Recepty na místních speciality | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Recepty na místních speciality

20. 1. 2021

Nastak čas, kde se budou hodit tipy na lehká a zároveň pestrá jídla. Až se na ně podíváte a nějaké si zvolíte, čeká vás pak nejdůležitější krok. Ten totiž ovlivní, jak vám bude pokrm chutnat. Jedná se o výběr surovin. Zkuste lokální produkty přímo z vašeho kraje. Mají úžasnou chuť, protože jsou čerstvé a voňavé. Navíc pokud na jejich obalu uvidíte zeleno-modré logo s nápisem Regionální potravina, máte o kvalitu postaráno.

Zeleninový dip

Čím si obohatit téměř jakýkoliv pokrm? Maso, brambory, chipsy, tortilly? Poctivým zeleninovým dipem! V tom našem se skrývají rajčata, papriky, cibule, česnek, cuketa, lilek, mrkev, zázvor a z dochucovadel také jablečný ocet. Doporučujeme ten s poetickým názvem Zlaté jablíčko od Mgr. Evžena Uhra. Připravuje se podle rodinné receptury z jablek ze sadů v Bílých Karpatech. Než dorazí k vám na stůl, musí zrát 2–3 roky. Díky tomu, že není filtrovaný a ani pasterizovaný, si uchovává mnoho cenných látek. Jeho kvalita a chuť mu dokonce vynesly ocenění Regionální potravina ve Zlínském kraji.

Počet porcí: 1 sklenice na zavařování

Doba přípravy: 90 minut

Ingredience: 900 g oloupaných rajčat, 2 střední mrkve, 3 červené papriky, 3 střední cibule, 1 cuketa, 1 lilek, 3 stroužky česneku, 50 g zázvoru, 3 lžíce rajčatového protlaku, 1 chilli paprika, 80 ml jablečného octa Zlaté jablíčko od Mgr. Evžena Uhra ze Zlínského kraje sladká paprika, sůl, pepř, semínka hořčice, cukr

Postup:

  1. Rajčata spaříme 20 sekund ve vroucí vodě, poté je zchladíme ve vodě s ledem a můžeme je oloupat. Poté rajčata, papriky, cibuli, cuketu, lilek, chilli a česnek nakrájíme na kostičky a vložíme do hrnce. Přidáme protlak. Nastrouháme mrkev nahrubo a zázvor najemno a také přidáme do hrnce.
  2. Zeleninu dusíme na mírném ohni asi 30 minut. Poté přidáme všechno koření a rozdrcená hořčičná semínka. Přidáme jablečný ocet a dusíme 40 minut nebo až se zelenina rozdusí a pěkně spojí.
  3. Horkou zeleninu můžeme přendat do zavařovacích sklenic, zavřít a nechat vychladnout.

Špenátová polévka se zastřeným vejcem

Máte slabost pro neodolatelnou vůni špenátu a česneku? Když ještě přidáte zeleninový vývar, cibuli, bílé víno, smetanu a vejce, hnedle se můžete těšit na dokonale vyváženou polévku. Zvládne ji uvařit také kuchař-začátečník. I ten ale může perfektně vybrat základní surovinu, tedy špenát. V roce 2019 se totiž stal vítězem Regionální potraviny ve Středočeském kraji špenát listový – sekaný od AGRO Jesenice u Prahy a. s. V čem je tak jedinečný? Kromě toho, že je opravdu kvalitní, pochází jen od českých dodavatelů. Aby si uchoval nejlepší vlastnosti, zpracovává se ihned po sklizni.

