Pivo: skutečně je plné vitaminů? | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Pivo: skutečně je plné vitaminů?

15. 1. 2024

„Jdu na jedno.“ Tato legendární hláška Čechů odkazuje na to, že Česko je národem pivařů. Zlatavý mok si s chutí dají k jídlu, při sledování sportu nebo na oslavách všeho druhu.

O to víc Čechy těší studie, které naznačují, že příležitostné pití piva může mít pozitivní vliv na jejich zdraví. Ano – příležitostné.

Pijte pivo s rozumem: alkohol škodí zdraví

Všeho s mírou – a pro pivo to platí dvojnásob. Jedná se o alkoholický nápoj, a všichni víme, že nadměrná konzumace alkoholu škodí našemu tělu. Pojďme se podívat na to, co vlastně pivo obsahuje, jaké množství je relativně prospěšné pro lidské zdraví a co se stane, když to s pivem přeženete.

Skutečně existuje doporučené množství piva?

Pivo může mít pozitivní účinky, pokud se budete držet doporučeného denního množství, které je 0,5 litru pro muže a 0,3 litru pro ženy. Ale pozor – každý z nás je jedinečný a postupem věku nás trápí různé zdravotní problémy. Proto se vždy poraďte se svým lékařem, kolik piva můžete vypít bez rizika pro vaše zdraví.

Zdroj: Canva

Bohatý zdroj vitaminů B

Podívejme se na to, jaké vitaminy pivo obsahuje. Nejprve musíme zmínit, že 92 % piva tvoří voda, takže je skvělé na zahnání žízně. Obsahuje také alkohol, sacharidy, bílkoviny, vlákninu, minerály a vitaminy:

minerály: hořčík, sodík, draslík, měď, fosfor

vitaminy: vitaminy skupiny B, vitamin H

Vitaminy B jsou známé pro svůj pozitivní vliv na nervový systém a energetický metabolismus. Vitamin H (biotin) zase přispívá ke kráse vlasů a pokožky.

Jak pivo ovlivňuje zdraví?

Vynechejme fakt, že pivo obsahuje alkohol, který může způsobit závislost a poškodit zdraví. Zaměřme se na pozitivní aspekty piva. Údajně předchází vzniku aterosklerózy, pomáhá regulovat krevní tlak, stabilizuje hladinu krevního cukru a odstraňuje vnitřní napětí. Podporuje trávení, působí močopudně a dodává tělu antioxidanty.

Pivo jako součást oslav

Bez piva si řada Čechů neumí představit posezení s přáteli ani letní grilovačky. Jste také pivař? Nebo znáte někoho, kdo si dá rád půllitr piva k obědu? Pokud nevíte, co takovému milovníkovi piva koupit k narozeninám nebo Vánocům, překvapte ho pivními dárky. Nejkrásnější sny se mu budou zdát na pivním polštáři a nejhezčí okamžiky prožije v pivním tričku. Co takhle vyrazit s přáteli společně v pivních tričkách na akci nebo výlet?

Zdroj: Canva

Nezapomeňte na to, že pivo je zdravé jen tehdy, když ho pijete příležitostně a po konzultaci s lékařem. Nadměrné pití piva může poškodit ledviny a játra. V neposlední řadě, i malá, ale pravidelná dávka alkoholu může vyvolat závislost. I tak nelze popřít fakt, že pivo obsahuje zdraví prospěšné látky a uhasí žízeň v horkém letním období.

Autor článku: Radka Kelichová


publikováno: 15. 1. 2024, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: pivo, vitaminy

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+