Probiotika, prebiotika a symbiotika. Vyznáte se v nich? | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Probiotika, prebiotika a symbiotika. Vyznáte se v nich?

3. 7. 2013

Probiotika nejsou jen módním výstřelkem poslední doby, představují prevenci a hrají důležitou roli v našem trávicím traktu. Najdete je v jogurtech, tvrdých sýrech, ale i v kyselém zelí. Společně s dalšími látkami, které jsou součástí naší stravy, probiotika pomáhají podporovat náš imunitní systém. Prebiotika jsou zase nestravitelné složky potravy, které se nacházejí zejména ve vláknině a česneku, a jsou potravou pro probiotika. Nesmíme však zapomenout ani na důležitá synbiotika, která spojují vlastnosti probiotik a prebiotik v jednom výrobku.

Probiotika pro lepší imunitu

Mnozí z nás poznají z reklam probiotika, málokdo však ví, že tyto drobné mikroorganismy či bakterie jsou součástí každého lidského organizmu. Probiotika typu Bifidobacterium či Lactobacillus mají velmi příznivé účinky na naše zdraví, jejich úlohou je napomáhat k udržování a obnově střevní mikroflóry. Hrají důležitou roli i jako pomocníci při posilování imunity, která je v dnešní rychlé době atakována nejrůznějšími vlivy vnějšího prostředí. Dámy určitě ocení, že probiotika mají pozitivní dopad na trávení, jehož správná funkčnost či nefunkčnost se často odráží i na stavu naší pleti. Urychlují totiž vstřebávání živin do organizmu a mohou zabraňovat množení škodlivých bakterií v tlustém střevě, které produkují toxiny.

Léčíte se antibiotiky?

Naši rodiče dříve nevěděli, ale my již víme, že antibiotika je důležité kombinovat s probiotiky. Antibiotika totiž zatěžují organismus a právě probiotika a živé kultury pomáhají odbourat některé nepříznivé následky, které má užívání antibiotik na organizmus. A to není všechno, co tito „mikro“ bojovníci dokážou. Jejich pravidelnou konzumací můžeme zlepšit složení střevní mikroflóry a zmírnit nesnášenlivost mléčného cukru.

Probiotika najdete v jogurtech, acidofilním a kefírovém mléku, v sýrech, zelenině, ale i v některých sušenkách s jogurtovou náplní.

Na prevenci s prebiotiky

Prebiotika jsou nestravitelnými složkami potravy, které podporují mikroflóru tlustého střeva. Zabraňují množení patogenní mikroflóry a též karcinogenních a toxických látek. Vytvářejí příznivé podmínky pro probiotika. Také podobně jako probiotika mají příznivý účinek na trávení a pomáhají jako prevence proti zácpě a nádorům tlustého střeva. Prebiotika najdeme například v česneku, cibuli, pórku, rajčatech, sóje či v pšenici.

Se synbiotiky proti infekcím

Synbiotika jsou zajímavá proto, že spojují vlastnosti obou kultur, tedy probiotik i prebiotik, v jednom. Pozitivně působí na naše zdraví a jsou výbornou zbraní proti infekcím.

  • Vyzkoušejte dva nové druhy snídaňových sušenek BeBe Dobré ráno s jogurtem, které představují jedinečnou kombinaci celozrnných cereálií, jogurtu se živými kulturami a lahodných chutí. Živé kultury, které se nacházejí v jogurtové náplni sušenek jsou v tzv. lyofilizované formě. Speciálním šetrným způsobem se vysuší, aby byla jejich aktivita dočasně utlumená až do té doby, kdy se dostanou do kontaktu s vodou. Aktivují se v žaludku člověka, kde se jejich životní funkce obnoví na původní aktivitu. Tato unikátní technologie uchovávání živých kultur je podobná technologii výroby probiotických kapslí, které znáte z lékáren a které také nemusí být uchovávané v chladu.

publikováno: 3. 7. 2013, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: dítě, prevence, probiotika, sladkosti, snídaně

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+