Káva nebo čaj? Královské nápoje pro každý den | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Káva nebo čaj? Královské nápoje pro každý den

14. 9. 2017

Káva a čaj patří již řadu desetiletí k těm nejoblí­benějším nápojům vůbec. Na jejich popularitě se podílí také fakt, že kromě jedinečného gurmánského zážitku přinášejí celou řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Někteří lidé si libují v obou nápojích, jiní jsou zase zapřisáhlými zastánci pouze čaje, nebo kávy. Ať už patříte k první či druhé skupině, měli byste vědět, čím vším svému tělu díky kávě a čaji prospíváte a čím mu nadměrnou konzumací svého milovaného moku naopak ubližujete. A co je vlastně zdravější – káva, nebo čaj?

Kofein, tein – pomocníci pro probuzení

Nedokážete si představit začátek dne bez šálku kávy nebo silného čaje? Není se čemu divit. Káva a čaj jsou vyhledávány zejména pro své povzbuzující účinky. Obsahují kofein, u čajů nazvaný tein, jenž blokuje specifické receptory adenosinu v nervových tkáních a udržuje stav aktivity. U kofeinu je příval energie mnohem rychlejší, ale zároveň krátkodobější než u teinu. Povzbuzující látky v čaji mají naopak pomalý rozjezd, za to vám v těle vydrží i několik hodin. Potřebujete-li tedy rychlý start, je lepší zvolit kávu. Chcete-li však vydržet svěží delší dobu, čaj je rozhodně lepší volba.

Blahodárnost prastarých nápojů

Věděli jste, že káva má jedinečné ochranné antioxidační účinky proti některým druhům rakoviny a že větší konzumace zeleného čaje pomáhá při hubnutí a snaze zlepšit váš metabolismus? Káva a čaj v sobě ukrývají mnoho přírodního bohatství, zejména pak antioxidačních látek, složek uklidňujících žaludeční stěnu, pozitivně podporujících dobrou náladu a pocity štěstí, či látky napomáhající k udržení normální hladiny cholesterolu. Nemusíte se proto zdráhat dopřát si denně například až sedm šálků zeleného čaje či čtyři šálky kávy. Navíc rozsáhlá japonská studie z roku 2006 vědců Kuriyama a Shimazu potvrdila, že lidé, kteří pijí denně více než tři šálky zeleného čaje, mají celkově až o 16 % nižší riziko předčasného úmrtí a úmrtí spojeného s kardiovasku­lárními nemocemi, než lidé, kteří upřednostňují jiné nápoje. Není ovšem šálek jako šálek, proto je důležité, abyste u svého oblíbeného nápoje dbali hlavně na výběr kvalitních kávových zrn a čajových lístků. Jedině tak okusíte skutečně gurmánský zážitek se všemi jeho pozitivními účinky na vaše zdraví. Vyzkoušet můžete například zelené čaje Teekanne, které kombinují sílu zeleného čaje s kvalitou a lahodnými příchutěmi dalších plodin.

Rub a líc lahodných šálků

Ať už zbožňujete kávu, nebo čaj, rozhodně byste to s jejich pitím neměli přehánět, protože v takovém případě se z vašeho oblíbeného nápoje může stát pěkný škůdce. V žádném případě vás nechceme odrazovat od popíjení lahodných šálků vašich oblíbených nápojů, můžeme vám však prozradit, co všechno může nadměrná konzumace kávy a čaje ve vašem těle ovlivňovat.

Pití více jak 6 šálků kávy denně negativně působí na vstřebávání minerálů a vitamínů, zejména pak pro tělo tolik potřebného železa, vápníku a vitamínu B1. Káva rovněž nemá dobrý vliv ani na náš krevní tlak a při nadměrné konzumaci může přispívat k osteoporóze. Řada lidí může negativní účinky kávy pociťovat také prostřednictvím zhoršené koncentrace, roztěkanosti a nervozity. Kávu si ráno často dáváme proto, abychom se dokázali lépe soustředit na práci, když to ale přeženeme, může to mít přesně opačný efekt a my kvůli nervozitě nejsme schopni nic dělat.

Negativní účinky může přinášet i nadměrná konzumace některých druhů čaje. Například popíjení více než 10 šálků zeleného čaje denně může mít u citlivějších jedinců na kofein vliv na nespavost a problémy s koncentrací. Takto vysoké denní dávce zeleného čaje by se pak měly vyhýbat také těhotné ženy, neboť může docházet ke snížení schopnosti vstřebávání kyseliny listové, která hraje podstatnou úlohu při eliminaci vrozených vad. Nespornou výhodou čaje je však, to že existuje takřka neomezené množství druhů. Denně si proto můžete vychutnávat několik šálků černého, zeleného, bílého, ovocného i bylinkového čaje, aniž byste přišli o okamžiky s hned po vodě druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Na trhu si tak můžete vybrat z celé řady kvalitních čajů s nejrůznějšími kombinacemi a příchutěmi. Pestrou škálu nabízí i značka Teekanne, kde si vyberete, jak z portfolia zelených, černých či bílých čajů, tak z čajů ovocných, bylinných i specificky zaměřených na vaši kondici. Tak co, už i vy víte, jaký šálek si zítra ráno uvaříte?


publikováno: 14. 9. 2017, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: čaj, káva, nákupy, nápoje

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+