerstvě namletý)

Postup:

Z pórku menší velikosti odkrojíme zelený konec a bílou část pórku dobře omyjeme od hlíny. Vodu přivedeme k varu a pórek povaříme 8 až 10 minut. Poté pórek prudce zchladíme ve vodě s ledem, necháme odkapat, osušíme a nakrájíme na kolečka. Z olivového oleje, hořčice a octa připravíme vinaigrette tak, že do hořčice zašleháme olej, až vznikne emulze. Přidáme ocet, česnek, jarní cibulku, mrkev, petržel, sůl a pepř. Pórek dáme do nízké široké nádoby (např. do pekáčku) a přelijeme vinegrettem. Marinujeme alespoň 2 hodiny a pak podáváme s plátky šunkové tlačenky, kterou ještě můžeme dochutit octem.

Vinná klobása s křenovou bramborovou kaší a pěnou z pečeného česneku

Suroviny: 4 vinné klobásy (600 g), 5 cl slunečnicového oleje, 800 g brambor typu C, 100 g čerstvě nastrouhaného křenu, 3 dl 30% smetany, 50 g másla, sůl

1 celý česnek, 2 dl plnotučného mléko, sůl, černý pepř (čerstvě namletý)

Postup:

Nastrouhaný křen se smetanou povaříme na slabém ohni. Brambory osolíme a uvaříme doměkka, slijeme vodu a rozšťoucháme. Do brambor přidáme teplou křenovou smetanu a studené máslo. Vyšleháme dohladka a dle potřeby dosolíme. V troubě předehřáté na 180 °C upečeme česnek ve slupce (pečeme cca 30 minut), pak ho oloupeme, dáme do teplého mléka (mléko se nesmí vařit) a ponorným mixérem vyšleháme pěnu, osolíme a opepříme.

Vinnou klobásu stočíme do šneka a opečeme na troše oleje z obou stran dozlatova. Podáváme na křenové kaši a přelijeme pěnou z pečeného česneku.

Kdo pro vás recepty vymyslel a další inspiraci najdete na: www.JakNaVelke­Veci.cz


publikováno: 31. 10. 2014, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: maso, místní speciality, muž, oběd, uzeniny, vaříme, večeře

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+