Pijte přiměřeně? Moc tekutin může škodit | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Pijte přiměřeně? Moc tekutin může škodit

6. 12. 2012

Víte, že byste během hodiny měli vypít méně než 1,5 litrů vody? Ne, není to chyba. I když se potíte, pití více než jednoho litru čisté vody za hodinu může vést k problémům. Tělo je totiž schopné za hodinu zpracovat 800 mililitrů, maximálně litr. Pokud do sebe nalijete víc, hrozí vám přepití vodou (Excessive drinking water-disease), což je nebezpečný, akutní, život ohrožující stav, způsobený přílišnou dávkou vody v malém časovém rozmezí. Doporučuje se vypít (při váze 70 kg) kolem 2,5 litru denně, případně dávku adekvátně zvýšit při teplém počasí, sportu či nadměrné fyzické aktivitě.

Pramenitá voda je nejlepší

Káva, čaj či limonády mají svůj vlastní chemický program a účel vody maří. Minerální vody zase obsahují minerální látky, ale jejich různý obsah v jednotlivých druzích může být někdy až na závadu. Nejvhodnější je pít mírně zásaditou pramenitou vodu s nízkou mineralizací. Podle MUDr. Kateřiny Konopáskové z FN v Motole je ideálním základem pitného režimu dětí i dospělých neperlivá pramenitá voda, která má nižší celkovou mineralizaci, poměr vápníku a hořčíku 2:1, a mírně zásadité pH jako např. voda Lucka z Považského Inovca. Minerálky doporučuje pít umírněně a pouze z léčebných důvodů. „Zdravé je pít průběžně během celého dne, a ne nadměrné množství najednou,“ vysvětluje odbornice a doporučuje: „Co se týká režimu pití, měli bychom pít během dopoledne, po obědě, a poslední dávku tekutin doplnit během večera, ne však bezprostředně před spaním.“

Příliš vody zatěžuje orgány

„Řízení obsahu vody a solí v těle mají na starosti ledviny. Odstraňují z krve zplodiny metabolismu a přebytečnou vodu,“ říká MUDr. Konopásková, a vysvětluje: „Jestliže toho v krátké době vypijeme moc, ledviny nestíhají filtrovat vodu z krve, takže je příliš zředěná. Když voda s minimem rozpuštěných solí začne omývat buňky v těle, začnou se zvětšovat. Většina z nich s takovým rozpínáním nemá problémy, pokud se ovšem v jejich blízkosti nalézá tuková nebo svalová tkáň, tak se rozestoupí.“ Podle jejích slov to však neplatí pro mozkové buňky. Mezi pevně srostlými kostmi lebky není totiž pro rozpínání prostor: „Důsledkem „přepití“ vodou je takzvaný osmotický otok mozku, a jeho následné vyhřeznutí v místě nejmenšího odporu v oblasti velkého týlního otvoru. To může vést k zástavě dechu, křečím a následné smrti,“ dodává lékařka a varuje před nebezpečím pití většího množství tekutiny najednou, zejména před bezhlavými a nebezpečnými výkony. Světový rekord: 1,5 litrová lahev vody vypitá za 4,88 sekundy!


publikováno: 6. 12. 2012, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: bezpečný, nápoje, prevence, voda

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+