Počet porcí: 4 porce

Doba přípravy: 60 minut

Ingredience: 500 g mraženého špenátu listového – sekaného od AGRO Jesenice u Prahy a. s. ze Středočeského kraje, 1 větší cibule, 3 stroužky česneku, 80 g másla, 500 ml zeleninového vývaru, 100 ml bílého vína, 250 ml smetany 33%, 4 vejce, ocet, sůl, pepř, muškátový oříšek

Postup:

  1. Na másle zpěníme cibulku a česnek nakrájený na kostičky. Přidáme nasekaný špenát, který jsme předem rozmrazili a vymačkali z něj vodu. Přidáme víno a necháme ho zredukovat na polovinu. Zalijeme vývarem a necháme vařit 10 minut.
  2. Polévku dochutíme muškátovým oříškem, solí a pepřem a důkladně promixujme. Ke konci mixovaní přidáme zbytek másla na zjemnění.
  3. V jiném hrnci si zavaříme vodu s trochou octa. Uděláme vodní vír, do kterého vyklepneme vajíčko. Vaříme cca 3 minuty. Žloutek musí být tekutý.
  4. Polévku můžeme vylepšit na másle opečenými kostičkami z housky.

Makové lívance se švestkovou omáčkou

Snídaně do postele, nebo večeře u stolu? Lívance obohacené mákem a zalité švestkovým rozvarem si vás získají naprosto kdekoliv a kdykoliv. A protože jsou v pokrmu nejvýraznější švestky, vybírejte je opravdu pečlivě. Naprosto delikátní záležitostí jsou švestky s portským vínem od Perfectly Delicious. Pochoutka, která si svou dokonalostí letos vysloužila prestižní ocenění Regionální potravina v Ústeckém kraji. Ve skleničce najdete kromě tohoto voňavého ovoce také jablečnou šťávu, špetku hřebíčku a portské víno. Kombinace, která vybízí k ochutnání.

Počet porcí: 4 porce

Doba přípravy: 60 minut

Ingredience: 180 g hladké mouky, 4 lžíce cukru krupice, 2 lžičky kypřicího prášku, 2 lžíce mletého máku, 2 vejce, 250 ml mléka, 250 g zakysané smetany, slunečnicový olej, sklenice švestek s portským vínem od Perfectly Delicious z Ústeckého kraje

Postup:

1. Nejdříve smícháme všechny sypké suroviny a dobře promícháme. Poté přilijeme mléko a nakonec přidáme vejce. Těsto dobře propracujeme a necháme 20 min. odstát.

2. Mezitím švestkovou zavařeninu zlehka ohřejeme v malém rendlíku.

3. Na rozpáleném lívanečníku nebo pánvi pečeme do zlatova lívance na malém množství slunečnicového o­leje.

4. Ještě horké lívance zalijeme švestkovým rozvarem a nahoru dáme nok ze zakysané smetany.

Nočky s růžičkovou kapustou, kysaným zelím a krůtí klobásou

Když se vám omrzí těstoviny, skvělou alternativou jsou bramborové nočky. Můžete si je připravit třeba à la co dům dal. Anebo se inspirovat naším originálním receptem plným surovin, které možná běžně nepoužíváte. Naprosto božským tipem jsou krůtí klobásy Prominent od PROMINENT CZ s. r. o., specialita Libereckého kraje, která se od letošního roku může chlubit ziskem značky kvality Regionální potravina. Mají jemnou chuť a voní příjemně zauzeně. A navíc jsou opravdu plné masa – 60 % krůtího, 20 % vepřového a 13 % vepřového sádla.

Počet porcí: 4 porce

Doba přípravy: 40 minut

Ingredience: 400 g nočků, 10 ks růžičkové kapusty, 2 kulaté ředkve, 150 g kysaného zelí, 2 krůtí klobásy Prominent od PROMINENT CZ s. r. o. z Karlovarského kraje, 1 cibule, 20 g másla, sůl, pepř, velkolistá petržel

Postup:

1. Na rozpálené pánvi opečeme nakrájené a předem uvařené kapustičky, poté přidáme cibuli a ředkev a opečeme je do zlatova. Přidáme zelí s trochou šťávy, směs osolíme a opeříme a necháme prohřát.

2. Na druhé pánvi opečeme klobásu nakrájenou na plátky, poté i nočky, aby byly také zlehka opečené.

3. Zeleninu i nočky smícháme dohromady. Můžeme přidat trošku láku ze zelí, aby směs byla lehce kyselá. Nakonec přidáme máslo a nasekanou petržel.

Zdroj fotografií a receptů: regionalnipotra­vina.cz


publikováno: 20. 1. 2021, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: vaříme, večeře, zelenina

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+