Rybářství Chlumec nad Cidlinou už připravuje vánoční kapry | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Rybářství Chlumec nad Cidlinou už připravuje vánoční kapry

21. 11. 2013

Byli jste se podívat na výlov rybníka a koupili si tam čerstvou rybu? Většina kaprů však putovala do sádek a čeká je pak ještě další výlet třeba do kádě poblíž vašeho domova, případně do obchodů, které prodávají živé ryby, jako je Tesco. Tady si můžete koupit kapry z Rybářství Chlumec nad Cidlinou, které vyprodukuje ročně přes jeden tisíc dvě stě tun živých ryb.

Dlouholetá tradice

Rybníkářství má v českých zemích dlouholetou tradici, která sahá až do 11. století. Rybníky jsou součástí české krajiny i dnes, a to nejen v Jižních, ale i v dalších částech Čech. V roce 1993 byla založena společnost Rybářství Chlumec nad Cidlinou a.s., která navazuje na tradice Perštejnů v oblasti severovýchodních Čech.

U vzniku jednoho z nejvýznamnějších producentů ryb v České republice stálo pět nadšenců, pro které se rybářství stalo celoživotním posláním, prací i koníčkem. Na startovní čáře získalo toto rybářství přibližně 150 rybníků o rozloze 900 hektarů. Postupně si vybudovalo silnou pozici na trhu a počet rybníků, na kterých hospodaří, se nyní vyšplhal ke třem stovkám na ploše více než 2 600 hektarů ve dvou sesterských společnostech. Když v roce 1997 vstoupilo na trh v České republice Tesco, obě společnosti začaly spolupracovat a Rybářství Chlumec do obchodů v České republice i na Slovensku dodává celoročně více než 135 tun sladkovodních ryb, mezi které patří kapr, pstruh, amur, štika, sumec, tolstolobik, lín, candát a další druhy ryb.

S vývojem trhu bylo zapotřebí modernizovat výrobu

Rybářství Chlumec investovalo do nových moderních technologií zpracování rybího masa. Již v roce 1993 měla firma dvě malé zpracovny ryb, ale ty již po cca 10 letech nestačily kapacitně a také neodpovídaly nejnovějším pravidlům pro výrobu potravin. Proto Rybářství Chlumec v letech 2002 a 2003 postavilo zcela nový provoz, který zpracovává jak vlastní ryby sladkovodní, tak i ryby mořské. Zázemí zpracovny tvoří více než tisíc pět set metrů čtverečních. Technologické vybavení zahrnuje manipulační zařízení na přechovávání živých ryb, kuchárnu, porcovnu, balírnu, udírny, mrazicí místnosti a expediční prostory chlazené, uzené a mražené produkce.

V roce 2001 byl otevřen vlastní Sportovní revír- Jezera ŠTÍT, kde si zájemci mohou ryby sami ulovit a to včetně ryb trofejních, jako je například kapr přes 20 kg živé hmotnosti.

Rybníky jako přírodní památky

Rybníky, na nichž hospodaří Rybářství Chlumec, patří k těm nejkrásnějším u nás. Jedná se například o rybníky v Českém ráji, v okolí Kopidlna nebo Žehuňský rybník na řece Cidlině. Ten je svou výměrou 259 hektarů desátým největším rybníkem v celých Čechách a zároveň největším rybníkem ve Středních Čechách a svou délkou (5,5 kilometrů) patří k nejdelším rybníkům u nás vůbec. Rybník je od samotného počátku hospodaření v režimu vysoké ochrany přírody a nyní je také Národní přírodní památkou a evropsky významnou lokalitou ornitologickou i botanickou. Rybník nechal postavit král Ladislav Jagellonský v období, kdy Kryštof Kolumbus objevil „Nový Svět“ neboli Ameriku na sklonku 15 století.

Ryba na běžném jídelníčku

Konzumace ryb by měla být součástí zdravého životního stylu a mnoho lidí si svůj jídelníček bez rybího masa již nedovede představit. Díky mnohaleté spolupráci s výhradním dodavatelem ryb – Rybářstvím Chlumec nad Cidlinou – najde zákazník v obchodech Tesco široký sortiment chutných ryb v mnoha různých úpravách.

Více informací o společnosti na: http://www.ry­bychlumec.cz/


publikováno: 21. 11. 2013, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: místní speciality, nákupy, ryby

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+