Jste víc káva nebo čaj? | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Jste víc káva nebo čaj?

15. 3. 2016

Podle výzkumu společnosti IPSOS pro Jacobs Douwe Egberts si život bez kávy a čaje nedokáže představit 9 z 10 Čechů. Jaké mají zvyky čajaři a jak se chovají kafaři? Do celonárodního hlasování se můžete zapojit i vy na stránkách bavsekavounebo­cajem.cz. Můžete tu také vyhrát zásoby kávy Jacobs nebo čaje Pickwick na celý rok.

Oba nápoje jsou našimi věrnými společníky

Kávu pijeme, abychom se lépe probudili a vyrazili za svými povinnostmi, čaj zase na zklidnění a relaxaci. Rána čajaře a kafaře se příliš neliší. Oba si své hrnky vypijí ve spěchu, ale odpoledne už všichni touží po klidu a společnosti přátel. S tím rozdílem, že milovník čaje si svůj šálek přece jen raději vychutná v pohodlí domova.

Čeští kafaři?

Muži i ženy pijí nejčastěji rozpustnou kávu, protože stále spěchají. Odpoledne se však oba těší na klidnější chvilku s praženou mletou kávou. V kavárně muž volí třeba espresso, žena objednává cappucino. Do českého hrnku nejčastěji míří mléko a cukr. Muži se výčitkami z oslazené kávy rozhodně netrápí. Narozdíl od žen, které si často připravují hořkou variantu pouze s mlékem. Ty jsou také celkově většími kafařkami. Oceňují ale, když si svou kávu mohou vypít se svými protějšky. Což se jim nejčastěji povede v odpoledních a večerních hodinách.

Čeští čajaři?

Muži se k čaji chovají poněkud konzervativně. Preferují černý čaj, bylinkové si vaří jen, když je něco bolí. Ženy naopak oceňují zdravotní přínos bylinkových a zelených čajů. Jsou také velkými příznivkyněmi ovocných čajů, jimiž zahánějí žízeň při různých sportovních aktivitách. I mladí lidé do 30 let více holdují ovocným čajům. Kávu si dávají také, ale příležitostně.

Káva a čaj představují dva zcela rozdílné světy, které se však neustále potkávají a prolínají. Nápoje, stejně jako lidé, kteří je pijí, jsou různé, přesto stojí harmonicky vedle sebe a rozdávají svému okolí rozmanitost chutí a vůní.

Káva nebo čaj? Hlasujte i vy www.bavsekavou­nebocajem.cz a můžete vyhrát kávu Jacobs nebo čaje Pickwick na celý rok.


publikováno: 15. 3. 2016, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: čaj, káva, nápoje

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+