Naboural vám homeoffice životosprávu? | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví


Naboural vám homeoffice životosprávu?

28. 6. 2021

Donutila vás pandemie zcela nebo částečně pracovat z domova? Mnohým z vás přinesl homeoffice bezpochyby mnoho výhod – můžete déle spát, oblékat se pohodlněji nebo jíst domácí stravu. Na druhou stranu způsobila práce z domova i velké změny v každodenním režimu. To v některých případech znamenalo kila navíc nebo zhoršenou kondici z nedostatku pohybu. Pokud jde vaše váha stále nahoru, cítíte se slabí a nemáte dost energie, je na čase zatáhnout ruční brzdu. Jak? Nastavte si pevný režim, ve kterém bude čas na práci, jídlo i pravidelný pohyb.

Už jste se několikrát přistihli s telefonem na uchu a pohledem upřeným do útrob lednice? Namísto pár drobků z jedné sušenky ke kávě uklízíte z pracovního stolu celý prázdný pytlík? Nebo si naopak večer při vypínaní počítače uvědomíte, že jste celý den nejedli – nikde poblíž totiž nebyli kolegové, kteří by vás vytáhli na oběd… Jednou z největších výzev při práci z domova tak může být dodržování správné životosprávy. Přestože se nám kanceláře znovu postupně otevírají, zdá se, že trend alespoň částečných homeoffice už mezi námi zůstane. Je tedy užitečné vědět, jak si v tomto kombinovaném režimu udržet dobrou kondici, nepřibírat ani příliš nehubnout, neztrácet energii, zkrátka se udržet ve formě. Jaká pravidla dodržovat a na co si dát největší pozor?

Udělejte si na jídlo čas i prostor

Stejně jako máte naplánovaný pracovní rozvrh, online schůzky a telefonáty, je vhodné stanovit si čas na snídani, oběd a svačinu. „Pravidelnost stravy, menší porce, dostatek tekutin a pohyb by nám během dne měly zajistit dostatečný komfort i při práci na home office,“ říká nutriční terapeutka Ing. Mgr. Jitka Jirků z Canadian Medical. Platí zlaté pravidlo, že pokud jen trochu můžete, nezřizujte si domácí kancelář v kuchyni. Lednice by totiž byla nebezpečně blízkým a velkým pokušením. Každé jídlo by mělo v ideálním případě automaticky znamenat přestávku v práci – posaďte se k jídelnímu stolu, vychutnejte si pokrm a několik minut odpočívejte.

Nezdravé jídlo nemějte doma

„Základem dne by vždy měla být kvalitní a lehká snídaně, která nám pomůže dobře nastartovat den – například jogurt s vysokým množstvím bílkovin, ovesnými vločkami, ovocem a ořechy,“ radí Jitka Jirků. Nekonzumujte ve zvýšené míře tučná a sladká jídla jako jsou například smetanové mléčné výrobky, chipsy nebo sladkosti – například čokoláda. Velmi kalorický je také alkohol – zvláště pokud k němu mlsáte různé pochutiny. Pokud je to možné, nemějte tyto „pokušitele“ vůbec doma. I zde totiž platí: co oči nevidí, to srdce nebolí. Jinými slovy, když vás začne honit mlsná, nemáte k dispozici plnou spíž nezdravých dobrot, po kterých snadno sáhnete.

Hlídejte si pitný režim

Dehydratace může vést k bolestem hlavy, únavě a může se odrazit i na vaší produktivitě. Stejně jako byste si naplnili lahev s vodou v kanceláři, nechávejte si i doma na stole vodu, abyste ji měli snadno k dispozici. A kolik toho za den optimálně vypít? „Existují různé propočty, jeden z nich například definuje, že by to mělo být 30 ml na kilogram váhy,“ říká Jitka Jirků. Ideálními nápoji jsou čistá voda nebo slabě mineralizované minerálky. Vyhýbejte se naopak slazeným nápojům a džusům s přidaným cukrem. A jak je to s kávou? „Káva v rozumném množství tolik nevadí, obsahuje i prospěšné látky. A pokud piji i dostatek vody, neměla by způsobit vážnější problémy,“ vysvětluje Jitka Jirků.

Pozor na mlsání

Udělejte si pauzu i na svačiny. Při práci na počítači se snadno mlsá a na konci pracovní doby pak počítáte prázdné obaly od sušenek nebo chipsů. Mnohdy si ani neuvědomíte, že něco jíte. Váš mozek potřebuje glukózu a podle toho i reaguje. Místo sladkostí si ale raději dopřejte ořechy nebo ovoce, lépe spíš dopoledne než večer. Večerní konzumace většího množství některého typu ovoce (banány, hroznové víno) totiž není ideální. „V případě, že nemáte dostatečně pevnou vůli, zvolte raději menší zlo – pokud nutně „potřebujete“ čokoládu, tak 1–2 kostičky, pokud sušenku, raději tu bez čokolády a krému. A pokud zákusek, tak je lepší ten s tvarohem a ovocem,“ doporučuje Jitka Jirků a dodává: „Je lépe tělu dopřát, čeho si žádá, ale upozornit ho, že ten, kdo volí čas a porci, jsem já.“

Čas na pravidelný pohyb

Nastavte si režim, ve kterém budete mít vymezen čas na pravidelný pohyb. Může to být předtím, než ráno zapnete počítač, nebo třeba o polední pauze. Fitness centra se sice postupně znovu otevírají, ne každému ale tento způsob cvičení vyhovuje. Stejně tak si můžete dopřát každodenní alespoň hodinovou procházku, začít běhat nebo vyzkoušet cvičení z domova, třeba s online instruktorem. Stačí aktivně hledat příležitosti, kdy se můžete hýbat – při telefonování se procházejte, židli vyměňte za velký gymnastický míč… A pokud vám to v pracovním týdnu nevyjde, udělejte pro své tělo maximum alespoň o víkendu a naplánujte si delší výlety či túry v přírodě.


publikováno: 28. 6. 2021, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: dieta

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+