Polévky Do hrnečku Vitana s nízkou uhlíkovou stopou | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Polévky Do hrnečku Vitana s nízkou uhlíkovou stopou

5. 8. 2020

Značka Vitana uvádí jako první na českém trhu označení Výrobek šetrný k planetě. Nízká uhlíková stopa byla spočítána u instantních svačinových polévek, další výrobky budou následovat.

Ochrana životního prostředí

Změna klimatu a její dopad na zhoršování životního prostředí je nepříjemnou hrozbou pro značnou část obyvatel naší planety a toto téma není lhostejné ani většině českých spotřebitelů. Nedávno provedený průzkum agentury Kantar zjistil, že životní prostředí se snaží chránit 93 procent Čechů a 66 procent si myslí, že změnu klimatu ovlivňuje výroba potravin nebo chov zvířat.

Svoji odpovědnost v této oblasti si uvědomuje také výrobce potravin Orkla Foods Česko a Slovensko, který se zaměřil na snižování uhlíkové stopy již od roku 2014. Za pět let se mu podařilo ve své byšické provozovně snížit uhlíkovou stopu při výrobě o 55 procent. Další aktivitou v rámci ochrany životního prostředí je dosažení nízké uhlíkové stopy u svých výrobků. Prvními produkty, které si zaslouží označení logem Výrobek šetrný k planetě, jsou všechny instantní polévky značky Vitana.

„Naše aktivita polévkami do hrnečku nekončí. Už počítáme uhlíkovou stopu také pro polévky na vaření a stále se snažíme snižovat dopad našich výrobků na klima. Třeba tak, že hledáme řešení pro ekologičtější obaly. Věříme, že náš přístup inspiruje i další výrobce potravin a produktů šetrných k planetě bude postupně přibývat,“ říká Magdalena Šodorová z oddělení marketingu Orkla Foods Česko a Slovensko, která je zodpovědná za kategorii polévek značky Vitana.

Šetrná svačina

Vitanské instantní polévky do hrnečku mají nižší uhlíkovou stopu než například banán, ovocný jogurt nebo houska se sýrem. Za tím stojí zejména nízké náklady na dopravu a skladování, minimální odpad při zpracování zeleniny a využití elektřiny z obnovitelných zdrojů. Certifikáty s výpočty uhlíkové stopy pro každou polévku pak najdou na stránkách pro Výrobek šetrný k planetě.

Výši uhlíkové stopy počítá CI2

Za vznikem loga Výrobek šetrný k planetě stojí analýza neziskové organizace CI2, o.p.s., která se zaměřuje na problematiku udržitelného rozvoje. Její výpočet produktové uhlíkové stopy (PCF – Product Carbon Footprint) určuje celkové množství skleníkových plynů, které se uvolňují během životního cyklu určitého výrobku či služby.

Polévka na cesty

Bezstarostné cestování k prázdninám patří. Skvělou volbou pro výlety s batohem na zádech jsou třeba polévky Do hrnečku od Vitany. Skoro nic neváží a stačí zalít horkou vodou. Nově jsou označeny logem “Výrobek šetrný k planetě”. Symbol odkazuje na nízkou uhlíkovou stopu, která je nižší než má třeba banán nebo houska se sýrem.


publikováno: 5. 8. 2020, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: cestování, ochrana přírody, polévka

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+