Trojská botanická zahrada slavnostně pokřtila vína ročníku 2016 | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Trojská botanická zahrada slavnostně pokřtila vína ročníku 2016

11. 7. 2017

Botanická zahrada hl. m. Prahy patří díky vinici sv. Kláry mezi unikáty. Je jednou z mála botanických zahrad, jejíž součástí je tak rozsáhlý produkční vinohrad. Od roku 2009 se celá úroda zpracovává v místním sklepě vybaveném nejmodernější technologií. Kombinace dlouhé tradice, výjimečné lokality i technického zázemí jsou zárukou produkce vína, které každoročně získává mnohá ocenění v Česku i v zahraničí.

Křest s osobnostmi

V roce 2017 bylo víno z trojské botanické zahrady poprvé zařazeno do nabídky Vinného klubu Bokovka. Díky této spolupráci získala vína ročníku 2016 tři vzácné kmotry: režiséra Jana Hřebejka, uměleckého fotografa Tono Stana a someliéra Bokovky Romana Novotného. Ti se 28. června zúčastnili slavnostního křtu i oslavy osmého výročí otevření sklepa s expozicí výroby vín.

Památkově chráněná vinice sv. Kláry je od roku 1995 součástí expozic Botanické zahrady hl. m. Prahy. Jde o jednu z nejznámějších vinic v Praze a díky své rozloze 3,5 hektaru i o jednu z největších. „Počátek vinařství v Troji sahá až do období vlády Václava II. Botanická zahrada hl. m. Prahy na tuto tradici navázala a dále ji rozvíjí. Moderními technologiemi vybavená výrobna vín a vinný sklep letos slaví již osm let od svého slavnostního otevření v roce 2009. Vína ročníku 2016 navázala na ta předchozí a získala mnohá ocenění. Mezi ta nejcennější patří vítězství našeho růžového vína Rulandské modré v Národní soutěži vín pro vinařskou oblast Čechy v kategorii růžová vína a klarety,“ uvedl Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Vína ročníku 2016

První lahve vyrobené z hroznů sklizených v roce 2016 byly otevřeny na konci května. Postupně se představilo šest odrůdových vín a tři cuvée. „V nabídce vín ročníku 2016 jsou tradiční odrůdová bílá vína a dvě růžová. Letošní novinkou jsou pak dvě cuvée: Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Sauvignon, Muškát moravský, Ryzlink rýnský. Obě sklidila úspěch na vinařských soutěžích a získala ocenění v podobě zlatých medailí,“ představuje nabídku nového ročníku Martin Beránek, vedoucí vinice sv. Kláry. K tomu dodává: „Vína z vinice sv. Kláry tak dokazují, že vína z pražských vinic mohou co do kvality konkurovat vínům z nejlepších českých i moravských vinařských oblastí.“ Rok 2016 byl z pohledu vegetačního cyklu a sklizně spíše průměrný až lehce nadprůměrný. Díky příznivému průběhu počasí hrozny vyzrály do vynikající cukernatosti. Výhradně ruční sklizeň proběhla na přelomu září a října a celkem při ní bylo sklizeno 23 615 kg hroznů, ze kterých po zpracování vzniklo 20 tisíc lahví o objemu 0,5 l. Většina vín je zátkována speciálními skleněnými zátkami.

Vína zakoupíte v historickém viničním domku, kde se nachází útulná vinotéka sv. Klára. V horkém létě se tu můžete skrýt před slunečním žárem nebo se usaďte na terase uprostřed vinohradu a se sklenkou v ruce si vychutnávejte netradiční výhled na panorama Prahy.

Expozice výroby vína slaví osmé narozeniny

Letos je to již poosmé, co se sklizené hrozny zpracovávají přímo v botanické zahradě ve sklepě umístěném pod vinohradem. Slavnostní otevření moderní expozice výroby vína proběhlo 10. září 2009 za přítomnosti herečky Ivy Janžurové a herce Václava Pos­tráneckého.

Sklep má plochu 200 m². Tvoří jej tři na sebe navazující klenuté sklepní prostory funkčně rozložené tak, že střední místnost slouží jako vstupní prostor, západní místnost je určena ke zpracování hroznů a východní slouží jako reprezentativní prostor pro skladování a degustace vín. V dubových sudech zde několik let zrají červená vína. Část moderního vybavení je umístěna za prosklenou stěnou ve střední místnosti – jedná se o vinifikátor, mlýnkoodstopkovač, rmutové čerpadlo a lis na hrozny. Ve vedlejší západní místnosti je pak lahvovací a etiketovací linka spolu s nerezovými tanky s řízeným kvašením.

Komentované prohlídky

Expozice výroby vína je přístupná pro veřejnost formou komentovaných prohlídek s průvodcem zakončených degustací. Navštívíte technologické zázemí, dozvíte se, jak se zde hrozny zpracovávají. Nabízíme dárkové poukazy na prohlídku. Termín je nutné si rezervovat předem. Objednávky přijímáme na adrese poukazy@botanic­ka.cz. Podrobnosti a aktuální ceník najdete na www.botanicka.cz. Určitě doporučujeme k návštěvě i v letních měsících, kdy návštěvníci uvítají ochlazení ve sklepě se stabilní teplotou 12 °C.

Spolupráce s Vinným klubem Bokovka

Víno z vinice sv. Kláry bylo v tomto roce krátkodobě zařazeno do nabídky Vinného klubu Bokovka v Praze. Modrý Portugal 2016 rosé se v květnu stal součástí vinných specialit této známé vinotéky. Poprvé se tak víno z botanické zahrady nabízelo mimo její areál. Díky této úspěšné spolupráci se kmotry vín ročníku 2016 z vinice sv. Kláry stali kromě odpovědného vedoucího Vinného klubu Bokovka Romana Novotného i režisér Jan Hřebejk a umělecký fotograf Tono Stano.

Vinobraní a plány do budoucna

K září neodmyslitelně patří tradiční oslavy sklizně – vinobraní. O víkendu 16. až 17. září se můžete těšit na vína z místní vinice, ale i od dalších předních českých a moravských vinařů. Chybět nebude ani nezbytný burčák a bohatý hudební program. V blízké budoucnosti v areálu vinice sv. Kláry vznikne zcela nová expozice věnovaná výrobě korkových zátek. Začátkem léta sortiment vinotéky sv. Klára obohatí odrůdové pálenky vyráběné například z odrůdy Rulandské šedé, Tramín či Muškát moravský.

www.botanicka.cz


publikováno: 11. 7. 2017, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: akce, víno, VIP

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+