Nevěřte mýtům o černém pivu | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Nevěřte mýtům o černém pivu

19. 9. 2017

Přestože tento černý poklad každý z nás zná, je stále opředen celou řadou mýtů. Tím nejznámějším je určitě otázka, zda po něm rostou nebo nerostou prsa. „Kozel je svým černým pivem znám už mnoho desítek let a tak nás zajímalo, jak to s těmito mýty je, zda jim lidé stále věří,“ komentuje vznik průzkumu sládek Velkopopovického Kozla Vojta Homolka a s nadsázkou dodává: „I když jeho výsledky náš život asi nezmění, je dobré si některé skutečnosti uvést na pravou míru.“

Mýtus č. 1: Černé pivo se pije především v chladnějších měsících

Také si myslíte, že tmavá piva se pijí více v zimě, kdy zasytí a zahřejí? Tak to patříte k celé jedné třetině Čechů. Je to pravda pouze částečně, záleží totiž, o jaké tmavé pivo se jedná. Ta česká, kterým vévodí Velkopopovický Kozel Černý, obsahují stejně alkoholu jako piva světlá. Podobný mají i obsah sladových látek. Hlavní rozdíl je, že se při jejich výrobě používá více druhů sladů, včetně karamelového a barevného, které jim dodávají jedinečnou tmavou barvu a zároveň jemnou charakteristickou chuť. Z těchto důvodu jsou i tato tmavá piva osvěžující a pijí se tak dobře během celého roku. „Na druhou stranu zejména v zahraničí jsou oblíbená tzv. zimní piva. Jedná se například o německá piva typu Bock, Doppelbock nebo Eisbock, která mají vyšší obsah sladiny a alkoholu. Díky tomu jsou velmi těžká, hutná a plná, proto se pijí pouze během chladnějších měsíců,“ vysvětluje vznik mýtu pivní degustátorka Věra Lehovcová. Naopak čeští spotřebitelé u Velkopopovického Kozla nejvíce oceňují právě skutečnost, že po každém napití máte chuť na další doušek a samozřejmě taky jeho jedinečnou chuť, karamelové tóny a jemnou hořkost.

Mýtus č. 2: Černé pivo je pro ženy

Od celé řady štamgastů a pivařů často uslyšíme „Černé nepiju, to je pro ženský!“ a souhlasí s nimi více než 50 % naší populace. „Je pravda, že se Velkopopovický Kozel Černý vyznačuje chutí s karamelovými a kávovými tóny, proto je mezi ženami velmi oblíbený,“ vysvětluje degustátorka, ale zároveň dodává: „Vedle toho je pro něj však charakteristická vyvážená hořkost a svěžest, která je v tomto případě srovnatelná s klasickým světlým pivem, proto jsou i celou řadou našich zákazníků muži.“ Dokazují to i čísla z trhu. Spotřeba tmavého Kozla je rozložena mezi muže a ženy 50:50. Je pravda, že u světlého piva je to spíše 70:30, ale i tak nelze tvrdit, že tmavé pivo pijí výhradně ženy.

Mýtus č. 3: Po černém pivu rostou ženám ňadra

Odjakživa slýcháváme frázi “Děvče, dej si raději černé, rostou po něm prsa!” Kolik je na tomto tvrzení pravdy? Přestože tento mýtus nebyl nikdy žádným vědeckým zkoumáním ověřován, výzkum Velkopopovického Kozla ukázal, že každý pátý Čech tomuto mýtu stále věří. „Musím říct, že jsem to nikdy nezkoumal a ani nevím o žádné odborné studii, která by tento mýtus potvrzovala“, říká s úsměvem sládek Vojta Homolka a dodává: „Mohu ale s jistotou říct, že krásně načepované černé pivo v nádherné sklenici všem ženám nesmírně sluší.“


publikováno: 19. 9. 2017, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: nápoje, pivo

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+